Fascynujące ciekawostki dla dzieci o Kakapo
Ludzie coraz częściej decydują się na hodowanie domowych papug. Są to oczywiście ary, papugi faliste, papużki nierozłączki i wiele innych. Jednak należy wspomnieć, że nie wszystkie papugi nadają się do hodowania w domu. Jedną z odmian papug jest Kakapo. To ptak z rządu papug. Jednak swoim wyglądem znacznie przypomina jednak sowę. Dziób ma dość niewielki, haczykowaty.
Pióra ma koloru zielonego z żółtym odcieniem na spodzie. Na tułowiu ma ona podłużne kreskowanie w kolorze białym. Pióra ma koloru brązowo-żółtego, które są bardzo puszyste i miękkie. Natomiast jeśli chodzi o ogon to na nim bardzo widoczne są poprzeczne jasne pasy. Jest to gatunek dość dużej, nielotnej papugi. Występuje w Nowej Zelandii.
Jest gatunkiem zagrożonym, ponieważ obecnie można spotkać tylko 100 osobników. Dawniej kakapo można było spotkać w lasach bukowych, nizinnych i wyżynnych oraz różnych zaroślach. Samce są większe i cięższe od samic. Ma małe skrzydła, przez co właśnie nie może latać.
Papuga ta żywi się przede wszystkim nasionami, pyłkiem czy owocami. Ma bardzo silne kończyny, dlatego też bardzo szybko chodzi i wspina się po drzewach. Przeważnie tuż po zachodzie słońca. Po zapłodnieniu to samica zajmuje się wysiadywaniem i późniejszym wychowywaniem potomstwa. Są one karmione przez matkę przez około 3 miesiące.
CIEKAWOSTKI O KAKAPO:
1. Papuga
To papuga prowadząca nocny tryb życia,
2. Wspinanie
Nie potrafi latać, ale bardzo dobrze wspina się po drzewach,
3. Najdłużej żyjąca
To najdłużej żyjąca papuga na świecie, gdyż potrafi dożyć 95 lat, jednak zdarza się przypadek gdzie papuga taka miała 120 lat,
4. Waga
To najcięższa papuga na świecie, osiąga wagę 4 kg,
5. Kamuflaż
Ptak potrafi świetnie się kamuflować na dnie lasu,
6. „Habroptila”
Inna nazwa papugi „habroptila” oznacza miękkie pióra,
7. Wzrost
Dorosły ptak jest w stanie osiągnąć do 64 cm wzrostu,
8. Tkanka tłuszczowa
Gromadzi bardzo duże ilości tkanki tłuszczowej,
9. Roślinożerna
To papuga roślinożerna,
10. Miejsce ukrycia
W nocy kryje się albo na drzewach albo w norach ziemnych.