Europa

20 Zaskakujących Ciekawostek o Helsinkach

Helsinki - widok na miasto

To interesujące i stale rozwijające się miasto posiada wiele fascynujących muzeów, galerii sztuki, wydarzeń i innych atrakcji, że jest idealnym miejscem na krótką lub długą przerwę. Oto niesamowite informacje i ciekawostki na temat Helsinek.

1. Król Szwecji Gustavus Vasa założył w 1550 r. Helsinki przy ujściu rzeki Vantaanjoki, aby konkurować z Tallinem o handel na Morzu Bałtyckim. Miasto rozwijało się jednak powoli, a centrum Helsinek zostało przeniesione w 1643 r. do obecnej lokalizacji.

2. Jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą Europy kontynentalnej.

3. Helsinki są niezwykłe, ponieważ ta stolica znajduje się nie tylko na lądzie stałym, ale również na niektórych wyspach. Wyspy posiadają unikalne cechy, które przyciągają turystów. Na wyspie Korkeasaari znajduje się największe w kraju zoo, natomiast Santahamina Pihlajasaari jest ulubionym miejscem wypoczynku dla naturystów i osób homoseksualnych.

4. Woda z kranu pochodzi prosto z górskich źródeł przez Päijännetunneli. Jest to najdłuższy tunel wodny na świecie. Arabia Saudyjska od wielu lat kupuje wodę pitną ze stolicy Finlandii.

5. Finlandia uzyskała niepodległość w 1917 r., a Helsinki przyjęły rolę stolicy młodej republiki.

6. Miasto Helsinki zatrudnia ogółem ponad 37 tys. osób. Około 40 proc. wszystkich pracowników gminy pracuje w Pionie Opieki Społecznej i Zdrowia.

7. Helsinki mają średnią wysokość 17 metrów nad poziomem morza.

8. W Helsinkach znajduje się 27 plaż, 13 krytych basenów i 818 krytych obiektów sportowych.

9. Helsinki były gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku. Igrzyska te stworzyły międzynarodową reputację Helsinek jako wydajnego i przyjaznego miasta-gospodarza.

10. Posiadając budynki stworzone przez uznanych projektantów na przestrzeni wieków, a także stadion olimpijski, 80 muzeów i galerii sztuki oraz duży park centralny, Helsinki zostały uznane za 19 najlepsze miasto do życia w 2018 roku.

11. Malminkartanonhuippu to sztuczne wzgórze położone w pobliżu Myyrmäki w dzielnicy Malminkartano w Helsinkac. Z wysokością około 90 metrów nad poziomem morza, jest to najwyższy punkt w mieście Helsinki.

12. Finlandia została państwem członkowskim UE w 1995 roku. Finlandia sprawowała prezydencję w UE w 1999 i 2006 roku. Następne przewodnictwo Finlandii w UE odbędzie się w lipcu i grudniu 2019 roku.

13. Najpopularniejsze muzea w ubiegłym roku to Muzeum Miejskie w Helsinkach (ok. 445 tys. zwiedzających) i Ateneum (323 tys.). Biblioteki miejskie odnotowały 6,5 mln wizyt.

14. Muzyka jest integralną częścią życia w Helsinkach i jest nieco ukrytym skarbem, stosunkowo nieznanym. Jeśli chodzi o akustykę, Helsińskie Centrum Muzyczne jest okrzyknięte jednym z najlepszych na świecie i mieści dwie klasyczne orkiestry: Orkiestra Filharmonii Helsińskiej i Orkiestra Symfoniczna Radia Fińskiego.

15. Jest również często nazywane „białym miastem północy”, ponieważ wiele jego budynków jest zbudowanych z lokalnego jasnego granitu.

16. Helsinki zostały wybrane na Światową Stolicę Designu w 2012 roku.

17. W 1809 r. Rosja podbiła Finlandię. Status Helsinek został podniesiony do rangi stolicy autonomicznego Wielkiego Księstwa Finlandii trzy lata później.

18. Helsinki są również uznawane za mistrzowskie zespoły operowe i baletowe, które często występują w Fińskiej Operze Narodowej i Fińskiej Sali Koncertowej.

19. W 2018 r. Helsinki były jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie.

20. Średnia wieku mieszkańców Helsinek wynosi 40,7 roku. W całej Finlandii średnia wieku jest wyższa i wynosi 42,9 roku.