Europa

31 Najlepszych Atrakcji w Berlinie w 2024

Berlin jest stolicą, a zarazem największym miastem Niemiec. Z powodu, że znajduje się blisko granicy z Polską, często wybierany jest jako cel podróży wielu Polaków. Nic w tym dziwnego. Znajdują się tu bowiem liczne zabytki, atrakcje, muzea oraz pozostałości historyczne, które warto zobaczyć w 2024 roku.

Zobacz też -> Najlepsze muzea w Berlinie

1. Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Berlinie, a zarazem symbol zjednoczenia Niemiec. Wysoka na 26 metrów, wsparta na sześciu kolumnach budowla. Na samym szczycie znajduje się posąg bogini Nike. Na początku XX wieku, znalazła się ona w rękach Francuzów, lecz po interwencji wróciła na pierwotne miejsce. Od tego czasu plac przed bramą nazywa się Placem Paryskim.

(Znajdź na mapie)

2. Plac Aleksandra

Alexanderplatz

Nieustannie zatłoczony, pełen zabieganych ludzi. W grudniu odbywa się tutaj największy w Niemczech jarmark świąteczny. Kupimy tam liczne pamiątki i prezenty świąteczne . Znajduje się tam również centrum handlowe z dużą ilością sklepów. Dwa z najlepszych berlińskich rynków. Doskonała atmosfera i grzane wino.

(Znajdź na mapie)

3. Berlin Wall Memorial

Berlin Wall Memorial

Skansen rozciąga się na około kilometr od rzeczywistej ściany. Oprócz tego, można zobaczyć na wielu planszach opowieści o różnych aspektach historii tego muru. Jest tam wieża, na którą można się wspiąć i docenić to, jak naprawdę wyglądała ściana z jej różnymi warstwami. Doskonały „pomnik”, który jest trochę poza głównym obszarem turystycznym. Mur Berliński powstał 13 sierpnia 1961 i dzielił Berlin na część wschodnią i zachodnią. Do 1989 był symbolem zimnej wojny. Dziś zachowano zaledwie fragmenty muru które mają przypominać o smutnej historii tego miasta. Najdłuższy 200 metrowy fragment znajduje się w pobliżu Placu Poczdamskiego. Kiedy przebywa się w tym miejscu, czuje się oddech historii. Jest to ważny obiekt dla historii Europy. Pomnik, zainaugurowany 13 sierpnia 2011 r., czyli 50 lat po wzniesieniu muru.

(Znajdź na mapie)

4. Checkpoint Charkie

Checkpoint Charlie

Jest to kolejny symbol podziału Berlina który został zbudowany przez Amerykanów. Jest to nic innego jak przejście graniczne między NRD i RFN. Mieści się ono w samym centrum Berlina na skrzyżowaniu Friedrichstrasse i Zimmerstrasse. Po 1991 stał się symbolem zimnej wojny i jest popularną atrakcją turystyczną. Niedaleko obok niego znajduje się również Muzeum Muru Berlińskiego.

(Znajdź na mapie)

5. East Side Gallery

berlin mur

Jest to obowiązkowy punkt w Berlinie. Ten kilometrowy odcinek zajmuje 30-40 minut spaceru, a po drodze znajdują się fascynujące murale – abstrakcyjne, satyryczne, skłaniające do refleksji. Fantastyczne dzieła sztuki, coś dla każdego, niezależnie od tego, co lubisz w sztuce. Nie spieszcie się i zanurzcie się w historii.

(Znajdź na mapie)

6. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Na działce wartej grube miliony, postawiono kamienne bloki aby przypominały o tym co się wydarzyło w przeszłości. Betonowe bloki mają symbolizować groby ofiar. Polecam wejść do muzeum, które znajduje się w podziemiu. Wejście jest oczywiście bezpłatne.

(Znajdź na mapie)

7. Wyspa Muzeów

wyspa muzeów

Jest to jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Od 1999 wpisany jest na listę UNESCO. Znajdziemy Stare i Nowe Muzeum, muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego oraz Starą Galerię Narodową. Jest to na tyle niesamowity kompleks, że warto zarezerwować sobie cały dzień aby dokładnie zobaczyć zbiory i ciekawie spędzić czas.

(Znajdź na mapie)

8. Wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Wieża telewizyjna

Jest to kolejny ikoniczny element Berlina który znak prawie każdy z nas, pomimo iż wielu nie było w Berlinie. Jej wysokość to 368 m jest najwyższa budowlą w Niemczech. Zarówno dorośli jak i dzieci punktu widokowego u jej szczytu podziwiać panoramę miasta. Nie trzeba być jednak na szczycie aby robiła ona niesamowite wrażenie.

(Znajdź na mapie)

9. Reichstag – Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie

Reichstag

Jest to miejsce obradowania niemieckiego rządu. Wybudowany w 1894 roku. Jest elementem burzliwej historii Niemiec. Po podziale należał do Berlina Zachodniego. Stał się wyjątkową atrakcją dla turystów, po odbudowaniu szklanej kopuły którą można zwiedzać, po wcześniejszym zarejestrowaniu. Od 1999 roku odwiedziło to miejsce blisko 20 milionów turystów.

(Znajdź na mapie)

10. Plac Poczdamski

Plac Poczdamski

Przed wojną było to najruchliwsze miejsce w Berlinie. W trakcie wojny został jednak całkowicie zniszczony i popadł w zapomnienie na 40 lat. Po zjednoczeniu Niemiec rozpoczęto odbudowę tego miejsca do postaci którą dzisiaj znamy. Jest to jedno z największych centrów handlowych, które składa się z kilku wieżowców połączonych ze sobą szklaną kopułą. Oprócz sklepów, kawiarni i restauracji znajduje się tu również jedno z najnowocześniejszych kin w Berlinie.

(Znajdź na mapie)

11. Muzeum Pergamońskie

Muzeum Pergamońskie

Warto odwiedzić, ponieważ Niemcy słynęli z poszukiwań archeologicznych. Mimo, że nie jest zbyt duże, muzeum jest pełne unikalnych eksponatów, których nie można znaleźć w większości muzeów – pochodzą one ze starożytnych cywilizacji wschodnich, na przykład z Babilonu, w tym słynnej Bramy Isztar.

(Znajdź na mapie)

12. Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Był to jeden z moich ulubionych placów do zwiedzania i robienia zdjęć. Plac ten został zagospodarowany w XVIII wieku. Głównymi punktami orientacyjnymi placu są katedry niemiecka i francuska, a także Dom Koncertowy. Jeden z najbardziej kolorowych i pięknych jarmarków bożonarodzeniowych, jakie widzieliśmy w Europie.

(Znajdź na mapie)

13. Siegessäule

Siegessaule

Kolumna Zwycięstwa to pruska kolumna znajdująca się w parku Tiergarten w Berlinie. Z wieży można podziwiać wspaniałe widoki Berlina. Fantastyczne muzeum. Niestety dużo opisów jest tylko po niemiecku.

(Znajdź na mapie)

14. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma

Wspaniałe ruiny kościoła z zewnątrz jak i wewnątrz. Ciekawa atrakcja ze względu na wieżę kościoła oraz mozaikę przedstawiającą dzieje dynastii Hohenzollernów.

(Znajdź na mapie)

15. Zoo

nosorożce

Berlińskie zoo jest jednym z największych ogrodów zoologicznych na terenie Niemiec. Założone w 1844 praktycznie nieprzerwanie cieszy turystów, dzieci oraz mieszkańców miasta. Obok znajduje się również najstarsze i jedno z największych akwariów na świecie. Jest to idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną i podziwiania zwierząt z całego świata.

(Znajdź na mapie)

16. Pałac Sanssouci

Pałac Sanssouci

Rokokowy pałac Hohenzollernów znajduje się w parku Sanssouci. Wspaniała architektura. Piękny kompleks pełen historii. Niesamowite ogrody.

(Znajdź na mapie)

17. Topografia Terroru

Poruszające i historyczne. Bardzo dobra wystawa zdjęć i listów oraz informacji. Można zobaczyć mur, który wciąż stoi. Wystawa była dobrze rozplanowana. Mając na uwadze, że jest to darmowe muzeum, jest bardzo dobre.

(Znajdź na mapie)

18. Muzeum Żydowskie

religia

Mroczna, ale oświecająca wycieczka. Wiele smutnych i wzruszających historii rodzin które rozdzieliły się w czasie wojny. Pierwsza rada, skorzystaj z audioprzewodnika. Twoja wizyta będzie bardziej kompletna w ten sposób. Na drugim piętrze można dowiedzieć się wszystkiego o kulturze żydowskiej od alfabetu po sposób przygotowywania jedzenia i dojrzewania dzieci do dorosłości.

(Znajdź na mapie)

19. Muzeum NRD

Dobrze przemyślane muzeum, dające wgląd w życie codzienne w Niemczech Wschodnich. Przykłady mieszkania, szkoły, życia zawodowego, spędzania czasu wolnego itp. Zdecydowanie najlepiej jest zarezerwować tę atrakcję wcześniej. Byliśmy tam przez kilka godzin, więc mieliśmy świetny stosunek jakości do ceny

(Znajdź na mapie)

20. Kaufhaus des Westens

KaDeWe

KaDeWe jest wysokiej klasy domem towarowym, który zajmuje dużą powierzchnię. Samo spacerowanie po tym miejscu jest interesujące. Dla nas najlepszą częścią jest piętro z jedzeniem, na którym znajduje się wiele małych restauracji. Jeśli lubisz robić zakupy, a szczególnie w przypadku lepszych marek, odwiedź ten wspaniały dom towarowy.

(Znajdź na mapie)

21. Großer Tiergarten

Tiergarten

Warto odwiedzić Zielone płuca Berlina.  Bardzo popularne miejsce dla Berlińczyków. Jest to najpopularniejszy berliński park śródmiejski, położony całkowicie w dzielnicy o tej samej nazwie. Park ma aż 210 hekratów.

(Znajdź na mapie)

22. Park Muru

Cudowne miejsce, można posłuchać muzyki na żywo, zrelaksować się. Dużo ciekawych ludzi w ciekawym miejscu. Można trochę cofnąć się w czasie. W niedziele znajdziemy tutaj targ staroci.

(Znajdź na mapie)

23. Berliński Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny

Absolutna konieczność dla miłośników roślin i przyrody. Wewnątrz szklarni można spędzić co najmniej 2 godziny lub dłużej, jeśli poświęci się temu czas. Po prostu uwielbiam odwiedzać ogrody botaniczne, kiedy podróżuję. Ten nie zawiódł. Szklarnie były wspaniałe, zawierały dużą ilość różnych roślin z całego świata.

(Znajdź na mapie)

24. Stadion Olimpijski

Stadion Olimpijski

Stadion jest o wiele bardziej charakterystyczny niż nowe super stadiony, które teraz budują. Pojemność 74000 miejsc dla lokalnej drużyny berlińskiej musi tworzyć wspaniałą atmosferę w dni meczowe. Stadion słynie z tego, że został wybudowany w ramach dojrzewania do władzy i miał być wizytówką Niemiec. Nie mogę się doczekać, aby pewnego dnia uczestniczyć w imprezie na stadionie.

(Znajdź na mapie)

25. Park Treptower

Park Treptower

Jego symbolika i estetyka są cenne i niepowtarzalne. Elegancja i prostota połączone są w bardzo miły sposób. Pomnik poległych radzieckich żołnierzy jest bardzo wzruszający i mroczny, ale w Berlinie to rzecz którą naprawdę warto zobaczyć. Pomnik jest olbrzymi i imponujący, w połączeniu z ogólnym układem, sprzyja wewnętrznej myśli i refleksji. Ten rozległy park ma w sobie prawie wszystko, Basen, drzewa, miejsca dla rodzin i sportu. Przyroda połączona z historią.

(Znajdź na mapie)

26. Madame Tussauds

Dobre miejsce do odwiedzenia, jeśli chcesz się zabawić. Dobra obsługa, personel jest miły dla odwiedzających. Dobrze się bawiliśmy. Muzeum znajduje się w pobliżu bramy Brandenburskiej i jest dobrze skomunikowane z transportem publicznym. Po raz pierwszy naprawdę nie wiedziałem, czy któraś z figur się ruszy.

(Znajdź na mapie)

27. Niemieckie Muzeum Techniki

Można zobaczyć pociągi, samoloty, statki, komputery i wszystkie inne techniczne rzeczy. Naprawdę interesujące, Zajmują prawie cały dzień, aby wszystko zobaczyć. Muzeum jest fascynujące dla dorosłych i dzieci. Niektóre eksponaty mają angielskie tłumaczenie, ale nie wszystkie.

(Znajdź na mapie)

28. Gärten der Welt

Garten der Welt

W Berlinie jest tak wiele parków do wyboru, że trudno jest zdecydować, gdzie się wybrać. Najbardziej zaimponowały mi ogrody wodne i chiński ogród. Dla każdego, kto lubi ogrody, szerokie zielone przestrzenie, miejsca na spacery, kwiaty. Ogrody Świata to wspaniałe miejsce.

(Znajdź na mapie)

29. Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Idealne miejsce na odpoczynek w czasie zwiedzania Berlina. Jest to również miejsce wokół którego jest sporo atrakcji wartych zobaczenia. Wiele osób robi sobie zdjęcia przy fontannie. Ciekawa architektura.

(Znajdź na mapie)

30. Ulica Kurfürstendamm (Ku’damm)

Kurfurstendamm

Jest to dawna ulica będąca centrum Berlina Zachodniego. Dawniej nazwa ta była symbolem życia miejskiego ludzi właśnie z tej części Berlina. Obecnie znajduje się tam 3,5 km bulwar, gdzie znajdziecie ekskluzywne butiki, kawiarnie, restauracje oraz kluby nocne. Jest to miejsce gdzie kupicie prawie wszystko, a wystarczy mieć tylko odpowiednią kwotę.

(Znajdź na mapie)

31. Katedra Berlińska

Byłem tutaj i nie wiedziałem, czego się spodziewać. Piękna katedra i widok z góry. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wspinania się po tylu schodach, po drodze na górę jest mnóstwo miejsc do zatrzymania się i zaczerpnięcia oddechu. Bardzo piękna katedra. Cena wynosi 7 euro.

Katedra Berlińska

(Znajdź na mapie)

Berlin to niesamowicie malownicze miasto, w którym pojawiają się liczne kontrasty. Zawiera ono bogatą historię nie tylko samego miasta ale i całego kraju. Jest to idealne miejsce do spędzenia czasu czy to z rodziną, czy przyjaciółmi. Bez wątpienia poznacie tam wiele rzeczy dotyczących niemieckiej kultury oraz spróbujecie regionalnych dań. Nie warto więc zwlekać lecz jechać czym prędzej do Berlina.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Berlinie