Europa

15 ciekawostek o Frankfurcie nad Menem

Frankfurt

Cesarstwo Rzymskie rozpoczęło się we wczesnym średniowieczu i trwało do początku XIX wieku, okupując przez dziesięć wieków współczesne Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Belgię i Holandię. W 1356 r. Frankfurt został wybrany na stałe miejsce wyborów cesarzy, a następnie królów cesarstwa. Trwało to 400 lat, kończąc się koronacją ostatniego cesarza rzymskiego Habsburga Franciszka II w 1792 roku. Od 1564 r. koronowano tu również królów. Oto fakty, ciekawostki oraz zaskakujące informacje o Frankfurcie nad Menem.

1. Frankfurt nad Menem może być jednym z najgęściej zaludnionych miast w Niemczech, ale posiada również największy las śródmiejski w kraju. Stadtwald, oznaczający „las miejski”, jest częścią frankfurckiego pasa zieleni i z 3866 hektarami, z całkowitą powierzchnią 5785 hektarami, w granicach miasta, jest jednym z największych lasów miejskich na świecie.

2. Jest to nowoczesne miasto z wieloma ciekawymi budowlami. Znane jest głównie jako miasto biznesowe.

3. Miasto zajmuje bardzo wysokie miejsca w oficjalnych badaniach jakości życia, zajmując raz siódme miejsce. Możemy stwierdzić, że życie we Frankfurcie jest wspaniałe.

4. Nazwa miasta pochodzi od cesarza Karola Wielkiego, który w 794 r., zbudował radę królewską, określał osadę jako „Franconovud”.

5. Każdy z 15 najwyższych wieżowców w Niemczech, oprócz Post Tower w Bonn, znajduje się we Frankfurcie. Najwyższa z nich to wieża Commerzbanku o wysokości 260 metrów. Wieża została zbudowana w 1997 roku i do dziś jest jednym z najwyższych budynków biurowych w Europie.

6. Po tym, jak w 1944 r. Alte Opera został niemal całkowicie spalony przez bomby z czasów II wojny światowej, przez dziesięciolecia leżał w ruinie. Dom nie został jednak zburzony, ponieważ nazywano go „Deutschlands schönste Ruine” lub „najpiękniejszą ruiną Niemiec”.

7. Frankfurcka giełda papierów wartościowych jest ogromna. Budynek został wybudowany w 1843 roku i jest 10 największym budynkiem giełdowym na świecie. Na zewnątrz stoją brązowe posągi byka i niedźwiedzia, symbole hossy i bessy.

8. Frankfurter Buchmesse to największe na świecie targi książek. Zamykane są tu największe transakcje wydawnicze dla pisarzy.

9. Podczas II wojny światowej zwierzęta uciekły z Zoo i wędrowały po ulicach. W 1944 roku 27 bomb zniszczyło prawie wszystkie budynki ogrodu zoologicznego, co pozwoliło zwierzętom uciec i wędrować po ulicach. Zwierzęta, w tym kilka lwów, niestety musiały zostać zabite, aby chronić ludność.

10. Goethego urodził się we Frankfurcie w 1749 roku i spędził tam swoje wczesne życie, powracając do miasta wielokrotnie przez całe życie. Choć ostatnie dni spędził w Weimarze, wiele z jego największych dzieł powstało we Frankfurcie, w tym prawdopodobnie najbardziej popularna powieść „Cierpienia młodego Wertera”, napisane w 1774 roku.

11. Zwykle mówimy tylko Frankfurt, ale oficjalna nazwa to Frankfurt nad Menem, co oznacza, że przez miasto przepływa rzeka „moja”, a nie jako „główna”.

12. Wikimania jest coroczną konferencją poświęconą wszystkim rzeczom związanym z Wikipedią, a pierwsza tego typu konferencja odbyła się we Frankfurcie w 2005 roku.

13. Czwarty co do wielkości port lotniczy w Europie i największy w Niemczech posiada system bagażowy o długości 67 kilometrów. Zatrudnia również ponad 75 tys. pracowników, rocznie przyjmuje ponad 60 milionów pasażerów i obsługuje ponad 460 000 lotów.

14. Jeśli kiedykolwiek jesteś we Frankfurcie HauptBahnhof lub na dworcu kolejowym, wyjdź z budynku i spójrz uważnie na główne wejście. Zauważycie posąg Atlasa niosącego Ziemię na swoich ramionach.

15. We Frankfurcie mieszkał wynalazca prasy drukarskiej Johannes Gutenberg. W centrum miasta, Rossmarkt, można zobaczyć pomnik poświęcony Johannesowi Gutenbergowi i dawnym fundatorom prasy drukarskiej.