10 najciekawszych atrakcji dla dzieci w Pradze

Stolica Czech znajduje się stosunkowo niedaleko od polskiej granicy, dlatego też bywa często wybierana jako miejsce nawet krótkich, weekendowych wypadów. Można pojechać do Pragi na romantyczny wyjazd we dwoje, można wybrać się na wycieczkę ze znajomymi lub zabrać ze sobą dzieci, gdyż miasto to pełne jest magicznych atrakcji dla wszystkich. Co takiego warto odwiedzić, jeśli planujemy pojechać do Pragi z małymi podróżnikami? Poniżej opisujemy kilka najciekawszych atrakcji.

Zobacz też -> Najlepsze Restauracje w Pradze lub tekst o zaskakujących ciekawostkach o Czechach.

1. Hradczany – siedziba cesarska

Hradczany to jedno z najważniejszych miejsc w czeskiej stolicy. Na piętrzącym się nad miastem wzgórzu znajduje się jeden z najstarszych punktów osadniczych. Kolejne wieki przyniosły rozwój kompleksu, w ramach którego powstała rozbudowana rezydencja królewska, sąsiadująca z olbrzymią katedrą świętego Wita, którą rozpoczęto w połowie XVI wieku, a wykańczano w kilku etapach aż do XIX wieku. To piękne miejsce pełne zabytków, wręcz idealne na spacer z rodziną.

2. Zmiana warty na Hradczanach

To jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania wzgórza zamkowego. Uroczysta zmiana warty, połączona z elementami pokazu musztry, odbywa się codziennie w samo południe, przy dźwiękach muzyki marszowej.

3. Wybrzeże Wełtawy

Wzdłuż wybrzeża największej czeskiej rzeki, która przepływa przez stolicę można swobodnie spacerować ciągiem przyjemnie zaaranżowanych alejek parkowych, pełnych zieleni, ławeczek stojących w cieniu starych drzew. Dodatkowo przy samym nabrzeżu znajdują się najważniejsze zabytki miasta: filharmonia, Hradczany, a także słynny Tańczący Dom, autorstwa Vlado Milunica i Franka Vehry’ego. Konstrukcja swym kształtem i przypomina tańczącą parę – stad wzięła się powszechnie stosowana nazwa budynku.

4. Most Karola pełen opowieści

U stóp Hradczanów zbudowano most – jedną z wizytówek i ikon miasta, czyli piękny i malowniczy Most Karola. Znajduje się na nim kilkanaście barokowych rzeźb, przedstawiających najważniejsze dla czeskiej historii postaci, a także bohaterów legend i alegorie. Z obu stron most zamykają
charakterystyczne bramy gotyckie, których kształty można również rozpoznać w innych częściach miasta.

5. Stare Miasto i jeden z najpiękniejszych, miejskich zegarów

Naprzeciw wzgórza zamkowego znajduje się Stare Miasto, równie zabytkowe, z rozległym rynkiem. W jego centrum usytuowano ratusz, na którego elewacji znajduje się niezwykły zegar Orloj. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1410 roku. Został on zbudowany z trzech części: pierwsza z nich
ukazuje ciała astronomiczne, druga ukazuje miesiące. Na trzecią składają się ruchome figury apostołów. Można je podziwiać o pełnych godzinach, gdy prezentują się przy dźwiękach kurantów.

6. Wyszehrad – mity o powstaniu miasta i zielone płuca Pragi

Jednym z najpiękniejszych obszarów miasta jest bez wątpienia dzielnica Wyszehrad, pełna zabytkowych, kubistycznych kamienic. Nad nią wznosi się wzgórze. Według legendy wznosił się tu kiedyś zamek Kroka. Jego córka Libusza miała proroczy sen, który nakazywał pójść do pobliskiego lasu
i znaleźć mężczyznę ciosającego próg. W tym miejscu należało założyć nowe miasto. Tak ponoć miała powstać Praga. Obecnie znajduje się tu bazylika śś. Piotra i Pawła w stylu neogotyckim oraz rozległy park, będący ulubionym miejscem wypoczynku Prażan.

7. Praskie zoo i okolice

Najmłodsi turyści na pewno z radością odwiedzą również praskie zoo. Ogród ma bogatą historię, sięgającą lat 80. XIX wieku. Zajmuje rozległy teren, na którym żyje wiele gatunków rodzimych i egzotycznych. Dodatkowo nieopodal można zwiedzić piękny barokowy kompleks Trojskiego Zamku.

8. Lego – zabawa i nauka w Muzuem

W Pradze znajduje się jedno z ciekawszych miejsc dla małych podróżników. Można tu odwiedzić Muzeum Lego. Najstarsze zestawy pochodzą jeszcze z lat 50. XX wieku. Z klocków wykonano figury znanych i kochanym przez dzieci postaci. Nie mogło również zabraknąć najważniejszego czeskiego bohatera filmów animowanych, czyli sympatycznego Krecika.

9. Wodne atrakcje aquaparku

Oprócz zabytków i spacerów w Pradze można również wybrać się do parku wodnego. Znajduje się on niecałe 15 kilometrów od centrum stolicy i oferuje szereg możliwości dla dużych i małych miłośników wodnego szaleństwa. Oprócz zjeżdżalni, istnieje opcja skorzystania z rwącej rzeki lub zbiornika ze sztuczną falą.

10. Tramwajem po rzece

Jeśli najmłodsi nie będą chętni do spacerowania na własnych nogach i zwiedzania praskich tajemnic, może zainteresuje ich pomysł na zobaczenie ich z perspektywy wodnej. W Pradze od lat działa bowiem instytucja tramwaju wodnego, dzięki któremu można zobaczyć większą część pięknych zabytków, rozkoszując się przy tym przyjemnym i relaksującym rejsem.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Pradze

4.3/5 - (liczba ocen: 31)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.