Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek w Suchej Beskidzkiej

fot. Jerzy Strzelecki / Wikipedia

Sucha Beskidzka – miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu Sucha Beskidzka. Zajmuje powierzchnię 27,65 km2, a zamieszkuje je ok. 9 tys. ludzi. Położone jest u ujścia Stryszawki do Skawy.

1. Strzała

Osada została założona przez niejakiego Strzałę. Przywilej lokacyjny został wydany w 1405 r. przez księcia oświęcimskiego Jana II.

2. Gaspar Castiglione

W 1554 r. Suchą kupił złotnik krakowski Gaspar Castiglione, znany później jako Kacper Suski. Wybudował on dwór obronny, który następcy Suskiego, rody Komorowskich, Branickich i Tarnowskich, przekształciły w rezydencję magnacką. Ze względu na podobieństwo architektoniczne określany był jako „Mały Wawel”.

3. Prawa miejskie

Prawa miejskie Sucha otrzymała w 1896 r. Człon Beskidzka został dodany w 1965 r. dla określenia położenia miejscowości (w Beskidach).

4. Karczma „Rzym”

W Suchej Beskidzkiej mieści się karczma „Rzym”, która została zbudowana w II poł. XVIII w. Według legendy to tu właśnie miał zwabić Pana Twardowskiego diabeł. Tu także rozgrywa się akcja ballady „Pani Twardowska” Adama Mickiewicza.

5. Węzeł kolejowy

W Suchej Beskidzkiej już pod koniec XIX w. powstał węzeł kolejowy, a sama miejscowość uzyskała miano „miasta kolejarzy”. Pierwszy pociąg pojawił się tu w 1884 r. Pierwszy pociąg elektryczny wjechał w 1974 r.

Z kolejnictwem związany jest budynek stacji kolejowej, który powstał w latach 80. XIX w. w stylu charakterystycznym dla monarchii austro-węgierskiej.

6.Zabytki

Wśród zabytkowych budowli warto zwrócić uwagę na zespół kościelno-klasztorny. Stary kościół pw. Nawiedzenia NMP powstał w latach 1613-1614. W dawnym budynku klasztornym mieści się obecnie plebania.

Kościół był niegdyś otoczony przez 7 kaplic, z których do obecnych czasów przetrwały 3. Nowy kościół powstał w latach 1897-1908. Wznosi się przy nim 54-metrowa wieża. Wewnątrz znajduje się ołtarz zaprojektowany przez Zygmunta Hendla, nigdy nie dokończony.

7. Muzeum Miejskie

Historię miasta i regionu prezentuje Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej. Na wystawach stałych można zobaczyć eksponaty związane z historią zamku, kolekcję malarstwa i broni myśliwskiej, a także przedmioty powiązane z osadnictwem w dolinie Skawy, znalezione podczas badań archeologicznych.

8. Billy Wilder

Z Suchej Beskidzkiej pochodził reżyser Billy Wilder, a właściwie Samuel Wilder (1906-2002). Rodzice jego prowadzili tu restaurację dworcową. Filmy Wildera zdobyły wiele prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Oscara za reżyserię. Na Rynku w Suchej Beskidzkiej znajduje się tablica upamiętniająca reżysera.

9. Panorama

Panoramę Suchej Beskidzkiej można podziwiać z platformy widokowej wybudowanej na zboczu góry Mioduszyna. W miejscu tym zorganizowano również schron dla turystów. Prowadzi tam niebieski szlak turystyczny z osiedla Garce.

10. Zanieczyszczone miasto

W 2016 r. Sucha Beskidzka została umieszczona na 7. miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej.