Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Epoce wiktoriańskiej

Wiktoria Hanowerska panowała w Wielkiej Brytanii od 1837 do 1901 roku, a od jej imienia epokę tę nazwano epoką wiktoriańską.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat czasów wiktoriańskich.

1. Okres panowania Wiktorii Hanowerskiej był jednym z najdłuższych okresów w nowożytnej historii, kiedy na tronie zasiadał jeden monarcha.

2. W czasach wiktoriańskich Wielka Brytania stała się światowym mocarstwem. Samo Imperium Brytyjskie było wówczas największym państwem wszech czasów, a prowadziło to również do pogłębiających się różnic społecznych.

3. Epoka wiktoriańska kojarzy się nam dzisiaj przede wszystkim z rygorystyczną moralnością, która przejawiała się w każdym aspekcie życia. Surowe zasady zakładały na przykład, że kobiety nie mogą ściągnąć rękawiczki w towarzystwie, aby nie zachęcać mężczyzn do kontaktu.

4. W epoce wiktoriańskiej bardzo popularne było woskowanie podłogi woskiem pszczelim, zwłaszcza przed balami wyższych sfer. Następnie układano na nich dywany, ponieważ podłogi były tak śliskie.

5. Wielkim przeciwnikiem rygorystycznych konwenansów epoki wiktoriańskiej był pisarz Karol Dickens, który chętnie obśmiewał je w swoich książkach.

6. Dżentelmen epoki wiktoriańskiej musiał być powściągliwy i opanowany w każdej sytuacji. Dżentelmenem nazywano wówczas osobę, która nie musiała pracować, ale utrzymywała się z własnego majątku ziemskiego.

7. W epoce wiktoriańskiej kanalizacja nie była powszechna. Damy z wyższych sfer załatwiały swoje potrzeby do nocników, a towarzyszyła im służąca, która pilnowała, aby nie ubrudziły sobie sukni.

8. Do 2022 roku Wiktoria Hanowerska była najdłużej panującą monarchinią brytyjską. Dopiero niedawno rekord ten został pobity przez jej praprawnuczkę, czyli królową Elżbietę II.

9. W epoce wiktoriańskiej sale były oświetlane świeczkami, które zdobiono kryształami i za którymi ustawiano lustra. Dzięki takim trikom w salach rzeczywiście było jasno. Gdyby nie lustra i kryształy, nawet setki świec nie zdołałyby oświetlić porządnie wielkich sal w pałacach i na zamkach, gdzie urzędowały wyższe sfery.

10. Na balach w epoce wiktoriańskiej wachlarz był bardzo ważnym rekwizytem, ponieważ świece sprawiały, że w pomieszczeniach było bardzo gorąco.