20 Najlepszych Atrakcji w Pradze 2023

Stolica Czech

Praga to stolica Republiki Czeskiej. Jest jej również największym miastem. W tym artykule poznacie najlepsze atrakcje w Pradze i co warto zobaczyć w Pradze.

Praga leży nad rzeką Wełtawą. Tradycja głosi, że nazwa Praga pochodzi od słowa próg, które nawiązuje do położenia miasta nad brzegiem/progiem rzeki.

Od blisko 30 lat Rynek Starego Miasta wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wiele atrakcji i ogromne zainteresowanie odwiedzających turystów.

Zobacz też -> Najlepsze Restauracje w Pradze lub tekst o interesujących ciekawostkach na temat Pragi.

Ubezpieczenie turystyczne do Pragi – co powinno zapewniać?

Czy urlop w mieście niesie jakieś ryzyko? Jeśli zamierzamy spędzać czas na zwiedzaniu i spacerach urokliwymi uliczkami, a Praga ma pod tym względem wiele do zaoferowania, ryzyko związane z taką aktywnością jest niewielkie. Jednak wypadki chodzą po ludziach i nigdy nie wiadomo, czy w trakcie pobytu w Czechach nie zachorujemy. A nie zawsze będziemy mogli liczyć na finansowe wsparcie. Nawet posiadając EKUZ. Dlatego tak wiele mówi się o potrzebie posiadania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, zwłaszcza podczas zagranicznych wojaży.

W Czechach wizyty u dentysty, a także leczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym jest odpłatne. Po naszej stronie będzie też pokrycie kosztów leczenia w prywatnej przychodni lub gabinecie oraz opłacenie transportu medycznego do Polski. A nie są to małe koszty. Właśnie po to, aby wziął je na siebie ubezpieczyciel, a nie my sami, warto kupić ubezpieczenie podróżne także wtedy, gdy zamierzamy spędzić urlop w mieście.

Jadąc do Pragi, najlepiej szukać ubezpieczenia kosztów leczenia z sumą powyżej 100 000 zł. Wraz z nim otrzymamy zazwyczaj assistance, które zapewni m.in. pomoc tłumacza w razie kłopotów w porozumieniu się z lekarzem, a także nocleg na czas rekonwalescencji po hospitalizacji. To, na jakie usługi będziemy mogli liczyć, zależy od wybranego przez nas wariantu. Ubezpieczyciele zwykle oferują kilka sum ubezpieczenia kosztów leczenia i kilka opcji assistance o zróżnicowanym zakresie ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Czech dla zwiedzających to koszt od około 4 zł dziennie przy tygodniowej polisie. W cenie zazwyczaj otrzymujemy nie tylko wspomniane ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, ale niejednokrotnie także NNW, OC w życiu prywatnym, ochronę związaną z COVID-19, a także ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe i klauzulę alkoholową.

1. Zamek na Hradczanach

Zamek na Hradczanach

Jest określany mianem najwyższej tego typu budowli na całym świecie. Od około 100 lat na zamku rezydują prezydencie Republiki Czeskiej. Przy zamku znajdują się także piękne ogrody zamkowe, do których wstęp jest całkowicie darmowy. Ciekawą dla odwiedzających atrakcją, może być zmieniająca się co godzinę warta pod zamkiem. Ta odbywająca się w południe jest najbardziej uroczysta i spektakularna.

2. Most Karola

Most Karola

Co warto zobaczyć w Pradze? Wielu odwiedzających uważa most za symbol Pragi. W ciągu dnia jest cały czas zapchany przez ogromny i nie malejące tłum turystów z całego świata. Najpiękniej więc prezentuje się w blasku poranka lub późnym wieczorem, a nawet w nocy. Na moście znajduje się kilkanaście figur świętych w stylu gotyckim, natomiast na obu krańcach stoją również gotyckie wieże, któe w dawnych czasach były częścią miejskich fortyfikacji.

3. Rynek

rynek starego miasta

4. Katedra św. Wita

Jest to architektoniczne dzieło sztuki. Wysokie wieże i generalnie cała konstrukcja robią duże wrażenie. Możesz wejść do części Katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha bezpłatnie, ale warto wykupić bilet w cenie 250 koron, aby zwiedzić całość tej wspaniałej świątyni gotyckiej, która przypomina Notre Dam w Paryżu i jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Bilet uprawnia również do zwiedzania trzech innych obiektów na terenie Zamku Hrad.

5. Ratusz z zegarem astronomicznym

Zegar stojący w centrum Pragi jest bardzo urokliwym miejscem, a jego historia jest intrygująca. Mnóstwo turystów gromadzi się wokół niego, dlatego trzeba o tym pamiętać. Wejście na wieżę jest możliwe pieszo, a jedyną windą jest ta, która jest płatna. Widok z góry jest spektakularny. Do tego bezpłatne toalety, co w sumie w Pradze jest dość rzadkie. Czerwone dachy kamienic, okoliczne uliczki i sam rynek tworzą przepiękną kombinację, zachwycającą od pierwszego wejrzenia. Zegar Orloja jest jedną z największych atrakcji całego miasta, które co godzinę prezentuje paradę figur. Warto wybrać się na samą górę wieży ratusza i podziwiać najpiękniejszy widok na samo centrum miasta.

6. Tańczący dom

„Dom „w stylu dekonstruktywistycznym który znajduje się w pobliżu Mostu Legii.. Z zewnątrz ciekawy obiekt architektoniczny, a po wjeździe na górę, za opłatą 100 koron lub zakupieniu czegoś na barze można wejść na taras widokowy. Czasami warto zakupić po prostu coś w barze, bo jest taniej.

7. Wyszehrad

Nieco oddalone od centrum jest niesłusznie rzadziej odwiedzane przez turystów niż Zamek na Hradczanach. Wynika to prawdopodobnie z odległości od centrum, której niestety nie można pokonać metrem. Wejście na wzgórze prowadzi przez Bramę Taborską lub Cihelską, w zależności od jakiej strony chcielibyśmy wejść. Legendy głoszą, że to właśnie na wzgórzu Wyszechradzkim narodziła się Praga i znajdował się tutaj zamek królewski, który według legendy został spalony, a następnie zburzony. Twierdza znajdująca się na wzgórzu, została zbudowana przez Austriaków i pozostała w niezmienionej formie od tamtych wydarzeń aż po dziś dzień. Ze szczytu widoczna jest doskonale dolina Wełtawy i oddalone część centrum miasta.

8. Ściana Johna Lennona

Kultowe miejsce w Pradze nie tylko dla fanów tego wspaniałego artysty, które warto odwiedzić. Ono ciągle żyje i się zmienia. Obecnie znajduje się tam dużo motywów związanych z wojną na Ukrainie. Miejsce to różni się od wszystkiego innego w Pradze.

9. Kościół Marii Panny przed Tynem

Kościół Matki Bożej przed Tynem

Kościół mieści się w centrum Pragi, zaraz przy głównym rynku, a wstęp jest za darmo. Kościół Marii Panny przed Tynem góruje nad placem starego miasta, ze swoimi wysokimi wieżami. Wejście łatwo odnaleźć od strony Placu Staromiejskiego. Nie wolno fotografować wnętrza. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Pragi.

9. Wieża Petrińska

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Pradze. Znajduje się na wzgórzu Petřín, w pobliżu Malé Strany. Wieża została zbudowana w 1891 roku jako replika wieży Eiffla w Paryżu. Ma wysokość 63 metrów i składa się z trzech poziomów. Na pierwszym poziomie znajduje się restauracja, na drugim poziomie znajduje się taras widokowy, a na trzecim poziomie znajduje się planetarium. Wieża jest oświetlona w nocy, co czyni ją jeszcze bardziej imponującą.

10. Klasztor na Strahowie

Jeden z najstarszych klasztorów w Czechach. Został założony w 1258 roku przez czeskiego króla Ottokara II. Klasztor został zbudowany w stylu gotyckim i składa się z trzech budynków: kościoła, klasztoru i klasztornego ogrodu. Kościół jest wyposażony w piękne witraże i freski, a jego wnętrze jest bogato zdobione. W klasztorze znajduje się również muzeum, w którym można zobaczyć zbiory sztuki sakralnej i świeckiej.

11. Ogród zoologiczny w Pradze

Można tutaj spędzić cały dzień. Zoo jest fajnie wkomponowane we wzgórze nad rzeką Wełtawą. Zróżnicowana roślinność i duże ilości wody sprawiają, że nawet w upalny dzień jest tutaj całkiem przyjemnie. doskonale przygotowane na zwiedzających. Cała masa atrakcji dla dzieci. Na terenie Zoo jest dużo obiektów gastronomicznych. Bardzo dużo zwierząt. Zaletą jest otwarty wybieg dla kangurów.

12. Złota Uliczka

jedna z najbardziej znanych uliczek w Pradze. Znajduje się w Starym Mieście, w pobliżu Rynku Staromiejskiego. Uliczka ma długość zaledwie 90 metrów i szerokość ok. 2 metrów. Została wybudowana w połowie XV wieku i jest jednym z najstarszych zabytków Pragi. Uliczka składa się z pięknych, kolorowych budynków, które są ozdobione. Była ona siedzibą miejscowych złotników.

13. Petřín

Najlepszy czas na wycieczkę w to miejsce to zdecydowanie pora wieczorna. Najpiękniejszy widok na całe miasto nocą, rozciąga się właśnie ze wzgórza Petrin. Wprost z ulicy kursuje kolejka linowa, która w zaledwie kilka minut dowiezie nas na sam szczyt. Wjeżdżając na górę, warto rozglądać się dookoła, gdyż widok na zasypiające powoli miasto robi bardzo duże wrażenie. Na szczycie zobaczyć możemy wieżę widokową, przypominającą wieże Eiffla, znajdującą się w Paryżu. Znajduje się tutaj również Labirynt Zwierciadeł, które najbardziej cieszy odwiedzające je małe dzieci. Wzgórze Petrin posiada bardzo ciekawy zabytek, który chyba jako jedyny na całym świecie powstał całkowicie bez powodu, a jest nim Mur Głodowy, mierzący około kilometra długości.

14. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe

Gmach muzeum robi niesamowite wrażenie. Znajduje się na samym środku placu świętego Wacława. To właśnie ten budynek pojawia się bardzo często na pocztówka z Pragi. Do muzeum można wejść za darmo w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zwiedzanie zająć może 3-4 godziny. Miło zaskoczyła nas wystawa „Czescy kompozytorzy”, natomiast cuda ewolucji i prehistoria jest pełna możliwości dotknięcia, poczucia tego wszystkiego. Cena normalnego biletu 250 koron.

15. Klementinum

Przepiękna zabytkowa biblioteka. Zdjęć niestety nie można robić. Jest możliwość wejścia na wieżę. Na końcu wspinaczki są wąskie i strome schody. Cena: 300kč za osobę. Zobaczymy też parę urządzeń astronomicznych. Bibliotekę można zobaczyć tylko przez chwilkę, nie przekraczając progu drzwi.

16. Muzeum Alfonsa Muchy

Dla miłośników secesji Praga jest obowiązkowym miastem do odwiedzenia. Alfons Mucha traktowany jest jako ikona secesji. Muzeum znajduje się na Starym Mieście, a ekspozycja bogata jest w wiele przeróżnych eksponatów związanych z życiem i twórczością Alfonsa Muchy. Zainspirowani secesją turyści coraz częściej wprowadzają jej elementy do własnych aranżacji i designu wnętrz.

17. Kościół św. Mikołaja

To jeden z najstarszych kościołów w Pradze, znajdujący się w centrum miasta. Został zbudowany w XIII wieku. Kościół jest wyjątkowy ze względu na swoją architekturę, która łączy elementy gotyckie i barokowe. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele pięknych dzieł sztuki, w tym obrazy, rzeźby i witraże. Tutaj spoczął między innymi król Wacław IV.

18. Wieża telewizyjna Žižkov

Wieża TV Zizkov

Wieża telewizyjna zbudowana jest na zabytkowym cmentarzu żydowskim. Jest to najwyższy punkt miasta mający wysokości 216 metrów. Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na panoramę Pragi. Jest to też kontrowersyjny obiekt z powodu czołgających się dzieci które są przyczepione do wieży. Znajduje się tutaj kawiarnia i bar. Sałatki i ciastka bardzo smaczne.

19. Letenské sady

Letenske sady
źródło: Aktron / Wikipedia

Piękny park w Pradze, położony na wzgórzu Letná, nad rzeką Wełtawą. Park został założony w XVIII wieku i jest jednym z najstarszych parków w mieście. Jest szczególnie popularny wśród mieszkańców Pragi, którzy często przychodzą tu na spacery, jogging lub po prostu odpoczynek. Znajdziemy tutaj plac zabaw, ogródek piwny, a muzea są blisko. Latem otwarta jest zabytkowa karuzela i można też zobaczyć rosyjskie czołgi przywiezione z Ukrainy.

20. Karlštejn

Jest to zamek położony w południowo-zachodniej części Pragi, w Czechach. Został zbudowany w XIV wieku przez czeskiego króla Karola IV jako miejsce przechowywania klejnotów koronnych i innych skarbów. Zamek składa się z dwóch części: górnego zamku i dolnego zamku. Zachwyca z zewnątrz.

Dzielnice które warto zobaczyć w Pradze

Malá Strana

Jest równie piękną i urokliwą, co tajemniczą alternatywną dzielnicą, dla tętniącego życiem Rynku Starego Miasta. Wczesny rankiem spotkać można tutaj różne ptaki poszukujące pokarmu, podczas niespiesznego spaceru. Podziwiać można wiele pięknych budynków, w których znajdują się ambasady i konsulaty, a także budynki należące do parlamentu.

Dzielnica Żydowska

Dzielnica praska nazywana Józefowem, bardzo silnie związana z kulturą i tradycją żydowską. Dawniej nazywana była Żydowskim Miastem, natomiast obecnie jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskim w całej Europie. Przez 800 lat zamieszkiwała tutaj społeczność żydowska uznawana za największą na świecie. Józefów zajmuje stosunkowo niewielki teren, pomiędzy Wełtawą a Starym Miastem. Wybierając się do synagogi należy pamiętać o stosownym ubiorze, czyli długich spodniach, zakrywających ramiona bluzkach, a także okryciu dekoltu. Synagogi zamknięte są w soboty i inne żydowskie święta.

Troja

Jest to dzielnica Pragi, w której znajduje się ogród zoologiczny oraz barokowy Pałac Trojski. Pałac ten posiada piękne i okazało ogrody botaniczne pełne egzotycznych roślin, a także własną winnicę. W słynnym ogrodzie zoologicznym zobaczymy wiele ciekawych, a nawet egzotycznych zwierząt.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Pradze

Macie jakieś propozycje co jeszcze warto zobaczyć w Pradze? Daj znać w komentarzu na dole.

Artykuł powstał przy współpracy firmy Mubi

4.5/5 - (liczba ocen: 40)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *