CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o mieście Split w Chorwacjii

Wybrzeże Dalmacji jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w całej Europie, a Split jest jednym z największych powodów dla których warto odwiedzić to miejsce. Drugie co do wielkości miasto w Chorwacji znajduje się na południu kraju i posiada dziedzictwo historyczne sięgające czasów rzymskich. Oto najlepsze ciekawostki o mieście Split.

Największą atrakcją jest rzymska spuścizna Splitu.

Wędrując po historycznym centrum Splitu, można zauważyć rzymskie mury, place i świątynie.

Obok dzwonnicy św. Domniewa ważnymi symbolami miasta są pies dalmatyńczyk i osioł. Mieszkańcy mają wielki szacunek dla osła za jego niezastąpione miejsce w transporcie w górach Dalmacji w przeszłości.

Split znany jest również jako miasto olimpijskie. Ze Splitu pochodzi prawie 100 medali olimpijskich.

Powierzchnia miasta wynosi 79,38 km².

Split nie jest dużym miastem, a jego najciekawsza część znajduje się na Starym Mieście, gdzie można spacerować po brukowanych uliczkach.

Warto odwiedzić chorwackie wyspy u wybrzeży Splitu, do których można łatwo i szybko dostać się promem z portu w Splicie.

W Hvar, Vis, Korcula, czy Brac, są piękne plaże z turkusowymi wodami i otoczone są zielonymi wzgórzami.

Nowoczesny Split to miasto z 180 000 mieszkańcami. Reprezentuje centrum gospodarcze wschodniej linii brzegowej Adriatyku.

Zima w Splicie jest łagodna, ze średnią temperaturą powyżej 0°C.

Miasto doświadcza opadów śniegu raz na 30 lat.

Split ma prawdziwy egipski posąg Sfinksa, który cesarz Dioklecjan przywiózł aż z Egiptu, aby ozdobić wejście do jego grobu.

Znajdziemy tutaj Świątynię Jowisza i dwa oryginalne egipskie sfinksy wewnątrz kompleksu pałacowego.

Katedra św. Duje’s pochodzi z IV wieku i jest warta odwiedzenia, podobnie jak jej dzwonnica, z której można podziwiać wspaniały widok na całe miasto.

Pałac Dioklecjana chroniony przez UNESCO od 1979 roku

Wycieczki po Pałacu Dioklecjana są tanie i odbywają się przez cały rok. Nie ma potrzeby rezerwacji z wyprzedzeniem, a grupy otrzymują zniżki.

Pałac potrzebował ponad dziesięć lat, aby wybudować go.

Ma 15 metrów szerokości i 26 metrów wysokości.

Pałac Dioklecjana w Splicie jest zbudowany jak miasto w obrębie miasta, wzmocniony wysokimi murami na zewnątrz .

Struktura pałacu jest podzielona przez szeroką drogę łączącą wschodnią i zachodnią bramę, południową część nadmorską, w której mieścił się cesarz i północną, w której mieszkali mieszkańcy, żołnierze i służba.

Zbudowany jest z lokalnego wapienia, cegły, importowanego marmuu.