Ciekawostki

10 Ciekawostek o Linie

Lin to słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych, która występuje niemal w całej Europie oraz w północnej Azji.

Gatunek ten wprowadzono sztucznie również na wszystkie inne kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Co warto o nim wiedzieć?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Lin

Naturalnym środowiskiem linów są płytkie jeziora oraz stawy wypełnione gęstą roślinnością. Przepadają również za mulistymi rzekami, gdzie spędzają czas jak najbliżej dna.

2. 70 centymetrów długości

Lin może osiągnąć nawet do 70 centymetrów długości i wagę przekraczającą siedem kilogramów. Samiec różni się od samicą przede wszystkim dłuższymi płetwami.

3. Żywią się

Liny żywią się wszystkim tym, co uda im się znaleźć w mule na dnie zbiorników, w których żyją. Zazwyczaj są to skorupiaki, ślimaki i martwa materia organiczna.

4. Samice

Samice lina mogą wytworzyć nawet milion komórek jajowych, co wpływa na ich ogromną płodność. Jest to bardzo popularny gatunek hodowlany, który nie jest zagrożony, jednak z Polsce obowiązuje 25-centymetrowy wymiar ochronny.

5. Żyją samotnie

Liny żyją samotnie i jedynie w okresie tarła łączą się w stada. Należą do ryb bardzo płochliwych i funkcjonujących przede wszystkim nocą. W ciągu dnia wolą spędzać czas jak najdalej od światła, czyli na dnia zbiorników wodnych.

6. Może żyć nawet 20 lat

Lin może żyć nawet dwadzieścia lat. W pierwszych latach rośnie bardzo szybko, ale od piątego roku życia tempo to znacznie się zmniejsza. Mimo to co roku ryby te mają coraz większą masę ciała.

7. Mięso lina

Mięso lina jest uważane za wyjątkowo smaczne i delikatne. Smakuje dobrze w najróżniejszych wariantach. Można je smażyć, grillować, piec i gotować na parze. Najlepiej smakuje z dodatkiem cytryny, masła i pieprzu.

8. Hodowla

Lin często hodowany jest w stawach razem z karpiem. Zdarza się również, że hoduje się go w warunkach, gdzie karp się nie przyjął, ponieważ ma o wiele mniejsze wymagania.

9. Wiele ras

Istnieje wiele ras ozdobnych lina, a wśród nich lin złoty, czerwony, pomarańczowy, biały lub pozbawiony łusek. Bywają one ozdobą oczek wodnych i innych dekoracyjnych zbiorników wodnych.

10. Przynęta

Przynętami, które świetnie sprawdzają się w przypadku łowienia linów, są kukurydza konserwowa, białe robaki, kulki proteinowe oraz kastery.