Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o Rabce-Zdrój

Rabka-Zdrój to miasteczko znajdujące się w województwie małopolskim, wchodzące w skład powiatu nowotarskiego. Na stałe zameldowanych jest w miejscowości około 13 tysięcy osób. Mimo, że Rabka-Zdrój została założona w XII wieku, to dopiero po kilkuset latach nadano jej prawa miejskie, nastąpiło to dokładnie w 1953 roku. To tylko jedna z wielu ciekawostek o tym ośrodku.

1. UZDROWISKO

Właściwości lecznicze, jakie stwierdzono w tutejszych solankach przyczyniły się do otwarcia lecznicy dla dorosłych w 1864 roku, a dla dzieci w 1872 roku. W późniejszych latach Rabka-Zdrój zyskała popularność jako dobre uzdrowisko przede wszystkim dla najmłodszych.

2. WAŻNY TYTUŁ DLA MIASTA

Od 1996 roku Rabka-Zdrój posiada wyróżnienie „Miasto Dzieci Świata”. Nadano go na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Obecnie jest to jedyne miasto na świecie posiadające taki tytuł.

3. CENNE MUZEUM

W miejscowym parku rozrywki funkcjonuje Muzeum Orderu Uśmiechu. Przedstawia się w nim różne pamiątki po ceremoniach wręczenia nagrody oraz historię tego wyróżnienia.

4. LITERATURA

W miejscowości od 2014 roku urządzany jest Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

5. INTERESUJĄCE TURNIEJE

Rabka-Zdrój jest organizatorem interesujących i dość specyficznych zawodów. Są to m. in. mistrzostwa w dmuchaniu balona z gumy do żucia, jeździe na muszlach klozetowych i dojeniu sztucznej krowy.

6. ZWYCZAJE WIELKANOCNE

Wielka Sobota to czas, kiedy odbywa się Święto Zwyków Wielkanocnych. Wydarzenie przygotowuje miejscowe Muzeum Regionalne i prezentuje się na nim dawne zwyczaje towarzyszące czasowi Wielkiego Tygodnia. Odbywa się wtedy również poświęcenie pokarmów.

7. WARSZTATY

Rabka-Zdrój przygotowuje ciekawe warsztaty, na których przybliżana jest sztuka garncarstwa, malowania na szkle czy rzeźbiarstwa.

8. TEATR

W mieście działa Teatr Lalek Rabcio. Powstał w 1949 roku i od tego momentu przygotowuje dla dzieci zabawne i interesujące przedstawienia.

9. HERB MIASTA

Miasto również w herbie przedstawia swoje pozytywne nastawienie do dzieci. Herb składa się w jednej połowie ze słońca, a w drugiej z twarzy dziecka. Zaprojektował go w 1977 roku nauczyciel Jerzy Kolecki.

10. CHATA ARTYSTYCZNYCH PRZYGÓD

Miejsce, w którym można stworzyć własne arcydzieło, np. obraz lub pamiątkę.