Ciekawostki

23 Ciekawostki i Ciekawe Informacje o Krokodylach

krokodyl

Krokodyle są gadami wodnymi i należą do najbardziej przerażających drapieżników na Ziemi, ze względu na swój rozmiar, potężne szczęki i agresywność. Oto najlepsze ciekawostek na temat tych fascynujących bestii – krokodyli.

1. Istnieją 23 różne gatunki krokodyli. Niektóre z nich są małe, a inne naprawdę duże. Najmniejszy gatunek nosi nazwę karłowatego krokodyla.

2. Maksymalna długość, jaką osiąga to 5,6 metra.

3. Mięśnie otwierające szczęki krokodyli nie są jednak tak silne. Stosunkowo silni ludzie mogą trzymać szczękę krokodyla zamkniętą gołymi rękoma.

4. Krokodyle słonowodne są największymi gadami na świecie. Mogą dorastać do 6 metrów i ważą ponad tonę.

5. Podobnie jak inne gady, krokodyle są zimnokrwiste.

6. Po urodzeniu mają od od 18 do 25 centymetrów długości.

7. Krokodyle łzawią. Ponieważ podczas jedzenia połykają one zbyt dużo powietrza, które wchodzi w kontakt z gruczołami produkującymi łzy i to wymusza przepływ łez. Ale tak naprawdę to nie płaczą. Termin „krokodyle łzy” odnosi się do fałszywego, nieszczerego okazywania emocji, takiego jak fałszywe łzy żalu.

8. Krokodyle są szybkie na krótkich dystansach.

9. Zwierzęta te mogą przetrwać przez długi czas bez pożywienia.

10. Krokodyle są naprawdę starożytne. Współistniały z dinozaurami. Krokodyle istnieją od co najmniej 240 milionów lat.

11. Jak długo żyje krokodyl zależy od jego gatunku. Jedne dożywają do około 30 lat, a inne do 75 lat.

12. Krokodyle składają od 10 do 60 jaj jednocześnie. Wylęgają się na swoich jajach przez 55 do 110 dni.

13. Mierzący 6,17 m i ważący 1075 kg, Lolong był największym zmierzonym krokodylem w historii. Zmarł w niewoli 10 lutego 2013 r. z powodu zapalenia płuc i zatrzymania krążenia, do czego przyczyniła się infekcja grzybicza i stres.

14. Krokodyle uwalniają ciepło przez pysk, a nie przez gruczoły potowe.

15. Podobnie jak aligatory, krokodyle należą do rzędu „Krokodyli”.

16. Krokodyle mają najsilniejsze ugryzienie spośród wszystkich zwierząt na świecie.

17. Zwierzęta te mogą żyć w wielu miejscach takich jak jeziora, rzeki, zbiorniki słodkiej wody lub wody słonej, słonawej.

18. W naturze krokodyle zaciskają masywne szczęki na swojej zdobyczy, miażdżą ją, a następnie połykają ją w całości. Nie mają zdolności do przeżuwania lub rozdrabniania małych kawałków pokarmu, jak inne zwierzęta.

19. Krokodyle występują w wielu miejscach. Zazwyczaj występują w tropikalnych regionach Azji, Australii, Afryki i obu Ameryk.

20. Cechy fizyczne krokodyli sprawiają, że są one dobrymi drapieżnikami.

21. Krokodyle, mimo że są klasyfikowane jako gady, są ściślej związane z dinozaurami i ptakami niż z większością zwierząt klasyfikowanych jako gady.

22. Zwierzęta te są mięsożercami, co oznacza, że jedzą tylko mięso. W naturze jedzą ryby, ptaki, żaby i skorupiaki. W zoo zjadają małe zwierzęta, które już zostały dla nich zabite, takie jak szczury, ryby czy myszy.

23. Krokodyle używają zębów, aby rozerwać zdobycz po zaciśnięciu jej w szczęce. Wtedy po prostu połkną rozdartą ofiarę.