Ciekawostki

15 smacznych ciekawostek o kuchni brytyjskiej

angielskie śniadanie

Wielka Brytania może poszczycić się nie tylko niesamowitymi atrakcjami turystycznymi, ale również charakterystyczną kuchnią, którą mamy okazję poznawać podczas podróży lub też bacznie obserwując filmy brytyjskie. Co warto wiedzieć o kuchni brytyjskiej? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Brytyjczycy uwielbiają kanapki z dodatkiem czipsów, a przysmak ten można kupić w niektórych barach. Często kupuje się również gotowe kanapki i wkłada do nich czipsy.

2. W Wielkie Brytanii bardzo popularne są czipsy octowe. Jest to smak wymyślony po tym, jak okazało się, że wielu mieszkańców Wysp moczy czipsy w occie przed zjedzeniem.

3. W angielskich sklepach znajduje się bardzo dużo produktów gotowych do spożycia. W wielu punktach można na przykład kupić obrane i ugotowane ziemniaki czy nawet ugotowane jajka, które świetnie sprawdzą się do przygotowania szybkich sałatek lub w kanapkach.

4. Fish and chips to po prostu ryba smażona w panierce podawana razem z frytkami. Jest to jedno ze słynniejszych dań w Anglii, które można zamówić w restauracjach, ale również w ulicznych fast foodach.

5. Jedną z najbardziej charakterystycznych potraw w Anglii jest tradycyjne śniadanie brytyjskie. Przygotowuje się je na jednej patelni, gdzie tuż obok siebie lądują plastry boczku, kawałki pomidora, pieczarki, fasolka, black pudding, jajka sadzone i podsmażane kiełbaski. Całość podawana jest z chlebem.

6. Anglicy uwielbiają paszteciki z nadzieniem w formie gulaszu. Są to tak zwane „pies”, które zapieka się formach przypominających szkatułki. W środku często znajduje się potrawka z kurczaka lub gulasz wieprzowy.

7. Angielski pudding przygotowuje się z mleka, mąki, jajek i kaszy. Można serwować go z mięsem i przyprawić na słono, a także za sprawą dodatków zamienić go w deser.

8. Black pudding to tradycyjny rodzaj wędliny z Wysp Brytyjskich, który jest robiony z podrobów i krwi. Jest jednym ze składników tradycyjnego śniadania angielskiego.

9. Sunday roast to tradycyjna potrawa szykowana w wielu angielskich domach w niedzielę. Jest to rodzaj pieczeni z gęstym sosem, którą serwuje się z ziemniakami i warzywami takimi, jak brukiew, rzepa czy pasternak.

10. Jednym z ulubionych deserów Anglików jest „apple pie”, czyli coś na wzór naszej szarlotki. Historia tego wypieku sięga czternastego wieku, a jego popularność nie maleje z biegiem czasu.

11. Jako potęga kolonialna Anglia miała ścisłe kontakty z Indiami, a w związku z tym na Wyspach pojawiło się sporo produktów indyjskich. Należą do nich na przykład harissa czy garam masala.

12. Jedną z ulubionych potraw Anglików, która trafiła na wyspy za sprawą Hindusów, jest curry. Aromatyczna potrawa z lekko pikantnym posmakiem pojawia się w kartach dań wielu restauracji.

13. W wiktoriańskich czasach woda w Anglii często była nośnikiem różnych chorób, dlatego większość społeczeństwa razem z dziećmi piła głównie lekkie piwa. Dziś jednym z ulubionych piw Anglików jest ale.

14. Anglikom zawdzięczamy muffinki. Pierwsze babeczki były pieczone w czasach wiktoriańskich przez służbę i dla służby. Wykorzystywano do tego resztki ciasta i chleba.

15. Haggis to szkockie danie narodowe, które składa się z owczych podrobów z cebulą, mąką i przyprawami, które są zaszyte w owczym żołądku i duszone.