Ciekawostki

Koliber – 32 Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

koliber

Jaskrawo zabarwione i hipnotyzujące kolibry są jednymi z najciekawszych spośród prawie 10000 gatunków ptaków na świecie. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o kolibrach, o których być może nigdy nie słyszeliście.

1. W zależności od gatunku koliber może machać skrzydłami średnio około 50 razy na sekundę, a nawet do 200 razy na sekundę. Dzięki temu mogą one latać z prędkością większą niż 54 km/h.

2. Średnie tętno kolibra wynosi ponad 1200 uderzeń na minutę. Dla porównania, przeciętne tętno człowieka wynosi tylko 60 do 100 uderzeń na minutę w spoczynku.

3. Istnieje ponad 340 gatunków kolibrów.

4. Kolibry są najmniejszymi migrującymi ptakami na świecie.

5. Mózg kolibra stanowi 4,2 procenta jego wagi – proporcjonalnie, jest to największy wynik z wszystkich ptaków. Dla porównania – Ludzki mózgi stanowią 2 procent masy naszego ciała.

6. Kolibry mogą migrować niezależnie od tego, czy jest noc czy dzień.

7. Większość kolibrów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady jesienią migruje ponad 3000 km na południe, by spędzić zimę w Meksyku lub Ameryce Środkowej. Przed migracją koliber gromadzi warstwę tłuszczu równą połowie jego masy ciała, aby powoli wykorzystać to źródło energii podczas lotu.

8. Kolibry to rodzime gatunki z Nowego Świata, które można spotkać tylko w kilku ogrodach zoologicznych i wolierach poza półkulą zachodnią. Kolibry nie występują w Europie, Afryce, Azji, Australii i na Antarktydzie.

9. Istnieje 6 pospolitych gatunków kolibrów.

10. Kolibry nie mogą chodzić ani skakać, chociaż ich łapki mogą być używane do poruszania się na boki, gdy są w pozycji siedzącej.

11. W zależności od gatunku kolibry żyją średnio od 3 do 5 lat. Chociaż zdarzają się osobniki które żyją nawet 12 lat.

12. Kolibry mogą wyglądać jak martwe ptaki, gdy są w stanie letargu.

13. Ponieważ muszą oszczędzać energię kolibry nie spędzają całego dnia latając. Większość czasu spędzają na grzędach trawiąc pokarm.

14. Koliber rubinowy ma najdłuższą migrację spośród wszystkich gatunków kolibrów. Kolibry te przelatują ponad 4000 kilometrów od swoich terenów lęgowych na Alasce i w Kanadzie do swoich zimowych siedlisk w Meksyku.

15. Kolibry regularnie odwiedzają ponad 1000 kwiatów dziennie.

16. Widzą każdy kolor, jaki my ludzie możemy, a ich oczy potrafią przetwarzać światło ultrafioletowe, co oznacza, że widzą też niektóre kolory, których my nie potrafimy.

17. Kolibry mają od 1000 do 1500 piór, czyli najmniejszą liczbę piór spośród wszystkich gatunków ptaków na świecie. Nie tylko nie potrzebują tylu piór ze względu na swoje niewielkie rozmiary, ale też mniej piór sprawia, że są lżejsze, co ułatwia im lot.

18. Około 25 do 30 procent wagi kolibra znajduje się w jego mięśniach piersiowych. Są to szerokie mięśnie klatki piersiowej, odpowiedzialne głównie za loty.

19. Kolibry to najmniejsze ciepłokrwiste zwierzęta na świecie.

20. Koliber może unosić się w powietrzu, latać do przodu, do tyłu, a nawet do góry nogami.

21. Aby zaoszczędzić energię w ciągu nocy, koliber wchodzi w stan hibernacji zwany letargiem.

22. Kolibry są obdarzone trzecim zestawem powiek. Te półprzezroczyste klapki skóry znane jako błony działają jak naturalne gogle podczas lotu.

23. Koliber rubinowy przelatuje 700 kilometrów non-stop przez Zatokę Meksykańską zarówno podczas wiosennych jak i jesiennych migracji.

24. Kolibry nie mają zmysłu węchu, ale mają bardzo dobry wzrok.

25. Ptak ten musi spożywać około połowy swojej masy w cukrze dziennie, a średni koliber żywi się pięć do ośmiu razy na godzinę. Oprócz nektaru ptaki te żywią się również wieloma małymi owadami i pająkami.

26. Kolibry piją nektar z kwiatów, co daje im dobre źródło energii glukozy, a od czasu do czasu wyłapują owady, aby zwiększyć poziom białka.

27. Kolibry to ptaki spotykane tylko w obu Amerykach. Głównie w Ameryce Południowej.

28. Poza owadami, kolibry mają najwyższy metabolizm spośród wszystkich zwierząt ze względu na konieczność szybkiego machania skrzydłami.

29. Koliber używa swojego języka, który działa jak malutka pompka, aby ssać poszukiwany słodki płyn z kwiatów.

30. Kolibry w Stanach Zjednoczonych są ważnymi zapylaczami dzikich kwiatów. 2000 gatunków ptaków zapylających na całym świecie odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia globalnego ekosystemu i zaopatrzenia w żywność.

31. Języki kolibrów działają jak małe pompki, które konsumują nektar.

32. Samice kolibrów składają tylko dwa jaja i budują gniazdo w ramach przygotowań do złożenia jaj. Kolibry nie łączą się w pary na całe życie. Kiedy jaja się wyklują, niemowlęta pozostają w gnieździe przez trzy tygodnie, a samiec idzie szukać innej partnerki.