10 najlepszych atrakcji w Pradze w Czechach

Praga to stolica Republiki Czeskiej, jednocześnie jest jej największym miastem. Leży nad rzeką Wełtawą. Tradycja głosi, że nazwa Praha pochodzi od słowa próg, które nawiązuje do położenia miasta nad brzegiem/progiem rzeki. Od blisko 30 lat Rynek Starego Miasta wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wiele atrakcji i ogromne zainteresowanie odwiedzających turystów.

1. Zamek na Hradczanach – jest określany mianem najwyższej tego typu budowli na całym świecie. Od około 100 lat na zamku rezyduje prezydent Republiki Czeskiej. Przy zamku znajdują się także piękne ogrody zamkowe, do których wstęp jest całkowicie darmowy. Ciekawą dla odwiedzających atrakcją, może być zmieniająca się co godzinę warta pod zamkiem. Ta odbywająca się w południe jest najbardziej uroczysta i spektakularna.

2. Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy – dla miłośników secesji Praga jest obowiązkowym miastem do odwiedzenia. Alfons Mucha traktowany jest jako ikona secesji. Muzeum znajduje się na Starym Mieście, a ekspozycja bogata jest w wiele przeróżnych eksponatów związanych z życiem i twórczością Alfonsa Muchy. Zainspirowani secesją turyści coraz częściej wprowadzają jej elementy do własnych aranżacji i designu wnętrz.

3. Most Karola – wielu odwiedzających uważa most za symbol Pragi. W ciągu dnia jest cały czas zapchany przez ogromny i nie malejące tłum turystów z całego świata. Najpiękniej więc prezentuje się w blasku poranka lub późnym wieczorem, a nawet w nocy. Na moście znajduje się kilkanaście figur świętych w stylu gotyckim, natomiast na obu krańcach stoją również gotyckie wieże, któe w dawnych czasach były częścią miejskich fortyfikacji.

4. Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym – warto wybrać się na samą górę wieży ratusza i podziwiać najpiękniejszy widok na samo centrum miasta. Czerwone dachy kamienic, okoliczne uliczki i sam rynek tworzą przepiękną kombinację, zachwycającą od pierwszego wejrzenia. Zegar Orloja jest jedną z największych atrakcji całego miasta, które co godzinę prezentuje paradę figur.

5. Dzielnica Żydowska – dzielnica praska nazywana Józefowem, bardzo silnie związana z kulturą i tradycją żydowską. Dawniej nazywana była Żydowskim Miastem, natomiast obecnie jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskim w całej Europie. Przez 800 lat zamieszkiwała tutaj społeczność żydowska uznawana za największą na świecie. Józefów zajmuje stosunkowo niewielki teren, pomiędzy Wełtawą a Starym Miastem. Wybierając się do synagogi należy pamiętać o stosownym ubiorze, czyli długich spodniach, zakrywających ramiona bluzkach, a także okryciu dekoltu. Synagogi zamknięte są w soboty i inne żydowskie święta.

6. Mala Strana – jest równie piękną i urokliwą, co tajemniczą alternatywną dzielnicą, dla tętniącego życiem Rynku Starego Miasta. Wczesny rankiem spotkać można tutaj różne ptaki poszukujące pokarmu, podczas niespiesznego spaceru. Podziwiać można wiele pięknych budynków, w których znajdują się ambasady i konsulaty, a także budynki należące do parlamentu.

7. Wzgórze Wyszechradzkie – nieco oddalone od centrum jest niesłusznie rzadziej odwiedzane przez turystów niż Zamek na Hradczanach. Wynika to prawdopodobnie z odległości od centrum, której niestety nie można pokonać metrem. Wejście na wzgórze prowadzi przez Bramę Taborską lub Cihelską, w zależności od jakiej strony chcielibyśmy wejść. Legendy głoszą, że to właśnie na wzgórzu Wyszechradzkim narodziła się Praga i znajdował się tutaj zamek królewski, który według legendy został spalony, a następnie zburzony. Twierdza znajdująca się na wzgórzu, została zbudowana przez Austriaków i pozostała w niezmienionej formie od tamtych wydarzeń aż po dziś dzień. Ze szczytu widoczna jest doskonale dolina Wełtawy i oddalone część centrum miasta.

8. Muzeum Narodowe – gmach muzeum robi niesamowite wrażenie. Znajduje się na samym środku placu świętego Wacława. To właśnie ten budynek pojawia się bardzo często na pocztówka z Pragi. Do muzeum można wejść za darmo w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

9. Kolejka na Petrin – najlepszy czas na wycieczkę w to miejsce to zdecydowanie pora wieczorna. Najpiękniejszy widok na całe miasto nocą, rozciąga się właśnie ze wzgórza Petrin. Wprost z ulicy kursuje kolejka linowa, która w zaledwie kilka minut dowiezie nas na sam szczyt. Wjeżdżając na górę, warto rozglądać się dookoła, gdyż widok na zasypiające powoli miasto robi bardzo duże wrażenie. Na szczycie zobaczyć możemy wieżę widokową, przypominającą wieże Eiffla, znajdującą się w Paryżu. Znajduje się tutaj również Labirynt Zwierciadeł, które najbardziej cieszy odwiedzające je małe dzieci. Wzgórze Petrin posiada bardzo ciekawy zabytek, który chyba jako jedyny na całym świecie powstał całkowicie bez powodu, a jest nim Mur Głodowy, mierzący około kilometra.

10. Troja – jest to dzielnica Pragi, w której znajduje się ogród zoologiczny oraz barokowy Pałac Trojski. Pałac ten posiada piękne i okazało ogrody botaniczne pełne egzotycznych roślin, a także własną winnicę. W słynnym ogrodzie zoologicznym zobaczymy wiele ciekawych, a nawet egzotycznych zwierząt.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *