CiekawostkiEuropa

Ciekawostki i informacje o mieście Dortmund

dortmund

Dortmund to nowoczesne, kulturalne miasto. Ale nie zawsze tak było. Przez długi czas kojarzył się z kopalniami węgla i hutami. Położony na południowym krańcu Kanału Dortmund-Ems, posiada rozbudowane instalacje portowe.

Dortmund jest niezależnym miastem w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Znajduje się w środkowej części kraju związkowego. Liczący 580 tys. mieszkańców jest ósmym co do wielkości miastem w Niemczech.

Ponadto Dortmund jest największym miastem pod względem powierzchni i liczby ludności w Zagłębiu Ruhry, obszarze miejskim zamieszkałym przez około 5,1 mln mieszkańców, który jest największą aglomeracją miejską w Niemczech.

Po raz pierwszy jest wymieniany jako Throtmanni w 885 roku, Dortmund stał się wolnym miastem cesarskim w 1220 roku, a następnie wstąpił do Ligi Hanzeatyckiej. Jego dalekosiężne kontakty handlowe sprawiły, że w XIV wieku miasto tak dobrze prosperowało, że angielska korona była kilkakrotnie obiecana kupcom jako zabezpieczenie pożyczek.

Po wojnie trzydziestoletniej dobrobyt zmniejszył się, a gdy w 1803 r. utraciła prawa cesarskie, jej populacja liczyła tylko około 4 tys. osób. Rozwój górnictwa węglowego i rud żelaza w XIX wieku oraz ukończenie kanału w 1899 roku pobudziło szybki rozwój, a Dortmund jest obecnie głównym ośrodkiem transportowym i przemysłowym Zagłębia Ruhry.

W Dortmundzie znajduje się wiele instytucji kulturalnych i edukacyjnych, w tym Politechnika w Dortmundzie i Uniwersytet Nauk Stosowanych i Sztuki w Dortmundzie, Międzynarodowa Szkoła Zarządzania i inne placówki edukacyjne, kulturalne i administracyjne z ponad 49 tys. studentami.

Stal, maszyny, sprzęt elektroniczny, pojazdy silnikowe, węgiel i piwo to główne produkty miasta, choć w coraz większym stopniu są one uzależnione od działalności usługowej. Dortmund posiada również duży hurtowy rynek owoców i warzyw.

Dortmund U – Centrum Sztuki i Twórczości – jest znanym punktem orientacyjnym miasta w pobliżu dworca kolejowego. W „U” regularnie odbywają się wystawy, wykłady i koncerty. W budynku tym mieścił się kiedyś Browar Union. Oświetlone „U” i instalacja wideo na szczycie budynku podkreślają jego przeszłość.

Miasto znane jest jako „zielona metropolia”. Prawie połowa terytorium miasta składa się z dróg wodnych, lasów i terenów zielonych z przestronnymi parkami, takimi jak Westfalenpark i Rombergpark. To kontrastuje z prawie stuletnim wydobyciem węgla i przemysłem stalowym w granicach miasta.

Dortmund został w dużej mierze zniszczony w czasie II wojny światowej, co doprowadziło do planowanej odbudowy. Odrestaurowano cztery średniowieczne kościoły – Prosteikirche, Reinoldikirche, Marienkirche i Petrikirche, a w mieście zachowały się cztery fosy zamków i ruiny twierdz Saksonii i Karolingii.

Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmund, powszechnie znany jako Borussia Dortmund , BVB, lub po prostu Dortmund, jest niemieckim klubem sportowym z siedzibą w Dortmundzie. Założona w 1909 roku przez osiemnastu piłkarzy z Dortmundu drużyna piłkarska jest częścią dużego klubu sportowego z ponad 145 tys. członkami, co czyni BVB drugim co do wielkości klubem sportowym pod względem liczby członków w Niemczech.