Ciekawostki

30 Interesujących Ciekawostek o Koalach z Australii

koala

Koala nie jest misiem, w co wielu ludzi wierzy. Nie są nawet spokrewnione z misiami (niedźwiedziami). Poznaj fascynujące ciekawostki, fakty i mało znane informacje o koalach. Zobacz też fascynujące ciekawostki o kangurach lub ciekawostki o Australii.

1. Obecnie jest tylko 1000 do 5000 koali na wolności. Populacja australijskich koala spadła o 90% w mniej niż dekadę. Jest to spowodowane niszczeniem naturalnego siedliska koala.

2. Koala jest spokrewniony z kangurem i wombatem.

3. Powodem, dla którego koala jest nazywana niedźwiedziem jest to, że wygląda jak miś.

4. Nazwa „koala” tłumaczy się na „bez wody” lub „bez picia” w Dharug, australijskim języku Aborygenów. Kiedyś uważano, że koala nie musi pić, ponieważ otrzymuje wystarczającą ilość wody z liści eukaliptusa. Jednak piją one z różnych źródeł wodę, kiedy jej potrzebują, zwłaszcza w czasie upałów i w czasie suszy, kiedy zawartość wody w liściach eukaliptusa znacznie spada.

5. Większość życia spędzają śpiąc na drzewach. W ciągu dnia zasypiają, schowane w zakamarkach drzew, śpiąc od 18 do 20 godzin.

6. Skamieniałości Koali znalezione w Australii są datowane na nawet 25 milionów lat.

7. Koala przeciętnie mierzy około 60 do 85 centymetrów wysokość i waży około 14 kilogramów.

8. Wielkość mózgu współczesnych koala znacznie zmniejszyła się od ich przodków, być może jako dostosowanie się do niskiej energii, którą uzyskują z diety.

9. Koala mają duże nosy, które są koloru różowego lub czarnego.

10. Życie na drzewach i bycie zaklinowanym między szorstkimi gałęziami wymaga dużo „wsparcia”. Na szczęście koala ma mocną chrząstkę na końcu zakrzywionego kręgosłupa, dzięki czemu drzewa eukaliptusowe stają się wygodnym domem.

11. Koale mają swój własny organ trawienny, znany jako „kątnica”, który pomaga im w trawieniu liści eukaliptusa. Ten organ jest niezbędny, ponieważ eukaliptus jest zwykle trujący, ale kątnica faktycznie detoksykuje chemikalia, co czyni je pysznymi i pożywnymi dla koali. Wszystko to, co robi eukaliptus powoduje, że koale pachną trochę jak krople na kaszel.

rodzina

12. W stanie dzikim Koala może żyć 12-14 lat. Ale jeśli ktoś się nimi opiekuje, lub jeśli są w niewoli, mogą dożyć 16-20 lat.

13. Poza sezonem lęgowym, koale są spokojnymi zwierzętami.

14. Uroczy i przytulny wygląd koala sprawia, że jest on jednym z najbardziej lubianych ssaków dla ludzi w każdym wieku.

15. Koale nie mogą być legalnie trzymane jako zwierzęta domowe.

16. Futro Koali jest inne w różnych częściach Australii. W południowej części Australii jest ono dłuższe i bardziej kudłatwe niż na północy, aby utrzymać ciepło w mroźnych południowych zimach.

17. Najbliższym krewnym koala jest kangur.

18. Koale znajdują się w lasach eukaliptusowych wschodniej Australii. Mają szare futro o kremowym kolorze klatki piersiowej i silne, szponiaste dolne łapy, idealne do życia na gałęziach drzew.

19. Wyrąb lasów, rolnictwo i rozwój obszarów miejskich nie tylko ograniczyły dostępną dla nich powierzchnię, ale także zwiększyły inne zagrożenia. Siedlisko koala zostało przecięte przez drogi, powodując wiele śmierci na drogach, a ataki sąsiednich psów domowych są równie częste. Choroby również zebrały swoje żniwo.

20. Koala dorasta, by stać się obżartuchem który je 1 kilogram liści eukaliptusa w ciągu dnia. Są wybredne i wybierają najbardziej pożywne i najsmaczniejsze liście z drzew, na których żyją.

21. Każda przednia łapa posiada dwa kciuki, co ułatwia wspinanie się na drzewa eukaliptusowe. Są one również jednym z niewielu gatunków zwierząt, u których można zobaczyć pojedyncze odciski palców które mają tylko ludzie, szympansy i goryle.

22. Za każdym razem, gdy koala komunikują się ze sobą, używają kilku rodzajów dźwięków. Czasami brzmi to jak chrapanie.

23. Koale wykorzystują swój wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu do identyfikowania i wybierania najświeższych i najbardziej odżywczych liści eukaliptusa. Ten zmysł pomaga im w lokalizowaniu pożywienia na dużych obszarach.

24. Oprócz chrapliwych dźwięków koale potrafią wydawać różnorodne dźwięki komunikacyjne, w tym głośne krzyki podczas sezonu godowego. Te dźwięki są nieproporcjonalnie głośne w stosunku do ich rozmiaru.

25. Eukaliptus, podstawowy pokarm koali, jest toksyczny dla większości zwierząt. Koale wykształciły specjalne bakterie w przewodzie pokarmowym, które neutralizują toksyny, co pozwala im spożywać te liście bez szkody.

26. Zmiany klimatyczne stanowią kolejne zagrożenie dla koali, ponieważ wyższe temperatury i zmniejszone opady wpływają na jakość ich pożywienia (liści eukaliptusa) oraz ich naturalne siedliska.

27. Młode koale, znane jako „joeys”, spędzają pierwsze sześć do siedmiu miesięcy życia w torbie matki. Po tym czasie zaczynają eksplorować świat poza torbą, ale nadal są zależne od matki przez kolejny rok.

28. Koale są generalnie samotnikami, ale posiadają złożone struktury społeczne. Mają wyraźnie wyznaczone terytoria, które komunikują za pomocą znaków zapachowych.

29. Oprócz łap koale posiadają gruby futrzany pas na dolnej części pleców, który działa jak wbudowany „poduszkowy fotel”, zapewniając im komfort podczas odpoczynku na drzewach.

30. Populacje koali wykazują różnorodność genetyczną, która jest kluczowa dla przetrwania gatunku. Naukowcy pracują nad mapowaniem genów koali, aby lepiej zrozumieć ich zdolności adaptacyjne i pomóc w ochronie gatunku.

Czytaj dalej: Ciekawostki o koalach