Podróże

21 Zaskakujących Ciekawostek i Informacji o Aligatorach

aligator

Aligatory należą do rodziny gadów, co oznacza, że są zimnokrwiste, mają kręgosłup i są pokryte łuskami na suchej skórze. Poznajcie ciekawostki, informacje i fakty o aligatorach.

1. Aligatory należą do rzędu „Krokodyli„.

2. Mają od 74 do 80 zębów w szczęce, a gdy zęby się zużywają lub wypadają, są wymieniane. Aligator może mieć ponad 2000 zębów w ciągu swojego życia.

3. Amerykańskie aligatory używają przynęt do polowania na ptaki. Trzymają one kije i gałęzie na głowach, wabiąc ptaki poszukujące materiału do gniazdowania.

4. Aligatory używają wody do polowania. Na lądzie są niezręczne, ale w wodzie mogą pływać bardzo szybko, używając swoich ogonów. Dzięki temu łatwiej im złapać zdobycz.

5. Żyją na Ziemi od milionów lat i są czasami nazywane „żywymi skamieniałościami”, ponieważ nie zmieniły się zbytnio od czasów dinozaurów.

6. Aligatory to masywne zwierzęta, które mogą ważyć ponad 400 kilogramów i mieć długość od 3 do 4 metrów.

7. Amerykańskie aligatory potrafią pływać z prędkością do 32 km/h i biegać po lądzie z prędkością 17,7 km/h.

8. Aligatory zjadają wiele różnych zwierząt, takich jak ryby, ptaki, żółwie, a nawet jelenie.

9. Ikra aligatora staje się samcem lub samicą w zależności od temperatury, samiec w cieplejszych temperaturach, a samica w chłodniejszych.

10. Aligatory rosną przez całe swoje życie.

11. Istnieją dwa różne rodzaje aligatorów: amerykański aligator i chiński aligator. Amerykańskie aligatory można spotkać w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w takich miejscach jak Floryda, Luizjana i Georgia.

12. Chińskie aligatory występują w rzece Jangcy, ale są zagrożone i tylko kilka z nich pozostaje na wolności.

13. Oprócz pływania, aligatory chodzą, biegną i czołgają się po lądzie. Mają „wysoki chód” i „niski chód”. Niski chód jest rozległy, podczas gdy w wysokim chodzie aligator podnosi brzuch z ziemi.

14. Aligatory są istotami społecznymi i często przebywają w grupach. Grupy te zwykle widziane są jako wygrzewające się w słońcu lub pływające.

15. Żyją w środowisku słodkowodnym, takim jak bagna, stawy, rzeki i jeziora.

16. Aligatory odgrywają ważną rolę w swoich ekosystemach mokradłowych, tworząc małe stawy, zwane otworami aligatorskimi. Dołki dla aligatorów zatrzymują wodę w czasie suchej pory roku i stanowią siedliska dla innych zwierząt.

17. Znacie jeszcze jakieś ciekawostki o aligatorach? Podzielcie się nimi w komentarzu na dole.

18. Zwierzęta te nie są w stanie kontrolować swojej temperatury wewnętrznie. Tak więc, kiedy jest im zimno, opalają się, a kiedy jest im gorąco, idą popływać.

19. Aligatory mają silne ugryzienie, ale mięśnie, które otwierają szczękę są stosunkowo słabe. Dorosły człowiek może trzymać szczęki aligatora zamknięte gołymi rękoma.

20. Podczas inkubacji w gnieździe, samica będzie czuwać nad nimi. We wrześniu, gdy dzieci będą gotowe do wyklucia się, pomoże im w tym usuwanie gruzu pokrywającego gniazd.

21. Jak tylko się małe urodzą, mogą one iść i łapać własne pożywienie. Młode aligatory amerykańskie mają około 15 do 20 cm długości. Po około dwóch latach opuszczają matkę, aby założyć własne rodziny.