Informacje i fakty o Unii Europejskiej
Unia Europejska (UE) jest federacją gospodarczo-polityczną składającą się z dwudziestu siedmiu państw członkowskich, które prowadzą wspólną politykę w kilku dziedzinach. Unia Europejska została utworzona w 1993 r. wraz z podpisaniem Traktatu o Unii Europejskiej, zwanego powszechnie traktatem z Maastricht, ale poprzedziły ją różne organizacje europejskie, które przyczyniły się do rozwoju UE. Unia Europejska reprezentuje ostatnią i najbardziej udaną próbę zjednoczenia Europy.
Państwa członkowskie delegują suwerenność do instytucji UE w celu reprezentowania interesów Unii Europejskiej jako całości.Flaga europejska jest symbolem nie tylko UE, ale także europejskiej jedności i tożsamości w szerszym znaczeniu. Chociaż w całej swojej historii UE liczyła 12 państw członkowskich jako liczbę gwiazd w fladze (od 1986 do 1995 r.), nie ma jednak bezpośredniego związku między liczbą gwiazd a liczbą państw. Powszechnie uważa się, że liczba 12 symbolizuje doskonałość i jedność. W związku z tym flaga pozostanie niezmieniona pomimo przyszłego rozszerzenia UE.
1. Unia Europejska jest organizacją międzynarodową złożoną z 28 krajów europejskich.
2. 27 państw członkowskich UE stanowi 7,3% ludności świata.
3. Liczba ludności Europy wynosi około 742 milionów, z czego około 510 milionów mieszka w krajach będących członkami UE.
4. UE posiada 23 języki urzędowe. Debaty Parlamentu Europejskiego przekłada się na wszystkie z nich.
5. Unia Europejska reguluje wspólną politykę gospodarczą, społeczną i bezpieczeństwa swoich państw członkowskich.
6. Zgodnie ze stroną internetową UE celem UE jest ustanowienie obywatelstwa europejskiego, zapewnienie wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, wspieranie postępu gospodarczego i społecznego oraz podkreślenie roli Europy na świecie.
7. W 2009 r. Madryt złożył do UE petycję w sprawie złagodzenia przepisów dotyczących usuwania martwego inwentarza żywego, ponieważ hiszpańskie sępy głodowały.
8. W 2009 r. również traktat lizboński po raz pierwszy umożliwił państwu opuszczenie UE.
9. Decyzje i procedury wynikają z traktatów ratyfikowanych przez państwa członkowskie.
10. Norwegia dwukrotnie przeprowadziła referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w 1972 roku, a po raz drugi w 1994 roku, jednak przy obu okazjach obywatele Norwegii postanowili nie przyłączać się do Unii Europejskiej.
11. Dania początkowo odrzuciła traktat z Maastricht w czerwcu 1992 roku., ale został on przyjęty i wszedł w życie w listopadzie 1993 roku.
12. Stolicą Unii Europejskiej jest Bruksela w Belgii.
13. UE jest zarządzana przez pięć głównych organów: Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości i Trybunał Obrachunkowy.
14. Członkostwo jest otwarte dla każdego kraju posiadającego demokratyczny rząd, dobre osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka i solidną politykę gospodarczą.
15. Grenlandia opuściła UE, poprzedniczkę Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, w 1985 roku.
16. 1973 roku Wielka Brytania przystąpiła do Wspólnoty wraz z Irlandią i Danią.
17. Hymn europejski to „Oda do radości” z IX Symfonii słynnego niemieckiego kompozytora i pianisty Ludwiga van Beethovena, który skomponował ją w 1823 r., cztery lata przed śmiercią, dodając teksty Friedricha Schillera z 1785 roku. Ten wiersz muzyczny wyraża idealistyczną wizję Schillera, w której wszyscy ludzie są braćmi – wizję podzielaną przez samego Beethovena.
18. Dzień Europy obchodzony jest 9 maja. W tym dniu, w 1950 r., ustanowiono fundamenty zjednoczonej wspólnoty narodów, którą dziś znamy jako Unię Europejską.
19. Posiedzenia Komisji Europejskiej odbywają się co tydzień, w środy, w Brukseli. Posiedzenia Parlamentu Europejskiego odbywają się zazwyczaj w Strasburgu.
20. Komisja zatrudnia około 25 000 osób w pełnym wymiarze czasu pracy.
21. Najdłużej przewodniczył Komisji Europejskiej Jacques Delors. Od 1985 do 1994 roku był przewodniczącym Komisji Europejskiej.
22. W czerwcu 1979 r. odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.
23. W 1990 r. liczba ludności i terytorium Unii Europejskiej została powiększona, gdy Niemcy Wschodnie połączyły się z Niemcami Zachodnimi.
24. Niemcy są krajem o największej liczbie miejsc w Parlamencie Europejskim. Jako najbardziej zaludniony kraj w Unii Europejskiej ma 99 posłów.
25. Głównym partnerem handlowym UE są Stany Zjednoczone.
26. Maksymalna liczba członków Parlamentu Europejskiego, określona w Traktacie z Nicei, wynosi 732. Po wyborach w czerwcu 2004 r. liczba deputowanych wzrosła do 754, a przed wyborami 626.
27. Do 2013 r. grupa liczyła 28 państw członkowskich. Jednak w 2016 roku jeden z członków – Wielka Brytania – zagłosował za opuszczeniem UE. Obecnie Unia Europejska liczy 27 krajów.