Ciekawostki

10 Intrygujących Ciekawostek o Piotrze Wysockim

Piotr Wysocki
źródło: Stefs / Wikipedia

Piotr Wysocki był pułkownikiem Wojska Polskiego i to właśnie z jego inicjatywy rozpoczęło się powstanie listopadowe w 1830 roku. Ma status legendy i bohatera narodowego, a jego postać inspirowała wiele ważnych w historii Polski postaci. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są znane na jego temat ciekawostki?

1. Data urodzenia

Piotr Wysocki urodził się w 1797 roku i pochodził z rodziny szlacheckiej. Miał trzech braci.

2. Wykształcenie

Wykształcenie odebrał w szkole pijarskiej w Warszawie, a następnie w Szkole Podchorążych Piechoty. Trudne warunki służby, a także podległość carowi znacznie zbliżyły go do środowisk patriotycznych i ukształtowały jego poglądy.

3. Sprzysiężenie Wysockiego

To związek kilkunastu wojskowych, którzy zgrupowali się wokół Piotra Wysockiego. Po porażkach Rosji w wojnie z Turcją zaczęto marzyć o powstaniu zbrojnym i odzyskaniu niepodległości.

4. Car Mikołaj I

W 1829 roku w Warszawie pojawił się car Mikołaj I. Sprzysiężenie Wysockiego planowało wówczas zmusić władcę Rosji do przestrzegania konstytucji Królestwa Polskiego. Spisek ten został opisany przez Juliusza Słowackiego w „Kordianie”.

5. Powstanie listopadowe

To właśnie członkowie Sprzysiężenia Wysockiego zaatakowali w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku Belweder, rozpoczynając powstanie listopadowe.

6. Ranny w obronie reduty

W 1831 roku Piotr Wysocki został ranny w obronie reduty nr 56 w Warszawie i dostał się do rosyjskiej niewoli. Był więziony na Lesznie i dwukrotnie skazano go na śmierć, jednak na rozkaz cara karę zmieniono na 20 lat ciężkich robót na Syberii.

7. Irkuck

Wysocki trafił do Irkucka, skąd próbował uciec. Za próbę tę otrzymał karę tysiąca kijów, która zazwyczaj była równoznaczna ze śmiercią. Udało mu się jednak przeżyć. Trafił do kopalni miedzi, gdzie przez dwa lata pracował przykuty do taczki.

8. Zesłanie

Piotr Wysocki wrócił z zesłania w 1857 roku. Społeczeństwo podarowało mu dom w Warce, gdzie poświęcił się pracy historycznej.

9. Data śmierci

Bohater zmarł 6 stycznia 1875 roku, a jego pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem i manifestacją polityczną. Na jego grobie pojawił się napis „Wszystko dla ojczyzny – nic dla mnie”.

10. Dzieła literackie

Piotr Wysocki stał się bohaterem wielu dzieł literackich artystów tworzących w XIX i XX wieku. Pojawia się w dramacie „Noc listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego, „Kordianie” Juliusza Słowackiego oraz w „Reducie Woli” Jerzego Andrzejewskiego.