Europa

38 Ciekawostek o Unii Europejskiej

flaga

Unia Europejska (UE) jest federacją gospodarczo-polityczną składającą się z dwudziestu siedmiu państw członkowskich, które prowadzą wspólną politykę w kilku dziedzinach. Unia Europejska została utworzona w 1993 r. wraz z podpisaniem Traktatu o Unii Europejskiej, zwanego powszechnie traktatem z Maastricht, ale poprzedziły ją różne organizacje europejskie, które przyczyniły się do rozwoju UE. Unia Europejska reprezentuje ostatnią i najbardziej udaną próbę zjednoczenia Europy.

Państwa członkowskie delegują suwerenność do instytucji UE w celu reprezentowania interesów Unii Europejskiej jako całości. Flaga europejska jest symbolem nie tylko UE, ale także europejskiej jedności i tożsamości w szerszym znaczeniu. Chociaż w całej swojej historii UE liczyła 12 państw członkowskich jako liczbę gwiazd we fladze (od 1986 do 1995 r.), nie ma jednak bezpośredniego związku między liczbą gwiazd a liczbą państw. Powszechnie uważa się, że liczba 12 symbolizuje doskonałość i jedność. W związku z tym flaga pozostanie niezmieniona pomimo przyszłego rozszerzenia UE. Oto interesujące ciekawostki o Unii Europejskiej:

1. Wiele krajów członkowskich UE jest częścią strefy Schengen, która umożliwia swobodne przemieszczanie się osób między krajami bez kontroli granicznych.

2. Wprowadzone w 1999 roku, euro jest wspólną walutą używaną przez 19 z 27 krajów członkowskich UE, znanych jako strefa euro.

3. Program Erasmus+ jest jednym z najbardziej znanych programów UE, promując wymianę studentów i edukację w Europie, umożliwiając studentom studiowanie za granicą.

4. W 2012 roku Unia Europejska została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla za przyczynianie się do „postępu pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie”.

5. Wspólna Polityka Rolna (WPR) to jeden z kluczowych obszarów działalności UE, mający na celu wsparcie rolników i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

6. Obchodzony 26 września, ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności językowej w Europie.

7. Europejski Zielony Ład: To strategia UE mająca na celu uczynienie Europy pierwszym klimatycznie neutralnym kontynentem do 2050 roku, promując zrównoważony rozwój ekologiczny.

8. Galileo to europejski system nawigacji satelitarnej, konkurent systemu GPS, zapewniający dokładne usługi lokalizacyjne na poziomie globalnym.

9. Co roku dwa miasta w UE są wybierane jako Europejskie Stolice Kultury, promując kulturę i rozwój turystyki w tych regionach.

10. Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Stalinizmu i Nazizmu: Obchodzony 23 sierpnia, dzień ten upamiętnia ofiary totalitarnych reżimów w Europie.

11. Program Horyzont Europa: To największy program badawczy i innowacyjny UE, finansujący badania naukowe i innowacje w różnych dziedzinach.

12. Unia Europejska jest organizacją międzynarodową złożoną z 28 krajów europejskich.

13. 28 państw członkowskich UE stanowi 7,3% ludności świata.

14. Liczba ludności Europy wynosi około 742 milionów, z czego około 510 milionów mieszka w krajach będących członkami UE.

15. UE posiada 23 języki urzędowe. Debaty Parlamentu Europejskiego przekłada się na wszystkie z nich.

16. Unia Europejska reguluje wspólną politykę gospodarczą, społeczną i bezpieczeństwa swoich państw członkowskich.

17. Zgodnie ze stroną internetową UE celem UE jest ustanowienie obywatelstwa europejskiego, zapewnienie wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, wspieranie postępu gospodarczego i społecznego oraz podkreślenie roli Europy na świecie.

18. W 2009 r. Madryt złożył do UE petycję w sprawie złagodzenia przepisów dotyczących usuwania martwego inwentarza żywego, ponieważ hiszpańskie sępy głodowały.

19. W 2009 r. również traktat lizboński po raz pierwszy umożliwił państwu opuszczenie UE.

20. Decyzje i procedury wynikają z traktatów ratyfikowanych przez państwa członkowskie.

21. Norwegia dwukrotnie przeprowadziła referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w 1972 roku, a po raz drugi w 1994 roku, jednak przy obu okazjach obywatele Norwegii postanowili nie przyłączać się do Unii Europejskiej.

22. Dania początkowo odrzuciła traktat z Maastricht w czerwcu 1992 roku., ale został on przyjęty i wszedł w życie w listopadzie 1993 roku.

23. Stolicą Unii Europejskiej jest Bruksela w Belgii.

24. UE jest zarządzana przez pięć głównych organów: Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości i Trybunał Obrachunkowy.

25. Grenlandia opuściła UE, poprzedniczkę Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, w 1985 roku.

26. 1973 roku Wielka Brytania przystąpiła do Wspólnoty wraz z Irlandią i Danią.

27. Hymn europejski to „Oda do radości” z IX Symfonii słynnego niemieckiego kompozytora i pianisty Ludwiga van Beethovena, który skomponował ją w 1823 r., cztery lata przed śmiercią, dodając teksty Friedricha Schillera z 1785 roku. Ten wiersz muzyczny wyraża idealistyczną wizję Schillera, w której wszyscy ludzie są braćmi – wizję podzielaną przez samego Beethovena.

28. Dzień Europy obchodzony jest 9 maja. W tym dniu, w 1950 r., ustanowiono fundamenty zjednoczonej wspólnoty narodów, którą dziś znamy jako Unię Europejską.

29. Posiedzenia Komisji Europejskiej odbywają się co tydzień, w środy, w Brukseli. Posiedzenia Parlamentu Europejskiego odbywają się zazwyczaj w Strasburgu.

30. Komisja zatrudnia około 25 000 osób w pełnym wymiarze czasu pracy.

31. Najdłużej przewodniczył Komisji Europejskiej Jacques Delors. Od 1985 do 1994 roku był przewodniczącym Komisji Europejskiej.

32. W czerwcu 1979 r. odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.

33. W 1990 r. liczba ludności i terytorium Unii Europejskiej została powiększona, gdy Niemcy Wschodnie połączyły się z Niemcami Zachodnimi.

34. Niemcy są krajem o największej liczbie miejsc w Parlamencie Europejskim. Jako najbardziej zaludniony kraj w Unii Europejskiej ma 99 posłów.

35. Głównym partnerem handlowym UE są Stany Zjednoczone.

36. Maksymalna liczba członków Parlamentu Europejskiego, określona w Traktacie z Nicei, wynosi 732. Po wyborach w czerwcu 2004 r. liczba deputowanych wzrosła do 754, a przed wyborami 626.

37. Do 2013 r. grupa liczyła 28 państw członkowskich. Jednak w 2016 roku jeden z członków – Wielka Brytania – zagłosował za opuszczeniem UE. Obecnie Unia Europejska liczy 27 krajów.

38. Członkostwo jest otwarte dla każdego kraju posiadającego demokratyczny rząd, dobre osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka i solidną politykę gospodarczą.