Karaluch – Zaskakujące Informacje, Ciekawostki i Fakty
Karaczan wschodni, znany powszechnie jako karaluch, występuje niemal na całym świecie. Jest gatunkiem synantropijnym, a więc przez lata umiejętnie przystosował się do życia w środowisku, które zostało mocno przekształcone przez człowieka. Przez większość ludzi karaluchy uważane są za najbardziej odstręczające stworzenia na świecie, chociaż są też kraje, w których ludzie nie czują do nich wstrętu, za to chętnie je jedzą.
Populacje karaluchów naturalnie występują w rejonie Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego, jednak przystosowały się również do życia obok człowieka, dlatego można się na nie natknąć na wysypiskach śmieci, w magazynach, kanałach i w gospodarstwach domowych.
Dorosłe osobniki mają niemal trzy centymetry długości, brązowo-czarny kolor i nie potrafią latać.
Karaluchy nie mają żadnej specjalizacji pokarmowej, co oznacza, że są wszystkożerne. Najchętniej żyją w miejscach ciepłych i wilgotnych, a jeśli temperatura spada poniżej zera, nie mają szans na rozmnażanie się.
Karaluchy mogą być nosicielami czerwonki, żółtaczki, gruźlicy czy duru brzusznego, dlatego od wieków są tępione przez ludzi, którzy odkrywają je w swoich gospodarstwach.
W każdym karaluchu znajduje się nawet około osiemdziesięciu bakterii chorobotwórczych, a część z nich pochodzi ze szczepów, które są odporne na antybiotyki.
Jakby nie wystarczył sam odrażający wygląd karaczanów, ich odchody i martwe ciała przez wieki były wielkim zmartwieniem w gospodarstwach domowych, zanieczyszczając jedzenie. Niejednokrotnie prowadziło to do długotrwałego głodu.
W Polsce żyje szesnaście gatunków karaczanów, a tylko siedem z nich w środowisku naturalnym. Siedem gatunków przybyło do nas z ciepłych krajów.Oznacza to, że aż dwa gatunki karaluchów żyją w pobliżu człowieka, a ich skryty tryb życia powoduje, że często mija dużo czasu, zanim się zorientujemy, że w domu są inni lokatorzy.
Karaluchy są bardzo trudne do wytępienia, ponieważ zajmują w domach ciemne zakamarki, zgięcia tapet czy szpary, które są nieosiągalne dla człowieka. Problemem jest również fakt, że bardzo szybko się rozmnażają.
Prusak to gatunek karalucha, nazwany tak od Prusaków, którzy byli wrogami Polaków i wraz z dwoma innymi państwami sukcesywnie pozbawiali ich niepodległości. W innych krajach również zdarza się, że poszczególne gatunki karaczanów nazywane są od nazw narodowości, które nie cieszą się największą sympatią.
Karaczany stanowią kulinarne delikatesy w niektórych krajach Afryki i Azji, gdzie można znaleźć stoiska z karaluchami z grilla czy zatopionymi w lizakach dla dzieci.