10 najlepszych atrakcji w Berlinie

berlin mur

Berlin jest stolicą a zarazem największym miastem Niemiec. Jego powierzchnia to około 892 km, a liczba mieszkańców waha się w granicach 3, 7 miliona. Podzielony jest on na 12 okręgów administracyjnych, nazywanych bezirkami.

Wzmianki historyczne o mieście dom z 1237 roku. Od tego czasu był on stolicą Brandenburgi, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy. Po podziale Berlina na Berlin Zachodni i Wschodni, został zjednoczony dopiero w 1990. Jest to bardzo ważny węzeł kolejowy łączący Europę ze światem, zarówno jeśli chodzi o transport kolejowy, lotniczy i drogowy. Z powodu że znajduje się od blisko granicy z Polską, bardzo często wybierany jest jako cel podróży wielu Polaków. Nic w tym dziwnego, znajdują się tu bowiem liczne zabytki, atrakcje, muzea oraz pozostałości historyczne które warto zobaczyć.

1. Alexanderplatz

Można powiedzieć, że nie zachęca on do zwiedzenia praktycznie niczym. Nieustannie zatłoczony, pełen zabieganych oraz bezdomnych ludzi, poza grudniem nie oferuje praktycznie nic ciekawego. W grudniu bowiem, odbywa się największy w Niemczech jarmark świąteczny. Kupimy tam liczne pamiątki i prezenty świąteczne oraz zjemy bratwursta. Znajduje się tam również centrum handlowe z mnogością sklepów oraz Primark.

2. Brama Brandenburska

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Berlinie, a zarazem symbol zjednoczenia Niemiec. Wysoka na 26 metrów, wsparta na sześciu kolumnach. Na samym szczycie znajduje się posąg bogini Nike, która kieruje kwardygą do miasta. Na początku XX wieku, znalazła się ona w rękach Francuzów lecz po interwencji wróciła na pierwotne miejsce. Od tego czasu plac przed bramą nazywa się Placem Paryskim.

3. Reichstag

Jest to niemiecka duma narodowa oraz miejsce obradowania niemieckiego rządu. Wybudowany w 1894 jest elementem burzliwej historii Niemiec. Po podziale należał do Berlina Zachodniego. Stał się wyjątkową atrakcją dla turystów, po odbudowaniu szklanej kopuły którą można zwiedzać, po wcześniejszym dwudniowym zarejestrowaniu. Od 1999 odwiedziło go blisko 20 milionów turystów.

4. Mur Berliński

Powstały 13 sierpnia 1961 i dzielił Berlin na część wschodnią i zachodnią. Do 1989 był symbolem zimnej wojny. Dziś zachowano zaledwie fragmenty muru które mają przypominać o smutnej historii tego miasta. Najdłuższy 200 metrowy fragment znajduje się w pobliżu Placu Poczdamskiego. Jest to wystawa zdjęć dotycząca historii miasta.

5. Checkpoint Charkie

Jest to kolejny symbol podziału Berlina który został zbudowany przez Amerykanów. Jest to nic innego jak przejście graniczne między NRD i RFN. Mieści się ono w samym centrum Berlina na skrzyżowaniu Friedrichstrasse i Zimmerstrasse. Po 1991 stał się symbolem zimnej wojny i jest popularną atrakcją turystyczną. Niedaleko obok niego znajduje się również Muzeum Muru Berlińskiego.

6. Wieża telewizyjna

Jest to kolejny ikoniczny element Berlina który znak prawie każdy z nas, pomimo iż wielu nie było w Berlinie. Jej wysokość to 368 m jest najwyższa budowlą w Niemczech. Zarówno dorośli jak i dzieci punktu widokowego u jej szczytu podziwiać panoramę miasta. Nie trzeba być jednak na szczycie aby robiła ona niesamowite wrażenie.

7. Zoo

Berlińskie zoo jest jednym z największych ogrodów zoologicznych na terenie Niemiec. Jego cechą szczególną jest posiadanie największej liczby gatunków na świecie. Założone w 1844 praktycznie nieprzerwanie cieszy turystów, dzieci oraz mieszkańców miasta. Obok znajduje się również najstarsze i jedno z największych akwariów na świecie. Jest to idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną, zrobienia pikniku Cześć zwyczajnego odpoczynku.

8. Muzealna wyspa

Jest to jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Znajduje się na odnodze Szprewy i od 1999 wpisany jest na listę UNESCO. Znajdziemy to Stare i Nowe Muzeum, muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego oraz Starą Galerię Narodową. Jest to na tyle niesamowite kompleks, że warto zarezerwować sobie cały dzień aby dokładnie zobaczyć zbiory i miło spędzić czas.

9. Plac Poczdamski

Przed wojną było to najruchliwsze miejsce w Berlinie. W trakcie zostało jednak całkowicie zniszczone i popadło zapomnienie na 40 lat. Po zjednoczeniu Niemiec rozpoczęto odbudowę tego miejsca do postaci którą dzisiaj podziwiamy. Jest to jedno z największych centrów handlowych, które składa się z kilku wieżowców połączonych ze sobą szklaną kopułą. Oprócz sklepów, kawiarni i restauracji znajduje się tu również jedno z najnowocześniejszych kin w Berlinie.

10. Ku’damm

Jest to dawna ulica będąca centrum Berlina Zachodniego. Dawniej nazwa ta była symbolem życia miejskiego ludzi właśnie z tej części Berlina. Obecnie znajduje się tam 3, 5 km bulwar, gdzie znajdziecie ekskluzywne butiki, kawiarnie, restauracje oraz kluby nocne. Jest to miejsce gdzie kupicie wszystko a wystarczy mi tylko odpowiednią kwotę.

Berlin to niesamowicie malownicze miasto, w którym pojawiają się liczne kontrasty. Zawiera ono bogatą historię nie tylko samego miasta ale i całego kraju. Jest to Idealne miejsce do spędzenia czasu czy to z rodziną, czy przyjaciółmi. Bez wątpienia poznacie tam wiele rzeczy dotyczących niemieckiej kultury oraz spróbujecie regionalnych dań. Nie warto więc zwlekać lecz jechać czym prędzej.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *