10 ciekawostek o erze mezozoicznej
Era mezozoiczna (inaczej mezozoik). Jest to era, która rozpoczęła się ok. 252 mln lat temu, a skończyła się mniej więcej 66 mln lat temu.
Erę tę dzieli się jeszcze na trzy główne, mniejsze okresy: trias, jurę i kredę. Istnieje wiele ciekawych informacji na temat tego okresu, które są mniej lub bardziej znane. Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o erze mezozoicznej.
1. Wymieranie permskie
To wielkie wymieranie pod koniec permu, które określa się czasami jako „matka wielkich wymierań”. Podczas tego wymierania wyginęło ok. 90% gatunków morskich, 60% gadów i płazów oraz 30 % gatunków owadów.
2. Superkontynent Pangea
W tej erze nastąpił rozpad superkontynentu Pangea (słowo można tłumaczyć jako „Wszechziemia”), który obejmował wszystkie lądy. Pangea powstała w permie, a do jej rozpadu doszło w mezozoiku.
3. Dinozaury
Era mezozoiczna to okres, w którym dominowały dinozaury. Cechuje się dużą obecnością nie tylko gadów lądowych i morskich, ale także latających. Zaczęły pojawiać się wtedy już pierwsze prymitywne ptaki.
4. Roślinność triasu
W okresie triasu najczęściej występującymi roślinami były rośliny nagonasienne iglaste. Rośliny kwiatowe natomiast to dopiero koniec mezozoiku.
5. Tatry
Aktywność ruchów tektonicznych w okresie triasu znacznie wpłynęła na procesy wypiętrzania się Tatr.
6. Surowce skalne z okresu mezozoiku na terenie Polski
Surowce skalne, które stanowią ślady przeobrażeń geologicznych są m. in. wapienie, kreda, margle oraz dolomity, jak również skały fliszowe na terenie Karpat.
7. Oceany
W okresie kredy ważnymi zmianami było otworzenie się oceanów Atlantyckiego, Indyjskiego oraz Spokojnego.
8. Fauna triasu
Uznaje się, że trias był okresem, w którym znacznie dominowały gady naczelne, czyli zaawansowane ewolucyjnie gatunki gadów. W tym czasie pojawiły się również pierwsze ssaki.
9. Praptak Archaeopteryx
Było to zwierzę o wielkości mniej więcej kruka. Uznaje się go za pierwszego ptaka, choć jest to zwierzę na pograniczu gada i ptaka.
10. Wymieranie kredowe
Nastąpiło pod koniec kredy, ok. 66 mln lat temu. Podczas tego wymieranie wyginęła większa część gatunków roślin i zwierząt, w tym dinozaury. Najprawdopodobniej spowodowane przez uderzenie planetoidy.