Ameryka PółnocnaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Belize

Belize

Belize jest jedynym krajem Ameryki Środkowej, w którym językiem urzędowym jest angielski. Oprócz języka angielskiego, istnieje wiele uznanych języków regionalnych: Kriol, hiszpański, czy Garifuna. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Belize.

Ciekawostki o Belize

1. Belize ma około 900 świątyń Majów.

2. 10 września w Belize obchodzony jest jako Dzień Narodowy lub Dzień Świętego Jerzego. Tego dnia w 1798 roku siły hiszpańskie zostały odparte przez Brytyjczyków w bitwie pod St George’s Caye, przy czym po żadnej ze stron nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

3. Belize jest również znane z wyjątkowej bioróżnorodności i charakterystycznych ekosystemów. Na wybrzeżu znajduje się bagnista równina przybrzeżna z bagnami namorzynowymi. Na południu i wewnątrz znajdują się wzgórza i niskie góry. Większość ziemi jest niezabudowana i zalesiona lasami liściastymi.

4. Pierwszymi mieszkańcami Belize byli Majowie około 1500 r. p.n.e. Jak wynika z dokumentacji archeologicznej, założyli oni osady takie jak Caracol, Lamanai i Lubaantun.

5. Belize posiada prywatną gospodarkę opartą na przedsiębiorczości, która jest w dużej mierze uzależniona od rolnictwa, przemysłu rolnego i handlu. Jednak turystyka i budownictwo oraz niedawne odkrycie złóż ropy naftowej otworzyły przed Belize nowe perspektywy.

6. Belize znajduje się w Ameryce Środkowej i graniczy od północy z Meksykiem, od południa i zachodu z Gwatemalą, a od wschodu z Morzem Karaibskim.

7. Całkowita powierzchnia Belize wynosi 22700 kilometrów kwadratowych. Największa długość kraju, od północy do południa, wynosi 274 km, a jego największa szerokość, od wschodu do zachodu, wynosi 109 km.

8. Belize traciły lasy w tempie 10 tys. hektarów rocznie przez ostatnie 30 lat. Kraj do dziś stracił powierzchnię lasów równą powierzchni wyspy Rodos.

9. Wyspy w Belize nazywane są Cayes (wymawiane „klucze”) i łącznie około 450, łącznie z tymi na zewnętrznych atolach.

10. Wielu mieszkańców unikna pływania w oceanie lub rzekach w Wielki Piątek, jest to postrzegane jako oznaka pecha.

11. Belize ma swoją własną wersję „Wielką Stopę”, zwaną El Sisimito. Jest to duże stworzenie, które nie ma kolan, ma stopy na plecach i lubi ludzkie ciało.

12. Najwyższym budynkiem w Belize jest świątynia Majów.

13. W całym kraju Belize nie ma McDonaldów, Burger King, Starbucks czy KFC.

14. Belize jest również znany jako „klejnot w sercu basenu Karaibów”.

Informacje o Belize

15. Belize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii 21 września 1981 roku. George Cadle Price był pierwszym premierem Belize i służył od 12 września 1981 do 17 grudnia 1984.

16. Współczesna historia Belize splata się z historią brytyjską. Mały karaibski kraj był kolonią Imperium Brytyjskiego i ważnym źródłem drewna.

17. Ambergris Caye Island, służył jako kryjówka dla statków atakujących hiszpańską flotę w XVII wieku. Wyspa została również sprzedana za 625 dolarów Jamesowi Humes Blake’owi w 1869 roku.

18. Jest to jedyny kraj w Ameryce Środkowej bez linii brzegowej na Północnym Pacyfiku.

19. Belize dolar jest zablokowany na poziomie $2 Belize = $1 USD. Więc to jest bardzo łatwe, by zorientować się ile coś kosztuje w USD, gdy idziesz na zakupy.

20. Bankomaty są również dostępne w całym kraju, szczególnie w większości miejscowości turystycznych, w tym Placenica, Punta Gorda, Belmopan, Dangriga, Belize City, San Pedro Ambergris Caye, Caye Caulker, Orange Walk, San Ignacio i Corozal.

21. W rzeczywistości Belize uzyskało swoją obecną nazwę dopiero w 1973 roku, kiedy to uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii. Wcześniej znany był jako brytyjski Honduras.

22. Belmopan jest stolicą Belize, a jego nazwa wywodzi się od unii dwóch słów: „Belize” i „Mopan”. Po niszczycielskim huraganie Hattie zniszczył dawną stolicę, Belize City, w 1961 roku, rząd został przeniesiony do Belmopanu w 1970 roku.

23. Belize ma jedyny na świecie rezerwat Jaguarów.

24. Większość Belize to dziewicze szlaki dżungli, lasów deszczowych i zielonych wzgórz. Aby wprowadzić ograniczenia prędkości w miastach i wsiach oraz w pobliżu szkół, Belize zamiast sygnalizacji świetlnej stosuje hopki do zmniejszenia prędkości.