Ciekawostki

Ciekawostki i informacje o koalach dla dzieci

koala

Australijski koala to niezwykły ssak: choć popularnie nazywany jest „misiem”, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z innymi niedźwiedziami. Ten niewielki zwierzak żyjący na drzewach to torbacz, spokrewniony m.in. z wombatami i kangurami. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek na temat koali!

1. Koala posiada ciekawy sposób na chłodzenie organizmu podczas wyjątkowo upalnych dni: schodzi on na niższe gałęzie i dotyka brzuchem chłodniejszych konarów. To właśnie na brzuchu futro koali jest znacznie cieńsze, dlatego skutecznie może on obniżyć temperaturę swojego organizmu.

2. Koala australijski to gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że obecnie na wolności żyje zaledwie ok. 80 tysięcy osobników tych zwierząt, a populację znacznie ograniczyły pożary lasów australijskich oraz działalność człowieka.

3. Zwierzęta przez większość czasu bardzo mało piją – większość wody uzyskują w trakcie spożywania eukaliptusów. Mitem jest jednak, że koala wcale nie pije oddzielnie wody.

4. Ten niezwykły torbacz może przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Śpi zwykle ukryty pośród liści na drzewach, które są jego naturalnym środowiskiem życia. Poruszanie się po drzewach oraz utrzymywanie na gałęziach umożliwia mu specyficzna budowa kręgosłupa.

5. U koali rozbudowana jest tzw. kątnica czyli część układu pokarmowego, która odpowiedzialna jest za trawienie toksyn roślinnych. Dzięki temu bez obaw mogą one spożywać duże ilości eukaliptusów, które są trujące m.in. dla ludzi.

6. Koala może osiągać długość ok. 85cm (samice są nieco mniejsze) i wagę ponad 14 kilogramów.

7. Jak w innych przypadkach torbaczy, młode osobniki rodzą się bardzo szybko (już po 25-35 dniach) i są niezwykle malutkie – po urodzeniu waży zaledwie 1g i mierzy od 2 do 3cm! Pierwsze tygodnie spędza w specjalnej torbie, w której dorasta i rozwija się, by osiągnąć większą samodzielność.

8. Dłonie koali posiadają liczne zagłębienia, które przypominają ludzkie odciski palców. W rzeczywistości pełnią one funkcję antypoślizgową i pozwalają wspinać się po drzewach m.in. w trakcie ulewnych deszczy.

9. W naturalnym środowisku koala żyje około 10lat. W niewoli czas ten może się nawet dwukrotnie wydłużyć – rekordzistką była samica, która dożyła sędziwego wieku 23 lat w ogrodzie zoologicznym.

10. Choć większość koali ma ubarwienie szarawe, pręgowane lub bure, zdarzają się białe osobniki, które nie są chore na albinizm.