Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o miłości

serce

Miłość od zawsze kojarzy się pozytywnie. Miłość dwojga ludzi do siebie, matczyna miłość, miłość ojcowska. Czyż nie pięknie jest żyć miłością?

 

1. Stan zakochania przypomina stan po zażyciu kokainy. Zarówno narkotyk jak i miłość wprawiają nasz mózg w podobny stan wywołujący euforię. Stan zakochania powoduje, że wytwarza się kilka substancji chemicznych stymulujących, aż 12 obszarów mózgu w tym samym czasie.

2. Towarzyszące miłości i zakochaniu gesty takie jak przytulanie, a nawet samo patrzenie na partnera eliminuje ból, natomiast trzymanie partnera za rękę łagodzi stres.

3. U zwierząt również występuje monogamia. Do zwierząt tworzących trwałe związki należą: wilki, łabędzie, gibony, albatrosy i pingwiny.

4. Badania dowodzą, że jedynie pary o podobnym poziomie atrakcyjności mają szanse przetrwać, ale pary zbyt podobne lub zbyt różne nie mają szans na przetrwanie.

5. Mówi się, że w miłości można komuś złamać serce. Dosłownie nie, ale traumatyczne przeżycia mogą doprowadzić do powstania bólu w okolicy serca.

6. Miłość powoduje u zakochanych podobne objawy jakie mają ludzie chorujący na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Mowa tutaj o niskim poziomie serotoniny i wysokim poziomem kortyzolu. Niski poziom serotoniny może wpływać na powstawanie obsesji na punkcie partnera, stąd też ciągłe myślenie o nim.

7. Myśląc o miłości mamy szanse zwiększyć zdolność myślenia konkretnego, rozwinąć kreatywność, abstrakcyjne myślenie. Ponadto miłość wpływa pozytywnie na nasze zdrowie oraz ma wpływ na wydłużenie naszego życia.

8. Naukowcy odkryli, że jeśli przebywamy dużą ilość czasu z naszym partnerem to po jakimś czasie nasze serca biją w jednym rytmie. Odkryto również, że to serce kobiety dostosowuje swój rytm do serca mężczyzny. Jednak nadal nie znaleziono przyczyn dlaczego tak właśnie się dzieje.

9. Miłość jest warunkiem szczęścia. Badania dowodzą, że 3/4 osób poddanych kontroli wskazuje uczucie szczęścia i spełnienia jako powiązane z istnieniem miłości w naszym życiu.

10. Statystycznie to mężczyźni jako pierwsi mówią „Kocham Cię” i to oni bardziej cierpią w trakcie rozstania.