Ameryka Północna

124 Ciekawostek i Informacje o Nowym Jorku

nowy jork

Nietrudno znaleźć fascynujące fakty o mieście Nowy Jork. Pomyśl o tym. W mieście Nowy Jork mieszka obecnie 8,4 mln ludzi na powierzchni 490 kilometrów kwadratowych. To szaleństwo! Miasto posiada pięć dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island. Niektórzy mówią nawet, że dzielnice te mają wystarczająco dużo osobowości i atrakcji, aby być osobnymi miastami! A potem jest historia Nowego Jorku, która jest pełna momentów definiujących, niektórych tragicznych jak 11 września, innych rewolucyjnych jak powstanie nowojorskiego metra.

Zobacz też -> Co musisz wiedzieć przed wylotem do Nowego Jorku

1. Koszt uzyskania licencji na prowadzenie taksówki wynosi 1 mln USD.

2. Nowy Jork to miasto z największą po Warszawie populacją Polaków.

3. Pierdzenie to wykroczenie w kościołach Nowego Jorku.

4. W 1857 roku papier toaletowy został wynaleziony przez Józefa C. Gayetty’ ego w Nowym Jorku.

5. Nowy Jork jest jedynym miastem na świecie gdzie mieszka ponad 100 miliarderów. Nowy Jork posiadał 105 miliarderów, zgodnie z raportem „Billionaire Census”. z 2019 r. To więcej miliarderów niż prawie każdy kraj na świecie, poza USA, Chinami i Niemcami.

6. Do 1664 roku Nowy Jork nosił nazwę Nowy Amsterdam. W tym samym roku Anglicy wzięli ją od Holendrów i nazwali po księciu Jork i Albanii.

7. Ludność żydowska w Nowym Jorku jest największą na świecie poza Izraelem.

8. Albany, stolica stanu Nowego Jorku, znana jest jako miasto wielu nazwisk. Pierwotni mieszkańcy, Mahicańczycy, nazywali miasto PempotowowwathutMuhhcanneuw, czyli „kominek narodu mahometańskiego”, podczas gdy Holendrzy nazywali je Beverwijck lub „Beaver District”. W 1664 rokuAnglicy nazwali miasto po księciu albańskim.

9. Nowy Jork był szóstym stanem legalizacji małżeństwa osób tej samej płci, kiedy w dniu 4 czerwca 2011 roku gubernator Cuomo uchwalił ustawę o równości małżeńskiej. Po uchwaleniu ustawy w samym tylko Nowym Jorku wzięło udział 823 małżeństwa osób tej samej płci.

10. Podczas gdy Nowy Jork jest największym miastem w Nowym Jorku, stolicą stanu jest Albany, która zamieszkuje 1/80 mieszkańców Nowego Jorku.

11. Nowy Jork zapłaci za bilet lotniczy w jedną stronę dla bezdomnych, jeśli mają zagwarantowane miejsce pobytu w miejscu docelowym.

12. Budynek Empire State Building posiada własny kod pocztowy (10118).

empire state building

13. Queens, Bronx, Staten Island i Brooklyn dołączyły do Manhattanu, tworząc w 1898 roku „Wielki Nowy Jork”, podwajając liczbę ludności i rozszerzając terytorium 6 krotnie.

14. Nowy Jork ma ponad 100 tysięcy kilometrów rzek i strumieni.

15. Na ulicach Brooklynu żyje wiele papug.

16. W stanie Nowy Jork występuje 58 gatunków dzikich storczyków.

17. Pierwszy browar publiczny w Ameryce został założony przez Petera Minuita na rynku w dolnym Manhattanie.

18. Od 1992 roku kobiety mogą chodzić topless w Nowym Jorku.

19. Europejscy osadnicy sprowadzający nasiona do Nowego Jorku „odkryli” jabłka w XVI wieku.

20. Najstarsza hodowla bydła w USA została założona w 1747 roku w Montauk na długiej wyspie.

21. Najwyższym wodospadem w Nowym Jorku jest 215-metrowy Taughannock.

22. W 1906 roku Bronx Zoo wystawił w klatce człowieka z kongo o imieniu Ota Benga.

23. W Nowym Jorku nie ma ani jednego sklepu Walmart.

24. Pierwszy amerykański turniej szachowy odbył się w Nowym Jorku w 1843 roku.

25. W 1905 roku w Nowym Jorku otwarto pierwszą pizzerię w USA (zwaną Lombardami).

26. Prawie 2 miliony nowojorczyków ma mniej niż 18 lat.

27. System metra NYC składa się z 469 stacji.

28. W Nowym Jorku jest ponad 1000 km linii metra.

29. Oficjalna nazwa to „The City of New York”, a nie „New York City”.

city

30. Nowy Jork jest najbardziej zróżnicowanym językowo miastem, w którym mówi się ponad 800 językami, a 4 na 10 gospodarstw domowych posługuje się językiem innym niż angielski.

31. Według nowojorskiego Biura Zarządzania Kryzysowego (New York City’s Office of Emergency Management) ostatni huragan, który przeszedł bezpośrednio nad Nowym Jorkiem, miał miejsce w 1821 roku. Gwałtowny wzrost sztormów był tak duży, że miasto zostało zalane.

32. W 1664 roku Anglicy zajęli terytorium Nowego Amsterdamu od mieszkających tam osadników holenderskich. Król Karol II nazwał terytorium Nowego Jorku po swoim bracie księciu Jorkiem i dał mu je w prezencie.

33. Nowy Jork był jedenastym stanem Stanów Zjednoczonych i należał do 13 pierwotnych kolonii.

34. Nowy Jork był pierwszą stolicą narodu w latach 1789-1790, a George Washington został zainaugurowany jako pierwszy prezydent USA w Ratuszu Federalnym na Wall Street 30 kwietnia 1789 roku.Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku posiada ponad 50 milionów książek i innych przedmiotów oraz jest drugim co do wielkości systemem bibliotecznym w kraju po Bibliotece Kongresu. Jest to również trzecia co do wielkości biblioteka na świecie.

35. Pierwsza linia kolejowa w Stanach Zjednoczonych prowadziła 17 km w Nowym Jorku, od Albany do Schenectady.

36. Podczas II wojny światowej prezydent Roosevelt zaprosił 982 uchodźców do schronienia. Uchodźcy składali się z ocalałych z obozów koncentracyjnych, którzy posiadali umiejętności przyczyniające się do stworzenia schroniska dla uchodźców. Prezydent musiał również obiecać, że uchodźcy powrócą do ojczyzny po wojnie, ale wiele rodzin uzyskało zgodę na pobyt w Ameryce.[

37. Do 1957 roku istniał system pneumatycznych przewodów pocztowych, który łączył 23 urzędy pocztowe na obszarze 43 kilometrów. W pewnym momencie przeniosła 97 000 listów dziennie.

38. Gałki oczne Alberta Einsteina przechowywane są w sejfie w Nowym Jorku.

39. Lake Placid (NY) jest jedynym miastem w USA, które dwukrotnie gościło Igrzyska Olimpijskie, najpierw w 1932 roku, a następnie ponownie w 1980 roku.

40. W dniu 28 listopada 2012 roku przez cały dzień nie zgłoszono ani jednego zabójstwa, rozstrzelania ani innego groźnego incydentu w Nowym Jorku. Po raz pierwszy w zasadzie od zawsze.

41. W pobliżu budynku Flat Iron znajdował się tunel aerodynamiczny, który mógł podnosić spódnice kobiet. Mężczyźni gromadzili się na zewnątrz budynku Flat Iron, aby oglądać widowisko.

42 W samym tylko Nowym Jorku mieszka nieco ponad 8 milionów mieszkańców. W rzeczywistości, około 1 na 38 osób w USA mieszka w Nowym Jorku, a więcej ludzi mieszka w Nowym Jorku, niż w Australii i Szwajcarii razem wziętych.

43. Według raportu z listopada 2015 roku, Nowy Jork jest drugim najbezpieczniejszym stanem w Stanach Zjednoczonych po Massachusetts, gdzie 6,1 osób zginęło na 100 000 mieszkańców stanu, 1199 osób zginęło w 2013 roku, a 91% nowojorczyków zdecydowało się na zapinanie pasów bezpieczeństwa, co przekracza średnią krajową wynoszącą 87%.

new york

44. Po II wojnie światowej w 1952 roku w Nowym Jorku została założona siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych.

45. New York Post, założony przez Aleksandra Hamiltona w 1803 roku, jest najdłużej działającą gazetą w Stanach Zjednoczonych.

46. Według raportu CNBC, Nowy Jork, po Hawajach i Connecticut, był trzecim najdroższym stanem w 2014 roku. Średnia cena domu w Nowym Jorku wynosiła w tym roku 1,3 miliona dolarów, co jest najwyższą ceną w Stanach Zjednoczonych.

47. Nowy Jork jest domem dla wielu wynalazków, w tym papieru toaletowego i gumy do żucia. Rochester, NY, sam w sobie był miejscem narodzin musztardy francuskiej, butów dziecięcych, złotych zębów.

48. Znani nowojorczycy to: Alicia Keys, Jennifer Lopez, Mariah Carey, Denzel Washington, Adam Sandler, Theodore Roosevelt, Franklin D. Roosevelt, Tom Cruise, Michael Jordan, Barbary Streisand, czy braco Marx.

49. Nowy Jork ma więcej osób niż 39 z 50 stanów w USA.

50. Co 4 minuty w Nowym Jorku ktoś się rodzi.

51. Co 9 minut w Nowym Jorku dochodzi do śmierci.

52. W 1848 roku w Seneca Falls (NY) odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych konwencja praw kobiet, oficjalnie rozpoczynająca walkę o prawa kobiet. Kobiety zyskały prawo do głosowania w Nowym Jorku w 1917 roku.

53. Sam Brooklyn byłoby czwartym co do wielkości miastem w Stanach Zjednoczonych. Queens zajmowałaby również wysokie miejsce w skali kraju.

54. Nowy Jork to miasto o największej liczbie mieszkańców z Chin poza Azją.

Czytaj też o -> Statua Wolności ciekawostki

55. Nowy Jork ma największą liczbę mieszkańców Puerto Rico spośród wszystkich miast na świecie.

56. Bronx Zoo w Nowym Jorku jest największym miejskim ogrodem zoologicznym w Stanach Zjednoczonych z ponad 500 gatunkami i 4000 zwierzętami.

57. W 1920 roku na Wall Street zdetonowano wóz konny z materiałami wybuchowymi, zabijając 30 osób. Nikt nie został nigdy złapany i uważa się to za jeden z pierwszych krajowych aktów terroryzmu.

58. Za kilka lat wynajem Madison Square Garden dobiegnie końca i będzie musiał się przenieść gdzieś indziej.

59. Firmy UPS, FedEx i inne komercyjne firmy kurierskie otrzymują do 7000 biletów parkingowych dziennie, wnosząc do 120 milionów dolarów przychodów dla miasta Nowy Jork.

widok na miasto

60. 60% papierosów sprzedawanych w Nowym Jorku jest nielegalnie przemycanych z innych państw.

61. Budka z hot-dogami może to kosztować ponad 289 000 dolarów za rok zezwolenia na sprzedaż w Central Parku.

62. Jeden zabójstwo miało miejsce w dniu 11 września 2001 roku i pozostało nierozwiązane.

63. Czernobyl jest bliżej Nowego Jorku niż Los Angeles do Fukushimy.

64. W 1901 roku Nowy Jork jako pierwszy stan wymagał, aby wszystkie samochody posiadały tablice rejestracyjne. Tablice nie zostały jednak wydane przez państwo, ale wykonane przez właściciela i musiały posiadać inicjały właściciela.

66. W Nowym Jorku jest więcej studentów studiów licencjackich i magisterskich niż w Bostonie.

67. Linia brzegowa Nowego Jorku o długości 830 km jest dłuższa niż Miami, Boston, Los Angeles i San Francisco razem wziętych.

68. W hotelu Waldorf Astoria znajduje się tajna platforma kolejowa.

69. New York City’s Federal Reserve Bank ma największy na świecie magazyn złota. Sklepienie znajduje się 80 metrów poniżej poziomu ziemi i jest tam 90 miliardów dolarów w złocie.

70. Rzeka Genesee w Nowym Jorku jest jedną z 33 rzek na świecie, która biegnie od południa do północy.

71. Kiedy Holendrzy przybyli po raz pierwszy na Manhattan, istniały ogromne zbiorniki ostryg. Wyspa Ellis i Wyspa Wolności nazywano Małą Ostrygą i Wielką Ostrygą.

72. Stan Nowy Jork każdego roku generuje blisko 23 mln ton śmieci. Samo miasto Nowy Jork wysyła codziennie 9-milową flotę ciężarówek ze śmieciami do miejsc oddalonych nawet o 300 mil.

73. McSorley’ s, najstarszy irlandzki dom w Nowym Jorku, nie pozwolił kobietom wchodzić do środka aż do 1970 roku.

74. W 1971 roku w Attyce w Nowym Jorku w Attyce doszło do najkrwawszego buntu w więzieniu, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Podczas zamieszek zginęło w sumie 43 więźniów i funkcjonariuszy.

75. 11 września 2001 roku, zamachy terrorystyczne na World Trade Center w Nowym Jorku były najgorszym pojedynczym atakiem na amerykańską ziemię. Atak był dla strażaków amerykańskich największą tragedią narodu, a śmierć poniosło w sumie 2753 osób. Obecnie w tym miejscu stoi World Trade Center One.

world trade center

76. Popularne przekonanie, że holenderscy osadnicy kupili wyspę Manhattan od tubylców w 1626 roku pochodzi z listu zwanego „Schaghenbrief”, stworzonego przez Pietera Schagera. Wprawdzie w liście wspomina się o zakupie wyspy w barterze (około 24 USD), ale nie wspomina się o zaangażowaniu dyrektora kolonii, Petera Minuita.

77. Nowy Jork znany jest jako „Imperium” ze względu na swój rozwój i dobrobyt na początku swojej historii. Mówi się, że George Washington postrzegał Nowy Jork jako „siedzibę imperium.

78. W latach 1886-1924 ponad 14 milionów imigrantów przedostało się przez nowojorski port do Stanów Zjednoczonych.

79. Ze względu na zmagania z problemem głodu i problemami politycznymi do 1850 roku w Nowym Jorku mieszkało więcej rdzennych Irlandczyków niż w Dublinie (Irlandia). Miasto Nowy Jork jest nadal domem dla większej liczby osób pochodzenia irlandzkiego niż stolica Irlandii.

80. W 2012 roku Huragan Sandy zabrał życie 150 osobom na wybrzeżu Atlantyku, z czego około 50 stanowili nowojorczycy. Duża część nowojorskiego miasta straciła energię elektryczną, zniszczono 650 000 domów, a łączna wartość szkód wyniosła około 68 mld USD, z czego 33 mln USD to szkody w stanie Nowy Jork.

81. Wcześniej cmentarzami były: Madison Square Park, Washington Square Park, Union Square Park i Bryant Park.

82. W samym tylko Washington Square Park zakopanych jest 20 000 ciał.

83. Cztery z pięciu dzielnic położone są na wyspach. Manhattan i Staten Island to osobne wyspy. Queens i Brooklyn znajdują się na zachodnim krańcu długiej wyspy. Bronx jest jedyną dzielnicą położoną na kontynencie.

84. Ze względu na położenie wysp, do różnych części miasta można dostać się mostami lub tunelami.

85. Brooklyn jest najbardziej zaludnioną dzielnicą w mieście (nie Manhattan).

86. Queens jest uważany za najbardziej zróżnicowany etnicznie obszar miejski na świecie.

87. Nawiasem mówiąc, Nowy Jork nie jest stolicą stanu Nowy Jork. Ten zaszczyt przypada miastu Albany.

88. Miasto jest związane z Imperium Brytyjskim, ale pierwszymi osadnikami byli Holendrzy. Założyli oni punkt handlowy handlu futrami na Wyspie Gubernatora.

89. Później Holendrzy założyli kolonię Nowy Amsterdam w Dolnym Manhattanie. Od miejscowych wykupili wyspę za równowartość współczesnego tysiąca dolarów. Wiele osób nazywa transakcję „najlepszą transakcją dotyczącą nieruchomości w historii”.

90. Nowy Jork był pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych. Trwało to tylko rok.

miasto nocą

91. Miasto jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie. Ale nie zawsze tak było. W latach 90-tych miasto było ośrodkiem kryminalnym. Po wyborze burmistrza Rudolfa Giuliani’ego obniżyły liczbę przestępstw o ponad połowę.

92. W mieście jest więcej kobiet niż mężczyzn.

93. Most Brooklyn był pierwszym mostem podwieszanym z drutu stalowego.

94. Francja przyznała Stanom Zjednoczonym Statuę Wolności w 1886 roku jako święto 100-letniej niepodległości Stanów Zjednoczonych i stałej lojalności między tymi dwoma krajami. Rzeźba została wysłana jako 350 sztuk w 214 skrzyniach i trwało 4 miesiące, aby zmontować ją w swoim obecnym stanie na Wyspie Ellis w Nowym Jorku. Została zaprojektowana przez Frederic Auguste Bartholdi i zbudowana przez Gustava Eiffela.

95. Gdyby stan Nowy Jork był jego własnym krajem, jego gospodarka zajmowałaby 15. miejsce na świecie, będąc nieco mniejszą niż gospodarki Kanady i Hiszpanii. Gospodarka Nowego Jorku zajmuje 3 miejsce w Stanach Zjednoczonych, po Kalifornii i Teksasie.Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych jest największą na świecie giełdą. Druga co do wielkości jest NASDAQ, który znajduje się również w Nowym Jorku.

96. Pierwotny dworzec Penn został uznany za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie, ale został zburzony z powodu zmniejszającego się zużycia kolei.

97. Ludność całego świata mogłaby zmieścić się w stanie Teksasu, gdyby była tak gęsto zaludniona jak miasto Nowy Jork.

98. W 1975 roku miasto Nowy Jork sprzedało prywatną wyspę na rzece Wschodniej za 10 dolarów.

99. Zima 1780 roku była tak surowa w Nowym Jorku, że nowojorski port zamarzał. Ludzie mogli chodzić z Manhattanu do Staten Island przez lodowisko.

100. Jedzenie bajgla nowojorskiego jest równoznaczne z jedzeniem jednej czwartej i pół bochenka chleba.

101. NYC zakopuje ciała na wyspie u wybrzeży Bronx zwanej wyspą Hart. Od 1869 roku pochowano tam prawie milion zwłok. Wyspa nie jest dostępna dla zwiedzających.

102. W Alei Parkowej między 36. a 37. ulicami znajduje się otwór o głębokości 45 metrów (15 pięter).

103. Cena kawałka pizzy i koszt pojedynczej przejażdżki metrem jest prawie taka sama od 50 lat.

104. Straszne zbiorniki azotu, które widzisz na rogach ulic, służą do suszenia podziemnych przewodów telefonicznych.

105. Miasto ma największy Chinatown w WestNew York.

106. Prawdziwe Małe Włochy Nowego Jorku znajdują się w Bronxie (Arthur Avenue).

107. Nowojorczycy mają swój własny sposób na nazywanie rzeczy i wymawianie słów.

most

108. Istnieje wiele akronimów odnoszących się do kilku miejsc w mieście.

  • NoHo – Północ Houston Street
  • SoHo – Południe Houston Street
  • NoLiTa – Małe Włochy północne
  • TriBeCa – Trójkąt poniżej Canal Street
  • LES – Dolno-wschodnia strona wschodnia
  • UWS – Górna strona zachodnia
  • FiDi – Okręg finansowy
  • UES – Górna strona zachodnia

109. SoHo posiada największą na świecie kolekcję architektury żeliwnej.

110. Standardowe znaki drogowe są zielone. Jeśli jednak zauważysz brązowe znaki uliczne, to dlatego, że jesteś w historycznej dzielnicy.

111. Wiele osób na całym świecie marzy o życiu na Manhattanie. W rzeczywistości przeciętny czynsz za mieszkanie z jedną sypialnią na wyspie wynosi około $3,000.

112. W mieście jest ponad 380 000 milionerów, czyli 1 na 21 mieszkańców Nowego Jorku to milioner. Teraz wiesz, dlaczego w Piątej Alei jest tak wiele drogich sklepów.

113. Metro miejskie jest największym systemem komunikacji masowej na świecie.

114. Miasto posiada dworce metra lub dworce widmo. Najbardziej znanym jest ten, który znajduje się w pobliżu ratusza. Stację można zwiedzić na publicznych wycieczkach.

115. Wieżowce na Manhattanie są skoncentrowane w centrum i dolnej części miasta. Dzieje się tak dlatego, że na tych miejscach znajduje się mocna podstawa skalna. Pozostałe obszary wyspy są zbyt słabe, aby utrzymać olbrzymie budynki.

116. To są najpopularniejsze atrakcje w mieście:

Statua Wolności

117. W systemie metra wykryto 15 152 formy życia (obejmują one owady i bakterie).

118. Poza nagłymi wypadkami, używanie klaksonu samochodowego jest w Nowym Jorku zakazane. Chociaż wiadomo, że wszyscy to robią.

119. W 2018 roku NYC otworzy pierwszy park podziemny na świecie.

120. Istnieje tutaj wieżowiec bez żadnych okien.

121. Więcej ludzi w Nowym Jorku umiera poprzez samobójstwo niż przez morderstwo.

122. Nowojorczycy piją 7 razy więcej kawy niż mieszkańcy reszty Ameryki.

123. Niewidoczne gołym okiem, nieszkodliwe krewetki zwane widłonogami żyją w wodociągach Nowego Jorku.

124. Spada tutaj rocznie ok. 15 razy więcej śniegu niż na Biegunie Południowym (nie powinno to być jednak zaskakujące, ponieważ Antarktyka jest pustynią i w związku z tym są tam niewielkie opady śniegu)

125. Chociaż przez długi czas wiele osób uważało pochodzenie terminu Big Apple za tajemnicę, naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Missouri zdołali określić prawdopodobnie etymologię. Jabłko „Apple” odnosiło się do wielu dużych torów wyścigów konnych wokół Nowego Jorku (być może z tego powodu, że konie lubiły jabłka). Mniejsze tory nazywane były często „pierścieniami byka”. Termin ten został po raz pierwszy spopularyzowany przez Johna J. Fitza Geralda w The New York Morning Telegraph, kiedy wspominał o udaniu się do „Big Apple”.

Co myślisz? Jakich ciekawych rzeczy można doświadczyć w Nowym Jorku? Napisz ciekawostki, informacje i fakty o NYC w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Central Parku w Nowym Jorku