17 Ciekawostek o Pradze

ciekawostki praga

W geograficznym sercu Europy leży miasto ukształtowane przez cesarzy, autorów i artystów. Praga ma naturalną, magiczną siłę przyciągania, która co roku przyciąga miliony turystów. Znajdziesz tutaj zbiór wybranych ciekawostek i mało znanych informacji o Pradze.

1. Najwęższa ulica w Pradze ma szerokość 50 cm, a mimo to jest wyposażona w sygnalizację świetlną.

2. Plotka głosi, że po jednym z pierwszych dużych koncertów w postkomunistycznej Pradze członkowie Rolling Stonesów tak bardzo polubili Zamek Praski, że chcieli za to zapłacić, aby upiększyć go w nocy. Członkowie zespołu zaproponowali, że zapłacą za nocne oświetlenie artystyczne na zamku.

3. Najsłynniejszą praską atrakcją jest Zegar Astronomiczny znajdujący się na Rynku Starego Miasta. Pokazuje nie tylko godzinie, ale także o dni, pory roku, fazy księżyca i równonocy.

4. Jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, Uniwersytet Karola, jest najbardziej prestiżową uczelnią w Czechach.

5. Z ponad 1,3 mln mieszkańcami, jest to największe miasto w Czechach, a dla porównania, drugie na liście jest Brno z 380 000 mieszkańcami.

6. Hitler w swoim planie emerytalnym planował zachować praską dzielnicę żydowską. Być może jest to dziwne, ale były nazistowski przywódca chciał osiedlić się w mieście i uczynić z niego muzeum, aby zachować pamięć o „wygasłej rasie”

7. Most Karola został zainaugurowany o 5:31 rano 9 lipca 1357 roku. Powodem tej dziwnej decyzji było to, że król w tym czasie był maniakiem, jeśli chodzi o astrologię i numerologię. Wierzył, że to da to szczęście, jeśli ustawi liczby symetrycznie: 1-3-5-7-9-7-5-3-1.

8. Najdłuższą rzeką w Czechach jest Wełtawa, która przepływa przez Pragę.

9. Są tu setki iglic, a ich łączna liczba wynosi od 500 do 1000, w zależności od tego, co dokładnie liczysz. Jak widać, Praga jest naprawdę miastem iglic.

10. Uniwersytet Karola został założony przez cesarza Karola IV w 1348 roku, który jest uważany za największego władcę Królestwa Czeskiego.

11. Praga była pierwszym postkomunistycznym krajem, który miał restaurację z gwiazdkami Michelin.

12. Słynny Dancing House został zainspirowany przez Freda Astaire’a i Ginger Rogers. Zaprojektowany we współpracy z kanadyjsko-amerykańskim Frankiem Gehry i chorwacko-czeskim Vlado Milunićem, budynek symbolizuje yin i yang. W tym przypadku jest to mieszanka komunizmu i demokracji.

13. Najwyższą wieżą w Pradze jest wieża telewizyjna. Ma ona wysokość 216 metrów.

14. Dzieciątko Jezus w Pradze jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych obrazów na których jest Jezus.

15. Siedzący na szczycie wzgórza Zamek Praski jest symbolem Republiki Czeskiej i jednym z największych zamków na świecie. Razem z katedrą św. Wita tworzy wspaniałą widokową panoramę Pragi

16. Johnowi Lennonowi poświęcony jest mur graffiti. Co ciekawe, on nigdy nie odwiedził Pragi.

17. Miejscowi piją najwięcej piwa na głowę mieszkańca na świecie. Średnio każdy mieszkaniec wypija rocznie około 155 litrów piwa.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Pradze

4/5 - (liczba ocen: 21)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.