31 Niezwykłych Ciekawostek i Faktów o Ślimakach
Ślimak ogrodowy ma szarą, wilgotną skórę i dużą, brązową lub żółtawą muszlę z jaśniejszymi plamami i ciemniejszymi, spiralnymi pasami. Są one powszechne i pospolite w całej Polsce i często uważane są za szkodniki ogrodowe. Poznaj zaskakujące ciekawostki o ślimakach.
1. Największym znanym ślimakiem lądowym jest afrykański ślimak olbrzymi, którego największy odnotowany okaz mierzył 39,3 cm od pyska do ogona, z muszlą o długości 27,3 cm.
2. Niektóre naturalne drapieżniki ślimaków lądowych to chrząszcze, szczury, myszy, żółwie, salamandry i niektóre ptaki.
3. Wielkość skorupy ślimaka odzwierciedla jego wiek.
4. Posiadają zarówno żeńskie jak i męskie komórki rozrodcze (są obupłciowe). W rzeczywistości nie muszą łączyć się z innym ślimakiem, aby się rozmnażać, możliwe jest samozapłodnienie. Po kryciu składają około 80 białych jaj w wilgotnym, podziemnym gnieździe.
5. Nowo wyklute ślimaki mają delikatne skorupki i dojrzewają około dwóch lat.
6. Istnieje około 43000 gatunków ślimaków.
7. Większość ślimaków ma tysiące mikroskopijnych struktur przypominających zęby, umieszczonych na wstążkowym języku.
8. Śluz ślimaka ogrodowego jest używany do leczenia zmarszczek, plam i blizn na skórze.
9. Ślimaki nie zmieniają muszli, gdy dorastają. Zamiast tego, skorupa rośnie wraz z nimi.
10. Niektóre gatunki ślimaków pozostają w stanie hibernacji w chłodniejszych miesiącach roku. Pokrywają one swoje ciała cienką warstwą śluzu, co zapobiega ich wysychaniu.
11. Żywotność ślimaków zależy od tego, jakim dokładnie gatunkiem są i w jakim środowisku żyją. Niektóre z nich żyją tylko 5 lat, ale przy odrobinie szczęścia mogą dożyć nawet 25 lat.
12. Śluz pomaga w smarowaniu posadzki i ułatwia jej przechodzenie przy mniejszym tarciu. Ślimaki często poruszają się po szlakach śluzowych innych ślimaków, aby poruszać się szybciej.
13. Ślimaki są jednym z najwolniejszych stworzeń na planecie.
14. W niektórych miejscach, ludzie jedzą jajka ślimaków i nazywają je „białym kawiorem”.
15. Ślimaki lądowe lubią jeść roślinność, grzyby czy glony. W sposób naturalny gromadzą się na polach i w obszarach trawiastych.
16. Ameryka Północna ma około 500 rodzimych gatunków ślimaków lądowych.
17. To mit, że śluz ślimaka może powodować choroby u ludzi. Wiele osób martwi się, że ślimaki w ich ogrodzie zrujnują żywność tam uprawianą i czynią je niezdatnymi do spożycia, ale to jest nie prawda.
18. Ślimak jest przysmakiem w kuchni francuskiej. Ślimak jest również spożywany w wielu innych krajach świata, często jako smażony posiłek.
19. Niektóre morskie gatunki ślimaków są trujące, ale większość lądowych gatunków nie jest trująca.
20. Ślimak szyszkowaty morski jest jednym z najbardziej śmiercionośnych stworzeń na świecie z jednym ukłuciem zdolnym nawet do spowodowania śmierci.
21. Jak większość żywych stworzeń, zarówno lądowe jak i wodne gatunki ślimaków muszą pić wodę, aby przeżyć. Ślimaki lądowe piją z małych kałuż powstających na liściach lub na ziemi, ale również otrzymują wodę z soczystych liści, które jedzą.
22. Ślimaki lądowe oddychają przez płuca. Ślimaki żyjące w wodach słodkich i w morzu wykorzystują skrzela do oddychania.
23. Kiedy czują się zagrożone, zazwyczaj wycofują się do swojej skorupy, aby się chronić.
24. Ślimaki nie mają kręgosłupa.
25. Gatunki morskie pobierają słoną wodę podczas żerowania, ale mają mechanizm wydalniczy, który eliminuje nadmierne ilości soli, które spożywają.
26. Ślimaki nie lubią światła słonecznego, dlatego w pochmurne dni można się o nich dowiedzieć więcej. Jeśli trzymasz je w akwarium, upewnij się, że nie ma zbyt dużo światła słonecznego w pokoju.
27. Największym żywym gatunkiem ślimaka morskiego jest Syrinx aruanus, którego muszla może osiągnąć 90 cm długości, a waga sięga nawet 18 kg.
28. Ślimaki są najwolniejszymi zwierzętami na naszej planecie. Poruszają się z prędkością 0,5 cala na sekundę.
29. Potrafią one zlokalizować jedzenie nawet z kilku metrów, co dla zwierzęcia o ich maleńkich wymiarach jest dość dużą odległością.
30. Długość ślimaków waha się od kilku centymetrów do 30 centymetrów.
31. Ślimaki są prawie całkowicie ślepe, ale mają świetny zmysł węchu. Nie mają żadnego mechanizmu słyszenia dźwięków.