Ciekawostki

Waran z Komodo – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Waran z Komodo
źródło: ZiemowitJ / Wikipedia

Warany z Komodo wyglądają jak mityczne stworzenia, ale w rzeczywistości są po prostu dużymi jaszczurkami. Oto ciekawostki, informacje i fakty o waranach z Komodo.

1. Komodo ma rozwidlony język, jak węże. Językiem rozpoznaje ofiarę po zapachu. Potrafią zlokalizować ofiarę, która jest oddalona o 2 kilometry, używając swoich wrażliwych języków.

2. Nawet bez partnerów, samica warana Komodo może produkować jaja. Ten rodzaj rozmnażania nazywany jest rozmnażaniem bezpłciowym.

3. Jako dominujące drapieżniki na garstce zamieszkałych przez nie wysp, warany z Komodo zjedzą prawie wszystko, w tym padlinę, jelenie, świnie, mniejsze warany , a nawet duże bawoły.

4. Żyją na 4 wyspach Indonezji: Komodo, Flores, Rinca i Gili Motang.

5. Dorosłe warany z Komodo są kanibalami, a 10% ich diety składa się z nowo wyklutych Waranów Komodo.

6. Warany z Komodo często walczą z innymi waranami. Gryzą się wzajemnie podczas walki, ale w przeciwieństwie do innych zwierząt, są odporne na jad ze śliny.

7. Podczas polowań warany z Komodo polegają na kamuflażu i cierpliwości, leżąc w oczekiwaniu na ofiarę. Kiedy ofiara wpada w zasadzkę, waran atakuje, używając swoich ostrych pazurów i zębów.

8. Warany z Komodo otrzymały swoją nazwę po wyspie, na której zostały znalezione – Wyspa Komodo.

9. Ponieważ są zwierzętami zimnokrwistymi, spędzają dużo czasu na słońcu, aby się ogrzać. Podczas pory deszczowej chowają się w swoich norach, aby zapobiec utracie ciepła.

10. Waran z Komodo ma gruczoły jadowe obciążone toksynami, które obniżają ciśnienie krwi, powodują masywne krwawienie, zapobiegają krzepnięciu i wywołują szok. Waran gryzie zębami i ciągną do tyłu ofiarę za pomocą potężnych mięśni szyi, co powoduje ogromne rany. Następnie jad przyspiesza utratę krwi i sprawia, że ofiara jest w jeszcze większym szoku.

11. Zwierzęta te są bardzo stare. Istnieją od milionów lat, ale zostały odkryte przez ludzi 100 lat temu, gdy samolot przypadkowo wylądował na wyspie.

12. W sezonie rozrodczym, samice składają 15-30 jaj w dziurze w ziemi. Ich jaja wyglądają jak balony wypełnione wodą.

13. Są mięsożercami, które lubią jeść świnie, jelenie, węże, ryby i bawoły.

14. Podróżowanie między indonezyjskimi wyspami jest często koniecznością dla głodnych Waranów z Komodo. Zwierzęta są czasami zauważane jak płyną wzdłuż od brzegu.

15. Mogą one żyć ponad 30 lat na wolności, ale tylko kilka lat w niewoli.

16. Zwierzęta, które uciekają przed szczękami Komodo, tylko na krótko poczują się wolne. Warany mogą podążać za uciekinierami na ponad kilometr, gdy jad zaczyna działać, warany używają ich przenikliwego węchu do ścigania ofiary.

17. Śmiertelne spotkania pomiędzy waranami Komodo a ludźmi zostały udokumentowane w 1974, 2000, 2007 i 2009 roku. Atak z 2009 roku dotyczył człowieka, który spadł z jabłoni i został zaatakowany przez dwa warany podczas gdy leżał oszołomiony na ziemi.

18. Waran może zjeść 80 procent swojej masy ciała podczas jednego posiłku.

19. George Bush, w połowie swojej kadencji jako prezydent otrzymał od rządu Indonezji męskiego warana z Komodo zwanego Naga. Trafił on następnie d do ZOO w Cincinnati.

20. Są wymienione jako gatunek zagrożony, ponieważ działalność ludzka i klęski żywiołowe znacznie zredukowały ich liczbę w ubiegłym wieku.

21. Warany z Komodo wolą plądrować groby niż zabijać ludzi, więc tubylcy często układają kamienie nad grobami swoich bliskich jako środek odstraszający.

22. Waran z Komodo może mieć przenikliwy zmysł węchu, ale ich wzrok jest słaby. Ich siatkówka posiadają tylko stożkowe komórki, które potrafią wykryć kolor, ale są słabe w ciemnym świetle.

23. Podczas gdy rozmnażanie bezpłciowe pozwala samicom Waranów z Komodo uzupełniać ich populację, to ma to znaczącą wadę: Ten proces rozmnażania prowadzi tylko do powstania samców. Niedobór samic w populacji doprowadził do dowodów na chów wsobny. Niechęć gada do błądzenia z dala od domu zaostrza ten problem, ponieważ populacja gatunku zmniejsza się.

24. Warany z Komodo to największe jaszczurki. Mogą osiągnąć 3 metry długości i ważyć nawet do 100 kilogramów.