Ameryka PołudniowaCiekawostki

Ciekawostki, informacje i fakty o Sao Paulo

Sao Paulo

Brazylia świętuje koniec lata i początek Wielkiego Postu każdego lutego lub marca, w zależności od roku, z odważnym, błyskotliwym spektaklem piosenki, tańca i wizualnej kreatywności o nazwie Karnawał.

Co roku brazylijski karnawał przyciąga uwagę wszystkich pozostałych krajów. To kolorowe święto pełne szczęścia, zabawy i kostiumów jest jedną z naszych najlepszych rzeczy na świecie.

Wypróbuj swoją drogę do karnawału w Sao Paulo. Dowiedz się, dlaczego obchody tego miasta konkurują z karnawałem Rio i dokąd powinieneś się udać, aby doświadczyć zabawy na festiwalu.

Fakty, informacje i ciekawostki o Sao Paulo

Przeczytaj interesujące i zabawne fakty na temat Sao Paulo w Brazylii. Sprawdź kilka ciekawostek, informacji i faktów na temat karnawału w Sao Paulo.

 1. Sao Paulo jest największym miastem w Brazylii i Ameryce Południowej, liczącym w 2014 roku blisko 12 milionów mieszkańców, według brazylijskiego instytutu statystycznego IBGE.
 2. Japońska społeczność Sao Paulo jest największą społecznością Japończyków poza Japonią.
 3. Założona 25 stycznia 1554 roku przez misjonarzy jezuitów São Paulo dos Campos de Piratininga była pierwotną nazwą miasta. Dziś można jeszcze zwiedzić oryginalne miejsce założenia w centrum miasta na dziedzińcu Pateo do Collegio i zwiedzić oryginalną budowlę w środku.
 4. Sao Paulo leży na pagórkowatym płaskowyżu około 820 m n.p.m., dlatego temperatury są nieco łagodniejsze niż na niższych obszarach, gdzie średnia temperatura waha się od 15-18 stopni.
 5. Miasto ma trzecią co do wielkości za Nowym Jorkiem i Hongkongiem koncentrację drapaczy chmur na świecie, a największym budynkiem w Sao Paulo, a także w Brazylii, jest Mirante do Vale, który ma 170 metrów wysokości. Został otwarty w 1960 roku.
 6. We wrześniu 2006 r. burmistrz Sao Paulo, Gilberto Kassab, przyjął „Prawo Czystego Miasta”, zakazujące stosowania wszelkich reklam na zewnątrz, w tym na billboardach, w środkach transportu i przed sklepami.
 7. Osoba urodzona w mieście São Paulo znana jest jako „Paulistano”, a osoba urodzona w stanie nazywana jest Paulistą.
 8. Społeczność włoska w mieście jest również ogromna i z 11 milionów mieszkańców São Paulo mówi się, że 60% ma włoskie korzenie.
 9. W mieście znajduje się jedna z największych na świecie liczba śmigłowców z około 2000 lotami dziennie.
 10. Słynny kierowca wyścigowy Ayrton Senna urodził się w São Paulo.
 11. Wielki Akwarium Sao Paulo znajdujące się w dzielnicy Ipiranga, w której znajduje się 2 miliony litrów wody, 3000 gatunków zwierząt i ryb, jest jednym z największych w Ameryce Południowej.
 12. Karnawał w Brazylii odbywa się zawsze 40 dni przed Wielkanocą. Chociaż Karnawał jest najważniejszym festiwalem w Brazylii, największe uroczystości odbywają się w Sao Paulo, Rio, Salwadorze, Recife, Olindzie i Manaus.
 13. Kibice i błyszczące kawałki brokatu wypełniają nocne niebo nad Sambadromem, stadionem karnawałowym Sao Paulo, podczas gdy tysiące podróżników w kolorowych piórach i olśniewającym marszu z blasku cyny i śpiewu, przechodzą przez hałaśliwe tłumy do hipnotyzujących kadrów samby.
 14. Każdego roku w Brazylii odbywają się parady, w których biorą udział konkurujące ze sobą szkoły samby – zorganizowane grupy uczestników połączone alegorycznym tematem – i pomimo międzynarodowej popularności i wyjątkowej intensywności dwudniowego wydarzenia w Rio de Janeiro, São Paulo ma swoją własną kadrę znanych w całym kraju szkół samby, które również mogą dać dobry występ.
 15. W mieście znajduje się 217 szpitali, a ponad 130 tysięcy osób pracuje w sektorze opieki zdrowotnej.
 16. Miasto Sao Paulo ma najwyższy PKB Brazylii i Ameryki Południowej i zajmują 10. miejsce na liście światowej.
 17. Mieszkańcy to w 52,6% kobiety i 47,4% mężczyzni.
 18. Sao Paulo jest stolicą wydarzeń i organizuje około 90.000 wydarzeń rocznie, co oznacza, że impreza odbywa się prawie co 6 minut.

Znasz jeszcze jakieś inne fakty, informacje i ciekawostki? Podziel się nimi i napisz o tym w komentarzu na dole.