Ciekawostki

10 Ciekawostek o Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie to jeden z najbardziej znanych obiektów w całej Warszawie. To miejsce idealne na romantyczne spacery, spotkania z przyrodą czy podróż w czasie (do XVIII wieku). Do interesujących ciekawostek i faktów o łazienkach Królewskich się zalicza:

1. Królowa Bona i Anna Jagiellonka

W Łazienkach Królewskich rezydencję miała królowa Bona, a następnie Anna Jagiellonka. Z kolei tereny wokół Jadowa były zwierzyńcem, które służyło, jako miejsce polowań książąt mazowieckich.

2. Stanisław Herakliusza Lubomirskiego

W latach 80. XVII wieku tereny obecnych Łazienek należały do marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. To właśnie on u podnóża wzniesionego przez króla Zygmunta III Wazę Zamku Ujazdowskiego wybudował dwa pawilony-Ermitaż i Łaźnię.

3. Pawilony Ermitaż i Łaźnia

Pawilony Ermitaż i Łaźnia zostały wybudowane według projektu Tylmana z Gameren. Ermitaż został postawiony w leśnym gąszczu i pełnił rolę samotni. Drugi pawilon umieszczono na wyspie i miał ozdobną Łaźnię.

4. Wdowa

W drugiej połowie XVIII wieku wdowa po Teodorze Lubomirskim sprzedała Ujazdów ze zwierzyńcem Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Wtedy Stanisław August Poniatowski pełnił urząd dworski stolnika wielkiego litewskiego.

5. Melioracja terenu

Na terenie dawnego zwierzyńca przeprowadzono meliorację terenu oraz wycięto stare olchy, gdyż miał tam miał powstać krajobrazowy park angielski ozdobiony pawilonami.

6. Budowa dwóch willi

Król podjął decyzję o budowie dwóch innych willi. Na terenie dawnego zwierzyńca wybudowano Biały Domek, który projektował Dominik Merlini. Drugi budynek to Pałac Myślewicki (też zaprojektowany przez Merliniego), który został przekazany bratankowi króla, księciu Józefowi Poniatowskiemu.

7. Ermitaż

W 1777 roku odbudowano Ermitaż, który spłonął wcześniej. Budynek był przeznaczony dla przyjaciółki króla Henrietty Lulier (podobno przepowiedziała Stanisławowi Augustowi koronę.).

8. Pałac Na Wodzie

Ermitaż w czasach stanisławowskich był dobrze widoczny z okien Pałacu Na Wodzie.

9. Promenada

Między Białym Domkiem a Pałacem Na Wodzie utworzono szeroką aleję nazwaną Promenadą.

10. Pałac na wyspie

Król podczas pobytu w Łazienkach mieszkał w Pałacu Na Wyspie, rodzina królewska w Białym Domku, wyżsi urzędnicy w pałacu Myślewickim, natomiast niżsi urzędnicy i służba w Wielkiej Oficynie.