CiekawostkiEuropa

Serbia – ciekawostki, informacje, fakty

Serbia jest krajem, który ma również swoje tajemnice i nieznane fakty, które mogą wzbudzić zainteresowanie. Te fakty o Serbii pokażą Ci ich naukowe, historyczne, geograficzne i inne ciekawe informacje! Możesz nawet zostawić komentarz, jeśli uważasz, że należy dodać coś ciekawego o Serbii. Więc oto kilka intrygujących faktów o Serbii, sprawdź je poniżej.

Serbia dała światu jednych z najbardziej szanowanych naukowców w historii: Nikola Tesla, cudotwórca, którego genialne wynalazki wciąż wyprzedzają swoje czasy czas. Mihajlo Pupin, fizyk i chemik, którego pomysły na telekomunikację wciąż zapierają dech w piersiach. Milutin Milankovic, matematyk, astronom, klimatolog, geofizyk, inżynier cywilny, którego badania klimatologiczne rozsiane są po całym Układzie Słonecznym i wynalazca najwierniejszego kalendarza, z deklinacją wynoszącą zaledwie 2,75 sekundy na rok astronomiczny.

W okresie od III do IV wieku na ziemiach dzisiejszej Serbii urodziło się 18 rzymskich cesarzy. Liczba ta stanowi jedną piątą wszystkich rzymskich władców.

Maliny, które jecie mogą być prawdopodobnie z Serbii. Serbia zajmuje czołową pozycję na światowej liście eksportowej malin. W 2012 roku prawie 95% malin na świecie pochodziło z tego kraju.

„Vampir” jest najbardziej znanym słowem serbskim, które jest akceptowane i używane na całym świecie. Co więcej, pierwszym wampirem nie był hrabia Dracula, ale Petar Blagojević, o którym wampiryzmie było szeroko pisane prasie austriackiej w 1725 roku.

Belgrad, stolica Serbii, jest jednym z największych miast w Europie Południowo-Wschodniej.

Język serbski był jednym z czterech oficjalnych języków Imperium Osmańskiego.

Serbia ma wioskę wykonaną w całości z kamienia. Kamienna wioska Gostuša, położona na zboczach góry Stara planina, jest najbardziej niezwykłą wioską w Serbii z domami zbudowanymi wyłącznie z kamienia, błota i naturalnych materiałów. Czas ich nie zniszczył, więc ludzie nadal w nich mieszkają.

Serbia posiada jeden las deszczowy. Las deszczowy Vinatovača jest specjalnym rezerwatem przyrody z bukami powyżej 350 lat.

Serbia miała kiedyś francuską królową. Helen z Anjou była żoną króla Stefana Uroša.

W Serbii z Internetu korzysta prawie 50% ludności.

Przez 500 lat Serbia była rządzona przez Imperium Osmańskie, czyli Turków.

Większość serbskich nazwisk kończy się na 'ic.

W 1918 r. armia serbska w ciągu zaledwie 18 dni złamała front w Salonikach. Armia francuska, grecka, włoska, brytyjska i włoska – choć liczniejsza od armii serbskiej – nie zdążyła tego dokonać w ciągu kilku miesięcy.

Serbia została ostatnio członkiem Zarządu UNESCO. Odbyło się to w 2015 r.

Według statystyk Serbowie są znani jako najbardziej gościnni ludzie na świecie. Wierzą, że nie uzyskają żadnej łaski od bogów, jeśli nie będą gościnni.

Stolicą Serbii jest jednym z najstarszych miast w Europie. Wykopaliska potwierdziły, że osady istniały tu nieprzerwanie od co najmniej 7000 lat.

Pierwsza transmisja satelitarna w 1963 r. pomiędzy Europą a Ameryką Północną była zdjęciem fresku Białego Anioła z murów serbskiego klasztoru Mileševa.

W Serbii znajduje się rzeka zwana „Rokiem”. Jej prawdziwa nazwa to Vrelo, ale otrzymała tę przydomek z powodu swojej unikalnej długości. Rzeka ma dokładnie 365 metrów długości.

Kiedy ludzie myślą o zegarach, myślimy o Szwajcarach. Jednak serbski przemysł zegarmistrzowski jest starszy od znanego na całym świecie szwajcarskiego. Serbowie mieli swój własny zegar co najmniej 200 lat przed Szwajcarią.

Serbia utworzyła unię z Czarnogórą w 1992 r. i rozpadła się w 2006 r., aby uzyskać niepodległość.

Kraj zajmuje 66. miejsce na świecie pod względem wskaźnika rozwoju społecznego.

Serbia ma pięć parków narodowych: Đerdap, Fruška Gora, Kopaonik, Šar-planina i Tara.

Największy wąwóz w Europie, wąwóz Đerdap, znajduje się w Serbii. Przepływa przez nią potężny Dunaj. W regionie tym znajduje się również Lepenski Vir, miejsce jednej z pierwszych cywilizacji w Europie, słynącej ze wspaniałych rzeźb, które powstały ponad 7000 lat temu.