45 Interesuj膮cych Ciekawostek o Pszczo艂ach 馃悵
Pszczo艂y miodne s膮 powi膮zane z wieloma faktami i wydarzeniami historycznymi. Zawsze jest co艣 nowego, czego mo偶na si臋 nauczy膰 o pszczo艂ach miodnych i ich wp艂ywie na nasze spo艂ecze艅stwo na przestrzeni lat. Oto kilka niesamowitych ciekawostek, o kt贸rych nale偶y pami臋ta膰, gdy dowiadujemy si臋 wi臋cej o pszczo艂ach miodnych.
Zobacz te偶 -> 46 Ciekawostek dla Dzieci o Pszczo艂ach
1. Przeci臋tna pszczo艂a za 偶ycia wyprodukuje tylko 1/12 艂y偶eczki miodu.
2. Oko艂o jedna trzecia spo偶ywanej przez nas 偶ywno艣ci jest wynikiem zapylania przez pszczo艂y miodne.
3. Pszczo艂a miodowa odwiedza od 50 do 100 kwiat贸w w czasie jednej wyprawy.
4. Pszczo艂y miodne komunikuj膮 si臋 mi臋dzy sob膮 ta艅cz膮c.
5. Kolonia pszcz贸艂 sk艂ada si臋 z 20000-60000 pszcz贸艂 miodnych i jednej kr贸lowej. Pszczo艂y pracuj膮ce s膮 samicami i 偶yj膮 oko艂o 6 tygodni wykonuj膮 ca艂膮 prac臋.
6. Mi贸d jest niezwykle zdrowy poniewa偶 zawiera enzymy, witaminy i minera艂y. Jest to jedyny pokarm, kt贸ry zawiera „pinocembryn臋”, przeciwutleniacz zwi膮zany z popraw膮 funkcjonowania m贸zgu.
7. Naturalne cukry owocowe w miodzie – fruktoza i glukoza – s膮 szybko trawione przez organizm. Dlatego sportowcy u偶ywaj膮 miodu.
8. Pszczelarze u偶ywaj膮 dymu do uspokojenia pszcz贸艂, gdy zbieraj膮 mi贸d lub przenosz膮 ul.
9. Toksyna w jadu pszcz贸艂 zwana melittyn膮 mo偶e zapobiega膰 HIV.
10. Pszczo艂a miodna jest jedynym owadem, kt贸ry produkuje 偶ywno艣膰 spo偶ywan膮 przez cz艂owieka.
11. Mi贸d jest jedynym 艣rodkiem spo偶ywczym, kt贸ry zawiera wszystkie sk艂adniki od偶ywcze niezb臋dne do podtrzymania 偶ycia.
12. Pszczo艂y miodne s膮 bardzo wa偶nymi zapylaczami kwiat贸w, owoc贸w i warzyw. Oznacza to, 偶e pomagaj膮 innym ro艣linom rosn膮膰.
13. Praktyka pszczelarstwa si臋ga co najmniej 4500 lat wstecz.
14. Pszczo艂y miodne nie rodz膮 si臋 z wiedz膮, jak produkowa膰 mi贸d. Ucz膮 ich tego w ulu starsze pszczo艂y.
15. Pszczo艂y produkuj膮 mi贸d, aby nakarmi膰 swoje m艂ode i mie膰 co艣 do jedzenia w zimie.
16. Uk膮szenia pszcz贸艂 mog膮 z艂agodzi膰 b贸l spowodowany reumatoidalnym zapaleniem staw贸w. Naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo odkryli, 偶e cz膮steczki jadu pszczo艂y zwi臋kszaj膮 poziom glukokortykoidu, hormonu przeciwzapalnego w organizmie.
17. M贸zg pszczo艂y jest owalny i wielko艣ci nasiona sezamu, ale ma niezwyk艂膮 zdolno艣膰 uczenia si臋 i zapami臋tywania r贸偶nych rzeczy. Na przyk艂ad, jest w stanie wykona膰 skomplikowane obliczenia dotycz膮ce przebytej odleg艂o艣ci i wydajno艣ci 偶erowania.
18. W ci膮gu ich 6-8 tygodni 偶ycia, robotnica pszczo艂a b臋dzie lata膰 na odleg艂o艣膰 r贸wn膮 1,5-krotno艣ci obwodu Ziemi.
19. Szacuje si臋, 偶e w Stanach Zjednoczonych jest prawie 212 tysi臋cy pszczelarzy.
20. Mi贸d si臋 nie psuje. Odkrywca, kt贸ry znalaz艂 w egipskim grobowcu s艂oik z miodem sprzed 2000 lat, powiedzia艂, 偶e smakuje pysznie!
21. Pszczo艂y miodowe nie 艣pi膮. Zamiast tego, sp臋dzaj膮 noce nieruchomo, oszcz臋dzaj膮c energi臋 na nast臋pny dzie艅.
22. Niekt贸re gatunki pszcz贸艂 umieraj膮 po u偶膮dleniu, poniewa偶 ich 偶膮d艂a, kt贸re s膮 przymocowane do brzucha haki. Kiedy ten typ pszcz贸艂 pr贸buje odlecie膰 po u偶膮dleniu, cz臋艣膰 brzucha jest oderwana.
23. Kr贸lowa wyrusza w tak zwany „lot godowy”, gdzie opuszcza ul i leci do dowolnego miejsca z od 5 do 45 r贸偶nymi trutniami. Kr贸lowa musi odby膰 tylko 1 lot godowy w swoim 偶yciu.
24. Pszczo艂y miodne lec膮 z pr臋dko艣ci膮 oko艂o 25 km na godzin臋 i uderzaj膮 skrzyd艂ami 200 razy na sekund臋.
25. Staro偶ytni Grecy i Rzymianie postrzegali mi贸d jako symbol mi艂o艣ci, pi臋kna i p艂odno艣ci.
26. Na 艣wiecie jest oko艂o 20 tysi臋cy r贸偶nych gatunk贸w pszcz贸艂.
27. Podczas ch艂odniejszych dni pszczo艂y pracownicze mog膮 偶y膰 przez dziewi臋膰 miesi臋cy. Ale latem rzadko 偶yj膮 d艂u偶ej ni偶 sze艣膰 tygodni. Dos艂ownie przepracowuj膮 si臋 na 艣mier膰.
28. Kr贸lowa pszcz贸艂 mo偶e prze偶y膰 do 5 lat i jest jedyn膮 pszczo艂膮, kt贸ra sk艂ada jaja. Jest najbardziej ruchliwa w miesi膮cach letnich, kiedy ul musi mie膰 maksymaln膮 wydajno艣膰. Znosi do 2500 jaj dziennie.
29. Jad pszcz贸艂 jest stosowany jako lek na kilka dolegliwo艣ci, w tym zapalenie staw贸w i wysokie ci艣nienie krwi.
30. Mi贸d ma w艂a艣ciwo艣ci antyseptyczne i by艂 historycznie stosowany jako opatrunek na rany oraz jako 艣rodek pierwszej pomocy w przypadku oparze艅 i skalecze艅.
31. Pszczo艂y widz膮 wszystkie kolory z wyj膮tkiem koloru czerwonego.
32. Mi贸d jest o 25% s艂odszy ni偶 cukier.
33. Je艣li kr贸lowa pszcz贸艂 umrze, robotnicy stworz膮 now膮 kr贸low膮,
wybieraj膮c m艂od膮 larw臋 i karmi膮c j膮 specjalnym pokarmem zwanym „mleczko pszczele”. Dzi臋ki temu larwa mo偶e rozwin膮膰 si臋 w kr贸low膮.
34. W mitologii greckiej, Apollo jest uwa偶any za pierwszego pszczelarza.
35. Pszczo艂y miodne produkuj膮 mi贸d od 150 milion贸w lat.
36. Natura nie chcia艂a, by kofeina zosta艂a zdegradowana do porannego dzbanka kawy. Jest to substancja chemiczna chroni膮ca ro艣liny, kt贸ra odstrasza szkodliwe owady i wabi zapylaczy. Naukowcy z Newcastle University odkryli, 偶e nektar z dodatkiem kofeiny pomaga pszczo艂om zapami臋ta膰, gdzie jest kwiat, zwi臋kszaj膮c szanse na powr贸t do domu.
37. Pszczelarstwo uwa偶ane jest za drugi najstarszy zaw贸d.
38. Kiedy pszczo艂a znajdzie dobre 藕r贸d艂o nektaru, wraca do ula i pokazuje swoim kompanom, gdzie znajduje si臋 藕r贸d艂o nektaru, ta艅cz膮c.
39. To i ich zmys艂 w臋chu pomaga im znale藕膰 kwiaty, kt贸rych potrzebuj膮 do zbierania py艂ku.
40. Pszczo艂y s膮 na sta艂e zaprogramowane do wykonywania pewnych prac. Pszczo艂y zwiadowcze, kt贸re poszukuj膮 nowych 藕r贸de艂 po偶ywienia, s膮 stworzone do tegp. 呕o艂nierze pszczo艂y, odkryte w 2012 roku, pracuj膮 jako stra偶nicy bezpiecze艅stwa przez ca艂e 偶ycie. Jeden procent wszystkich pszcz贸艂 w 艣rednim wieku staje si臋 przedsi臋biorcami pogrzebowymi – genetyczny wz贸r m贸zgu zmusza je do usuwania martwych pszcz贸艂 z ula. Jednak, co najbardziej zadziwiaj膮ce, regularne pszczo艂y miodne – kt贸re wykonuj膮 wiele prac w ci膮gu swojego 偶ycia – zmieni膮 sk艂ad chemiczny m贸zgu przed podj臋ciem nowego „zawodu”.
41. Mi贸d zawsze by艂 wysoko ceniony jako lek. Uwa偶a si臋, 偶e pomaga we wszystkim, od b贸lu gard艂a i zaburze艅 trawiennych po problemy sk贸rne.
42. Staro偶ytni ludzie wierzyli, 偶e pszczo艂y powsta艂y ze zw艂ok martwych zwierz膮t.
43. Pojedynczy ul mo偶e wyprodukowa膰 od 30 do 60 kilogram贸w miodu rocznie.
44. Kiedy starzej膮ce si臋 pszczo艂y wykonuj膮 prace zarezerwowane zwykle dla m艂odszych cz艂onk贸w, ich m贸zg przestaje si臋 starze膰. W rzeczywisto艣ci ich m贸zg starzeje si臋 w odwrotnym kierunku. Naukowcy z Arizona State University uwa偶aj膮, 偶e odkrycie to mo偶e pom贸c nam spowolni膰 pojawienie si臋 demencji.
45. Niestety, w ci膮gu ostatnich 15 lat kolonie pszcz贸艂 znika艂y, a pow贸d pozostaje nieznany. Miliardy pszcz贸艂 miodnych na ca艂ym 艣wiecie opuszczaj膮 swoje ule, by nigdy nie wr贸ci膰. W niekt贸rych regionach znikn臋艂o nawet 90% pszcz贸艂.