Ciekawostki

14 fascynujących ciekawostek o Kamilu Stochu

źródło: Wikipedia

Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 r. w Zakopanem. Wychował się we wsi Ząb, nieopodal Zakopanego. Na drugie imię dostał Wiktor.

Szukasz więcej informacji o Kamilu Stochu? Sprawdź ciekawostki o jednym z najwybitniejszych polskich skoczków narciarskich:

1. Jego mama, Krystyna, pracowała w Urzędzie Miasta w Zakopanem jako sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W 2018 r. przeszła na emeryturę. Tata Bronisław jest psychologiem sądowym i klinicznym.

2. Ma dwie siostry, Annę, urodzoną w 1983 r., która jest z wykształcenia psychologiem oraz Natalię, urodzoną w 1985 r., która ukończyła prawo.

3. Od 2010 r. jest żonaty z Ewą Bilan-Stoch. Poznał ją podczas zawodów Pucharu Świata w Planicy, gdzie pracowała jako fotograf. Okazało się, że niegdyś chodzili do tej samej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, jednak Ewa była o dwie klasy wyżej i trenowała judo.

4. Na zimowych igrzyskach olimpijskich zdobył, jak dotychczas, 3 złote medale indywidualnie i 1 brązowy w drużynie. Ten dorobek daje mu 5. miejsce w klasyfikacji medalistów zimowych igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich.

5. Wśród innych osiągnięć zawodnika wymienić można 1 złoty i 1 srebrny medal indywidualnie oraz 1 złoty i 3 brązowe medale drużynowo na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w skokach narciarskich.

6. Kamil Stoch wywalczył srebrny medal indywidualnie i 2 brązowe medale drużynowo na mistrzostwach świata w lotach narciarskich. Dwukrotnie triumfował w Pucharze Świata, raz był 2 i trzykrotnie 3. Jako jedyny skoczek w historii wygrywał przynajmniej jeden konkurs w sezonie przez 11 lat z rzędu.

7. Ma na swoim koncie 39. zwycięstw indywidualnych w konkurach Pucharu Świata. Daje mu to 3. miejsce, ex equo z Adamem Małyszem, w klasyfikacji wszech czasów. Na podium, biorąc pod uwagę wszystkie trzy miejsca, stawał indywidualnie aż 80 razy.

8. W Zakopanem znajduje się Kamiland, galeria prezentująca historię Kamila Stocha. W ramach ekspozycji zobaczyć można m.in. medale, w tym te z najważniejszych imprez, a także Kryształową Kulę.

9. W dzieciństwie lubił oglądać wyścigi motocyklowe, gdzie dominatorem był wówczas Valentino Rossi. Ze skoczków narciarskich podziwiał Mattiego Nykänena, Janne Ahonena , Kazuyoshiego Funakiego czy też Adama Małysza.

10. W swoich planach ma uzyskanie licencji pilota szybowca. O karierze pilota marzył w dzieciństwie. W 2014 r. miał okazję polecieć jako pasażer F-16. Był to „dowód wdzięczności za promocję polskich sił powietrznych”. Jako zawodnik zdobył bowiem dwa złote medale na igrzyskach w Soczi, startując z biało-czerwoną szachownicą na kasku.

11. Lubi czytać książki, przed wszystkim fantastykę. Sięga również po kryminały, biografie i książki historyczne. Jego hobby to również słuchanie muzyki, często spośród takich gatunków jak pop, jazz, rock i muzyka klasyczna. Przede wszystkim jest to taka muzyka, która go relaksuje.

12. Na nartach zaczął jeździć w wieku trzech lat. Pierwsze skoki oddał w wieku czterech lat, na skoczniach które budował wówczas wraz z kolegami.

13. Podczas II wojny światowej dziadek Kamila, Franciszek, trafił do obozu pracy Kraków – Płaszów. Udało mu się stamtąd uciec, a następnie przejść pieszo ok. 100 km do Zakopanego.

14. Kamil Stoch w 2012 r. uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.