Ciekawostki

34 Fascynujące Ciekawostki o Zebrach

Zebra

Czarno-białe paski sprawiają, że zebra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt na świecie. Zebra stepowa jest najliczniejszym z trzech gatunków zebry, zamieszkującym tereny trawiaste wschodniej i południowej Afryki. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o zebrach.

1. Zebra jest cała czarna i posiada białe pasy, a nie na odwrót! Skóra pod ich futrem jest czarna, a nie w paski.

2. Wzór pasków u zebry jest tak unikalny jak linie papilarne u ludzi.

3. Zebry są szeroko rozpowszechnione na rozległych obszarach południowej i wschodniej Afryki, gdzie żyją w preferowanym przez siebie siedlisku bezdrzewnych łąk i lasów sawannowych.

4. Należą do rodziny koniowatych. Istnieją trzy różne gatunki: zebra pręgowana, zebra górska i zebra stepowa.

5. Zebry biegają w zygzakowaty sposób, gdy są gonione przez drapieżniki.

zebry w zoo

6. Przejścia dla pieszych nazywane są od czarno-białych pasów również zebrami.

7. Zebry są znacznie bardziej agresywne i dużo bardziej niebezpieczne niż konie.

8. Przeciętnie zebry stepowe są mniejsze od dwóch pozostałych gatunków zebry. Osiągają one wysokość od 1-1,5 m i mogą ważyć prawie 450 kg. Stepowe zebry mają również inny wzór pasów niż pozostałe gatunki.

9. Podobnie jak wiele innych zwierząt, stepowe zebry są podatne na utratę siedlisk w Afryce.

10. Zebry są znane z tego, że kopią się na śmierć, złośliwie gryzą każdego człowieka, który zbliży się do nich zbyt blisko, a jest nawet wiele relacji o zebrach zabijających lwy.

11. Rdzenna kultura amerykańska odnosi się do zebry jako symbolu równowagi i świadomości drogi.

12. Zebry mogą obracać swoje uszy niemalże w każdym kierunku; umiejętność ta jest wykorzystywana do komunikowania swojego nastroju z innymi zebrami.

13. Jazda na zebrze nie byłaby praktyczna tylko dlatego, że są mniejsze od koni i mało prawdopodobne jest, aby były w stanie utrzymać wagę dorosłego człowieka przez dłuższy czas bez obrażeń, zwłaszcza, że nie zostały wyhodowane wybiórczo dla tej cechy, jak konie.

14. Żyją w stadach, które liczą od kilku do kilkuset osobników. W każdej grupie hierarchia jest określona przez jednego samca, który jest alfą.

15. Zebry mają bardzo dobry słuch i wzrok, co pomaga im trzymać się z dala od drapieżników takich jak lwy, hieny i gepardy.

16. Gdy nie jedzą i nie podróżują, korzystają z okazji do spania, a śpią na stojąco.

młoda zebra

17. Zebry wydają szereg odgłosów, a niektóre z nich są takie same jak u koni, a inne są dosyć unikalne.

18. Zwierzęta te jedzą głównie trawę, ale mogą też jeść korę, owoce i liście.

19. Zebry są bardzo szybkimi zwierzętami i mogą osiągać prędkość do 65 km/h podczas galopu przez równiny. Jest to wystarczająco szybko, aby wyprzedzić drapieżniki takie jak lwy. Źrebaki mogą biec ze stadem w ciągu kilku godzin od urodzenia.

20. Nazwa suahili dla zebry brzmi „Punda Milia”.

21. Uważa się, że pasiaste sierści zebry rozpraszają ponad 70 procent ciepła, zapobiegając przegrzaniu się zwierzęcia na afrykańskim słońcu. Dzieje się tak dlatego, że powietrze porusza się z różną prędkością nad pochłaniającymi światło czarnymi paskami i odbijającymi światło białymi paskami.

słonie i zebry

22. Zebry są jednym z niewielu ssaków, które, jak podejrzewamy, mogą widzieć w kolorze. Jedno badanie jednak wykazało, że zebry nie widzą koloru pomarańczowego.

23. Na pierwszy rzut oka wszystkie zebry wyglądają tak samo. Ale nie jeśli przyjrzysz się bliżej. Żadna zebra nie ma takich samych pasków. Na każdej zebrze paski są inne. Zwierzęta rozpoznają swoich przyjaciół nie tylko po zapachu, ale także po paskach.

24. Zebry mają ogony o długości około pół metra.

25. Zebra o imieniu Marty wystąpiła w 2005 roku w filmie animowanym Madagaskar.

26. W starożytnym Rzymie zebra była szkolona do ciągnięcia rydwanów w rzymskich cyrkach.

27. Jeśli jedna zebra zauważy drapieżnika, wydaje głośny dźwięk. Młode i samice uciekają, podczas gdy samce idą za nimi w obronie. Jeśli jedna zebra zostanie zaatakowana, inne krążą dookoła, aby ochronić ją przed drapieżnikami.

28. Czarno-biały wzór pasków odstrasza owady.

29. Zwierzęta te są spokrewnione z końmi, ale nie są to te same gatunki. Oba należą do rodziny koniowatych i mogą nawet rozmnażać się razem.

30. Zdaje się, że zebra nie wybrała zbyt sprytnie swoich barw. Przecież połączenie czerni i bieli jest ekstremalne i widać je bardzo dobrze nawet na odległość. A jednak paski kamuflują zebrę. Kiedy zebry stoją razem w stadzie, a powietrze migocze w upale, kontury poszczególnych zwierząt stają się niejasne, a lwy są zdezorientowane.

31. Zebry nie żyją na pustyniach, terenach podmokłych ani w lasach deszczowych, co może uczynić je podatnymi na zmiany klimatu.

32. Stepowe zebry są roślinożercami, co oznacza, że zjadają tylko rośliny. Spędzają większość dnia na jedzeniu, głównie pasąc się na trawie, ale także jedząc liście i łodygi.

33. Lord Rothschild prowadził swój powóz z zebrami przez Londyn. W przeszłości zebry były szkolone do ciągnięcia powozów.

34. W porównaniu z innymi zwierzętami, zebra potrzebuje mniej wody i ma dobrze przystosowany układ trawienny, co pozwala jej przetrwać na diecie o niższej jakości odżywczej niż jest to konieczne dla innych zwierząt.