Ameryka PółnocnaCiekawostki

Mało znane ciekawostki o Empire State Building

empire state building

Empire State Building to 102-piętrowy wieżowiec Art Deco w Midtown Manhattan w Nowym Jorku. Zaprojektowany przez Shreve, Lamb & Harmon i ukończony w 1931 roku, budynek ma wysokość wysokości 443,2 m, łącznie z anteną.

Jego nazwa wywodzi się od „Empire State”, pseudonimu Nowego Jorku, który jest nieznanego pochodzenia. Od 2017 roku budynek jest 5. najwyższym ukończonym wieżowcem w Stanach Zjednoczonych i 28. najwyższym na świecie. Jest to również szósta co do wielkości wolnostojąca budowla w obu Amerykach.

Właścicielami Empire State Building jest 2800 inwestorów.

Podstawowa kontrola bezpieczeństwa dla odwiedzających jest podobna do procedur bezpieczeństwa na lotniskach.

Pentagon jest jedynym budynkiem biurowym w USA, który jest większy niż Empire State Building.

Nad budynkiem pracowało 3400 pracowników.

Budynek został zaprezentowany w licznych filmach, np. „Bezsenność w Seattle”, „Elf” czy „The Amazing Spider-Man”.

Na prace konserwatorskie wydano 550 milionów dolarów. 120 milionów dolarów zostanie przeznaczone na uczynienie budynku bardziej przyjaznym dla środowiska i energooszczędnym.

Empire State Building został wzniesiony w zaledwie 13 miesięcy.

Posiada własny kod pocztowy: 10118.

Empire State Building został zaprojektowany w taki sposób, aby górna część budynku mogła być wykorzystana do dokowania zeppelinów. Sterowce, które nigdy nie stały się tak popularne jak przewidywano.

Empire State Building jest oświetlony kolorami, które można zmieniać w zależności od specjalnych wydarzeń, takich jak na przykład Boże narodzenie.

Światła wieży są wyłączone w mgliste noce podczas wiosennego i jesiennego sezonu wędrówek ptaków, więc światła nie zdezorientują ptaków i nie spowodują, że wlatują one do budynku.

Jest to najwyższy budynek z certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) w Stanach Zjednoczonych.

Tutaj odbywa się coroczny wyścig na 86 piętro. Najszybszy czas, który wyniósł 1576 kroków trwał 9 minut i 33 sekundy. Rekordzistą jest Australijczyk Paul Crake.

Empire State Building stał się dochodowy dopiero w 1950 roku. W następnym roku sprzedał się za 51 mln dolarów. Całkowity koszt jego budowy, w tym koszt gruntu, wyniósł 40 948 900 USD. Koszt bez ziemi wyniósł 24.718.000 dolarów. Uważa się, że kosztowałoby to dwa razy więcej, ale z powodu Wielkiego Kryzysu cena była znacznie niższa.

Szczyt Empire State Building jest używany do nadawania większości komercyjnych stacji telewizyjnych i radiowych FM.

Był to pierwszy budynek na świecie z ponad 100 piętrami.

W 2011 roku badacze Cornell przeanalizowali miliony zdjęć Flickr i doszli do wniosku, że Empire State Building jest najczęściej fotografowanym budynkiem na świecie. Pamiętaj, aby oznaczyć swoje zdjęcia #EmpireStateBuilding.

LinkedIn, Shutterstock, Coty, Bulova, HNTB, Media General Digital, Global Brands Group, Skanska nazywa Empire State Building swoją siedzibą.

Ulica i sam budynek zostały wyznaczone jako punkty orientacyjne przez New York City Landmarks Preservation Commission.

W Empire State Building znajduje się 73 wind i 6500 okien.

Co roku w Walentynki pary, które zawarły związek małżeński na 80. piętrze, stają się członkami Empire State Building Wedding Club. Każdego roku w dniu 14 lutego otrzymują bezpłatny wstęp do obserwatorium.

Ponad trzydzieści osób wyskoczyło z Empire State Building i zgineło.

Położony po zachodniej stronie Piątej Alei pomiędzy ulicami West 33rd i 34th, był pierwotnie częścią gospodarstwa rolnego z początku XVIII wieku. Pod koniec lat dwudziestych XIX wieku, wszedł w posiadanie znanej rodziny Astor, z potomkami Johna Jacoba Astora, którzy w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zbudowali na miejscu hotel Waldorf-Astoria.

W latach 20. XX wieku rodzina sprzedała przestarzały hotel, a teren pośrednio stał się własnością Empire State Inc., przedsięwzięcia biznesowego, które obejmowało biznesmena Johna J. Raskoba i byłego gubernatora Nowego Jorku Al Smitha.

Oryginalny projekt Empire State Building zakładał 50-piętrowy budynek biurowy. Jednak po piętnastu rewizjach ostateczny projekt dotyczył 86-kondygnacyjnego budynku. Od początku lat 50-tych XX wieku był on jednak popularną atrakcją turystyczną, z około 4 milionami odwiedzających rocznie 86. i 102. piętrowe obserwatoria w budynku.

Empire State Building był najwyższym budynkiem świata przez prawie 40 lat, aż do ukończenia budowy World Trade Center na Dolnym Manhattanie pod koniec 1970 roku.

28 lipca 1945 roku, podczas lotu bombowcem Army B-25 w kierunku nowojorskiego lotniska La Guardia, William F. Smith został zdezorientowany w ciężkiej mgle i dryfował nad Manhattanem w centrum miasta. Weteran wojenny uderzył w 78. i 79. piętra z prędkością 350 km na godzinę. Zderzenie wywołało potężną eksplozję. Zginęli Smith, dwóch członków załogi oraz 11 osób wewnątrz budynku. Pożar udało się go ugasić w zaledwie 40 minut.