AzjaCiekawostki

Paro Taktsang (Tygrysie Gniazdo) – Informacje i ciekawostki

Paro Taktsang znany również jako Gniazdo Tygrysa, jest wybitnym świętym miejscem buddyzmu himalajskiego. Kompleks świątynny znajduje się na urwisku górnej doliny Paro w Bhutan. Poznajcie ciekawostki i zaskakujące fakty o Paro Taktsang.

1. Klasztor składa się z czterech świątyń i zbioru schronisk mieszkalnych, które są unikalnie zaprojektowane na zboczu góry. Drewniane mosty i schody wyryte w górze łączą budynki, a każdy budynek posiada balkon z pięknym widokiem na dolinę Paro poniżej.

2. Kompleks świątynny został zbudowany po raz pierwszy w 1692 roku wokół jaskini Taktsang Senge Samdup, w której Guru Padmasambhava podobno medytował przez cztery miesiące w VIII wieku.

3. Sam klasztor położony jest na wysokim klifie, około 900 metrów nad doliną Paro, 3120 metrów nad poziomem morza.

4. Istnieje kilka ścieżek prowadzących do świątyni. Najpopularniejsza ścieżka prowadzi przez las sosnowy i obok kolorowych transparentów modlitewnych, które chronią świątynię przed złymi duchami.

5. Zbocza skalne są bardzo strome, a budynki klasztorne są wbudowane w ścianę skalną.

6. Padmasambhava przypisuje się wprowadzenie buddyzmu do Bhutanu i jest opiekuńczym bóstwem kraju. Dziś Paro Taktsang jest najbardziej znanym z trzynastu jaskiń taktsang lub „tygrysich legowisk”, w których medytował.

7. Oryginalna konstrukcja faktycznie spłonęła w 1998 roku. Widziane dziś Gniazdo Tygrysa jest wynikiem zakończonego w 2004 r. projektu przebudowy o wartości 135 mln ngultrum (około 2 mln USD). Mimo, że klasztor powstał w XXI wieku, jego architektura i wystrój przypomina świątynie z VIII wieku.

8. Świątynia poświęcona Padmasambhavie to elegancka budowla zbudowana wokół jaskini w 1692 roku.

9. Koło modlitewne na dziedzińcu głównego sanktuarium jest codziennie rano obracane przez mnichów. Oznacza to początek nowego dnia.

10. Zgodnie z Namthar of the Lhakhang, co dosłownie oznacza „legowisko tygrysicy”, uważa się, że Padmasambhava (Guru Rinpocze) leciał do tego miejsca z Singye Dzong na grzbiecie tygrysa.

11. Alternatywna legenda głosi, że była żona cesarza, znana jako Yeshe Tsogyal, chętnie została uczennicą Guru Rinpoczego w Tybecie. Zmieniła się w tygrysicę i niosła na plecach Guru z Tybetu do obecnego miejsca Taktsang w Bhutan. W jednej z tutejszych jaskiń, Guru następnie przeprowadził medytację i wyłonił się w ośmiu formach wcielonych, a miejsce stało się święte.

12. W 2015 roku książę i księżna Cambridge, książę Wilhelm i Kate Middleton udali się na wycieczkę do klasztoru podczas wizyty w Bhutan.

13. Popularna legenda o klasztorze w Taktsang jest dodatkowo upiększona historią Tenzina Rabgye, który zbudował tu świątynię w 1692 roku. Autorzy wspominają, że w VIII wieku guru Padmasmabhava ponownie wcielił się w postać Tenzina Rabgye. Dowodem na to jest fakt, że Tenzin Rabgye był widziany jednocześnie w swojej jaskini i poza nią.

14. Jakiś czas w marcu lub kwietniu w dolinie Paro odbywa się festiwal Tsechu. Ten festiwal honoruje i wspomina Guru Rinpoczego, który dawno temu wykonywał tańce w dolinie, aby przynieść zdrowie królowi. Z tego powodu czterodniowy festiwal polega na wykonywaniu tańców mających na celu pokonanie złych duchów i chwalenie duchów życia i zdrowia.

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego Paro Taktsang jest ważny?

Padmasambhava wprowadził wprowadzenie buddyzm do Bhutan i jest bóstwem opiekuńczym kraju. Dzisiaj Paro Taktsang jest najbardziej znanym z trzynastu jaskiń taktsang lub „tygrysich legowisk”, w których medytował.

Jak wygląda Paro Taktsang?

Kompleks świątynny w Paro Taktsang składa się z czterech budynków świątynnych i ośmiu jaskiń. Budynki połączone są siecią wąskich kamiennych chodników i kilku mostów. Świątynie w Bhutanie są zazwyczaj zbudowane z kamienia i ubijanego błota.

Kto zbudował gniazdo Tygrysa?

Guru Rimpoche. Po raz pierwszy konstrukcja została zbudowana w 1692 roku w jaskini, w której Guru Rimpoche medytował w VII wieku n.e. Legenda głosi, że Guru Rimpoche poleciał na miejsce na grzbiecie tygrysicy i medytował w jaskini przez 3 lata, 3 miesiące, 3 dni i 3 godziny, aby ujarzmić przebywające w niej złe demony.

Jak wysokie jest Gniazdo Tygrysa w Bhutan?

Paro Taktsang (potocznie nazywany Gniazdem Tygrysa) jest jednym z najświętszych miejsc w Bhutan i miejscem, które musisz odwiedzić podczas wizyty w Bhutan. Jest to również jeden z najtrudniejszych klasztorów, do których można się dostać. Położony na wysokości 3120 metrów Paro Taktsang jest miejscem narodzin buddyzmu bhutańskiego.

Jak mogę dostać się do Paro Taktsanga?

Jeśli zastanawiasz się, jak dotrzeć do Paro Taktsang samochodem, zacznijmy od tego, że do tego miejsca nie ma żadnych podjazdów, ani dróg, po których można się poruszać. Punktem wyjścia do wędrówki jest około 14 kilometrów na północ od miasta Paro.

Jak trudna jest wędrówka do Gniazda Tygrysa?

Wędrówka do Gniazda Tygrysa jest od umiarkowanie trudna, ale będziesz w stanie to zrobić, jeśli masz co najmniej średni poziom sprawności fizycznej. Wędrówka trwa od 3 do 5 godzin, w zależności od tempa.