Europa

10 Fascynujących Ciekawostek o Katanii we Włoszech

Sycylia

Katania jest miastem portowym we Włoszech, które leży u podnóża wulkanu Etna.

Miasto leży na wschodnim wybrzeżu Sycylii, a dzięki bliskości wulkanu, ziemie na około miasta, są bardzo żyzne i urodzajne. Dlatego też Katania znana jest z uprawy wielu szczepów winogron, z których później produkowane jest wino.

1. Wulkan Etna

Najwyższy w Europie, stale czynny wulkan. Etna ma powierzchnię, co najmniej 1250 km2. Naukowcy i historycy szacują, że wulkan wybuchał już ponad 200 razy. Od V wieku, zanotowano około 80 dużych wybuchów wulkanu. Jedna z najsilniejszych erupcji, miała miejsce w 1669 roku i doszczętnie zniszczyła miasto, jednakże Katania odrodziła się, niczym Feniks z popiołów. Podobno już siedem raz miała miejsce taka sytuacja i za każdym razem mieszkańcy Katanii, nie dają za wygraną i odbudowują swoje miasto za każdym razem.

2. Kult Św. Agaty

Patronką Katanii, jest Święta Agata, zwana również Agatą Sycylijską. Patronka Katanii, urodziła się w 234 roku w Katanii i pochodziła ze znamienitej rzymskiej rodziny. Kiedy przyjęła wiarę chrześcijańską, postanowiła swoje życie poświęcić Bogu i żyć w dziewictwie. Kiedy odrzuciła rękę namiestnika Sycylii Kwincjana, możnowładca w akcie zemsty, oddał ją do domu rozpusty. Mimo tego, nie straciła ona dziewictwa i nie wyparła się Chrystusa. Najgorsze miało dopiero nadejść. Kiedy cesarz Decjusz rozpoczął prześladowanie chrześcijan, to Kwincjan, jako pierwszą postawił przed sądem Agatę. Po długich i brutalnych torturach zginęła, rzucona na rozżarzone węgle. Rok po jej śmierci, nastąpił wybuch Etny, ale spływająca lawa zatrzymała się tuż przed miastem. Od tego czasu, stała się ona patronką Katanii.

3. Festa Di Sant’Agata

Święto poświęcone patronce miasta, które trwa ponad tydzień. Uroczystości rozpoczynają się 5 lutego, czyli w dzień, kiedy Święta Agata zmarła męczeńską śmiercią. Najważniejszym wydarzeniem tego święta, jest 24-godzinna procesja z majestatyczną, bogato ozdobiona figurą Świętej Agaty. Figura ciągnięta jest prze mężczyzn oraz chłopców, którzy odziani są w tradycyjny biały strój, noszący nazwę,,sacco’’ oraz czarne czapki. Ulice podczas Festa Di Sant’Agata wypełniają tłumy, które niosą cannalore, czyli wielkie świece. Tradycyjnie, wszystkie osoby, które pochodzą z Katanii, zjeżdżają do swojej ojczyzny, żeby uczestniczyć we świątecznych uroczystościach.

4. Piazza del Duomo

Piękny i wspaniały plac, to jedna z największych atrakcji Katanii. Znajdują się wokoło niego majestatyczne barokowe budowle. Przy placu stoi monumentalna, barokowa katedra. To właśnie w niej znajdują się relikwie św. Agaty.

5. Teatro Romano

Postawiony na miejscu dawnego, greckiego teatru, Teatro Romano został wzniesiony w II naszej ery. Podobno do jego budowy, użyto lawy z Etny. To piękne miejsce, nie jest jedynie zabytkiem, ponieważ latem odbywają się tutaj festiwal i koncerty. Sztuka w takich miejscach, ma wyjątkowy wpływ na widzów.

6. Ogrody Belliniego

Piękne ogrody, które znajdują się w centrum Katanii. Duża fontanna pozwoli orzeźwić się w cieniu uspokajającej zieleni. W ogrodach codziennie ustawiana jest z kwiatów data konkretnego dnia.

7. Katańskie ogrody

To właśnie w Katanii urodził się słynny kompozytor Vincenzo Bellini, twórca słynnej opery La Norma. I to na jego cześć, wzniesione są piękne Katańskie ogrody.

8. Słoń – symbol Katanii

Co ciekawe, to właśnie słoń, jest symbolem tego miasta. Trudno powiedzieć, dlaczego akurat to zwierzę zostało symbolem Katanii, ale można się domyślać. Zapewne, spory wpływ na decyzję o symbolu miasta miała niedaleka odległość do Afryki, z której pochodzą te wielkie, majestatyczne zwierzęta. Wiemy, że podczas wojen punickich, Hannibal używał słoni i chociaż zaatakował Rzym od zachodu, przechodząc z nimi przez Alpy, to na pewno echa tych wydarzeń dotarły także na Sycylie, która była w środku tego konfliktu. Co ciekawe, na placu Piazza del Duomo, stoi XVIII-wieczna fontanna, ze słoniem. Na jego grzebiecie znajduje się egipski obelisk, który wskazuje na jeszcze bardziej egzotyczne wpływy, w tym Sycylijskim mieście.

9. Choiso delle bevande

Kioski w których można spróbować pysznych i orzeźwiających napojów, takich jak il seltz lub także limone e sale. Warto wstąpić, żeby nie tylko zaspokoić pragnienie, ale także poznać smaki Sycylii i przede wszystkim Katanii.

10. Pasta alla Norma

Najsłynniejsza potrawa Katanii. Pasta alla Norma, została nazwa oczywiście na cześć opery Belliniego, który pochodził z Katanii. Jest to potrawa, która łączy w sobie makaron, bakłażany z serem, bazylią i pomidorami. Dla miłośników włoskiej kuchni, będzie to jak podróż do raju. Smak potrawy idealnie oddaje klimat Katanii, jak i całej Sycylii. W mieście jest wiele przytulnych knajpek, w których serwują Pasta alla Norma. Zjedzenie tej potrawy w tym miejscy, będzie niesamowitym przeżyciem i to nie tylko kulinarnym.