CiekawostkiEuropa

Interesujące fakty, ciekawostki o Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Jest to stolica i największe miasto Balearów oraz wyspy Majorka.

Miasto leży na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Majorka, w centrum zatoki Palma o szerokości 16 km.

Stare dzielnice Palmy mają wiele znaczących domów zbudowanych w XVI i XVIII wieku. Do zabytkowych budowli należą gotycka katedra (1230-1601), zamek Bellver (XIV wiek), na wzgórzu o tej samej nazwie, La Lonja (początek XV wieku), dawny zamek, obecnie muzeum, Pałac Almudaina (odrestaurowany w XII i XVI wieku), dawna rezydencja dynastii arabskiej, pałac biskupów (XVII wiek) i ratusz (XVI wiek), w którym znajdują się archiwa starego królestwa Majorki.

Nowoczesne miasto z pięknymi budynkami, promenadami i ogrodami rozciąga się wzdłuż wybrzeża na 11 km. Zaplecze kulturalne Palmy obejmuje część Uniwersytetu Barcelońskiego oraz muzea i galerie sztuki. Palma jest siedzibą Uniwersytetu Balearów.

Gospodarka miasta jest zróżnicowana: turystyka, handel, produkcja mebli, obuwia, tkanin i artykułów spożywczych to najważniejsze gałęzie przemysłu. Ożywienie turystyczne, które rozpoczęło się w drugiej połowie XX wieku, sprawiło, że Palma stała się atrakcyjną przynętą dla turystów i pracowników z lądu stałego.

Populacja znacznie wzrosła, wraz z rozwojem urbanistycznym, w tym luksusowych hoteli na wybrzeżu. Z pomocą imigrantów, głównie z Ameryki Łacińskiej i Afryki, odrestaurowano zabytki i budowle historyczne.

Wielu rzemieślników Palmy zajmuje się hafciarstwem, garncarstwem, szklarstwem artystycznym i hutnictwem. Palma jest połączona z lądem stałym częstymi połączeniami lotniczymi z Barcelony i Walencji. Lotnisko znajduje się około 8 km na wschód od centrum miasta. Populacja wynosi w 2015 roku wynosiła 400 tysięcy osób.