Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Aborygenach

aborygeni

Podczas odkrywania świata wielu z podróżników docierało na ląd, który w ich mniemaniu był niezamieszkały, gdy w rzeczywistości miał swoich mieszkańców. Tak było między innymi z Aborygenami, rdzennymi ludźmi najmniejszego kontynentu na świecie.  Nie tylko zainteresowani geografią mogą chcieć sięgnąć po ciekawostki  – Aborygeni stanowią wciąż tajemnicę nawet dla Australijczyków, więc warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

1. Aborygeni mogą być najstarszą populacją ludzi żyjącą poza Afryką, gdzie jedna z teorii mówi, że migrowali z łodzi 70 000 lat temu.

2. Język Aborygenów, zwany Wiradjuri, prawie całkowicie wyszedł z użytku w XX wieku – wiązało się to z możliwą karą więzienia za stosowanie publicznie języka tubylców.

3. Aborygeni Australijczycy dzielą się na dwie grupy: Aborygenów, którzy są spokrewnieni z tymi, którzy już zamieszkiwali Australię, gdy Wielka Brytania zaczęła kolonizować wyspę w 1788 roku, oraz ludów wyspiarskich Cieśniny Torresa, którzy wywodzą się od mieszkańców Wysp Cieśniny Torresa, grupy wysp, które jest częścią dzisiejszego Queensland w Australii. Wszyscy aborygeńscy Australijczycy są spokrewnieni z grupami rdzennymi w Australii .

4. Z prawnego punktu widzenia „Aborygeński Australijczyk” jest uznawany za „osobę pochodzenia aborygeńskiego lub mieszkańca wyspy Cieśniny Torresa, która identyfikuje się jako Aborygen lub mieszkaniec wyspy Cieśniny Torresa i jest akceptowana jako taka przez społeczność, w której mieszka”.

5. Kiedy brytyjscy osadnicy zaczęli kolonizować Australię w 1788 roku, szacuje się, że mieszkało tam od 750 000 do 1,25 mln Aborygenów. Wkrótce epidemie spustoszyły rdzenną ludność wyspy, a brytyjscy osadnicy zajęli ziemie Aborygenów.

6. W latach 1910-1970 rządowa polityka asymilacji doprowadziła do tego, że od 10 do 33 procent aborygeńskich australijskich dzieci zostało siłą usuniętych ze swoich domów. Te „skradzione pokolenia” zostały umieszczone w adopcyjnych rodzinach i instytucjach i zabroniono im posługiwania się ich ojczystymi językami. Ich imiona były często zmieniane.

7. Aborygeni posiadają własną flagę. Została ona zaprojektowana w latach 70. XX wieku, jej kolory reprezentują różne aspekty życia Aborygenów. Czarny symbolizuje Aborygenów, żółty reprezentuje słońce, a czerwony reprezentuje ziemię i związek między ludźmi a ziemią.

8. Kultura aborygeńska jest holistyczna, definiowana przez jej związek z rodziną, społecznością i krajem. W Australii idea „bycia na wsi” jest centralnym punktem światopoglądu Aborygenów. Ziemia (lub kraj) jest tym, co definiuje Aborygenów.

9. Nie ma jednego aborygeńskiego słowa, którego wszyscy Aborygeni używają na określenie Australii; jednak dzisiaj nazywają Australię „Australią”, ponieważ tak nazywa się dzisiaj. W Australii jest ponad 250 rdzennych plemion. Większość z nich nie miała słowa na „Australia”; po prostu nazwali miejsca wokół nich.

10. Niektóre z najbardziej znanych aborygeńskich słów na „cześć” to: Kaya, co oznacza „cześć” w języku Noongar. Palya jest słowem w języku Pintupi używanym jako powitanie w taki sam sposób, w jaki dwóch przyjaciół przywitałoby się po angielsku.

11. Płaszcze ze skóry oposa były formą ubioru noszonego przez Aborygenów na południowym wschodzie Australii – dzisiejszej Wiktorii i Nowej Południowej Walii.

12. Australijski angielski zapożycza ponad 400 słów z języków aborygeńskich. Większość słów zapożyczonych z języków rdzennych to rzeczowniki. Niektóre z tych słów to koala, wombat, barramundi, kookaburra, bumerang, yakka i bung – przymiotnik oznaczający zły lub chory. Również słowo kangur pochodzi od słowa aborygeńskiego.

13. Czas snu odnosi się do rdzennego rozumienia stworzenia świata. To ciągła historia, która nigdy się nie kończy. W przeciwieństwie do innych religii, Aborygeni nie stawiają ludzi na wyższym poziomie niż natura. Wierzą, że niektórzy z ich przodków przemienili się w naturę, w której żyją duchowo.

14. Kultura aborygeńska opiera się na szacunku. Podstawą wyjątkowej kultury jest szacunek, jakim Aborygeni darzą ziemię i starszych. Bycie starszym wymaga całego życia pracy dla społeczności; sam wiek nie jest czynnikiem przyczyniającym się do tego. Starszy to ktoś, kto zyskał uznanie jako kustosz wiedzy i tradycji oraz kto ma pozwolenie na ujawnianie wiedzy i przekonań. Aborygeni tradycyjnie nazywają starszego „ciocią” lub „wujkiem”.

15. Bumerangi były używane przez Aborygenów jako broń do polowania na zwierzęta.