Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o sporcie

chłopiec grający w piłkę

Sport to niezwykle obszerna dziedzina, w której znajdują się dziesiątki najróżniejszych dyscyplin. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat sportu.

1. Od 1990 roku Michael Jordan wraz z Chicago Bulls nie przegrali trzech meczów z rzędu. Sam Jordan uznawany jest za jednego z najwybitniejszych koszykarzy w historii.

2. W 1974 roku podczas Mundialu reprezentacje dostały do dyspozycji busy marki BMW. Kiedy Zair odpadł z mistrzostw, ekipa próbowała wrócić do swojego kraju autobusem, ale im się to nie udało.

3. Grecja jest jedynym państwem na świecie, które podczas każdych igrzysk olimpijskich uczestniczyło w nich pod swoją flagą.

4. W 2009 roku Usain Bolt pokonał 100 metrów w Berlinie w trakcie 9,58 sekundy. Jest to rekord, który do tej pory nie został pobity, a sam Usain Bolt od lat stanowi fenomen na skalę światową w zakresie biegania.

5. W 1912 roku stworzono ostatni medal olimpijski ze złota. Dzisiejsze medale są tworzone w ponad 90 procentach ze srebra, a także miedzi i tylko 1 procenta złota. Są to więc medale pozłacane.

6. Do połowy XIX wieku piłeczki golfowe były robione z piór oraz skóry. Dopiero od tamtego momentu furorę zaczęły robić piłeczki z tworzywa sztucznego.

7. Aż trzy razy w historii igrzyska olimpijskie odbyły się w państwach, które dzisiaj już nie istnieją.

8. Podczas zawodów wioślarskich w 2019 roku zdyskwalifikowano dwie łodzie, które miały pod spodem zupełnie nielegalne w tym wypadku silniki. Oszuści nie mieli szans na jakikolwiek rewanż.

9. Podczas meczów tenisowych na Wimbledonie tenisiści muszą mieć białe stroje i jest to kwestia, która dotyczy nawet spodniej części butów. Są to zawody, które bardzo silnie nawiązują do tradycji i w których niewiele zmieniło się na przestrzeni dekad.

10. Osoby, które uprawiają sport, mają większe serca niż osoby, które nie zapewniają sobie żadnej aktywności fizycznej. Mają również większe zapotrzebowanie na sól.