Ameryka PółnocnaCiekawostki

33 interesujące ciekawostki o Manhattanie o których nie słyszałeś

manhattan

Manhattan, jest wyspą a także jedną z pięciu gmin w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork, Stany Zjednoczone. Manhattan jest jedną z tętniących życiem dzielnic w mieście, gdzie zbiegają się biznes, sztuka, kultura i rozrywka, a także ma jeden z najbardziej zróżnicowanych rasowo obszarów w kraju. Oczywiście słynie z Wall Street, Central Parku i oszałamiających drapaczy chmur, w tym słynnego Empire State Building.

1. Gdyby wszyscy żyli tak gęsto jak na Manhattanie, rasa ludzka mogłaby się zmieścić w Nowej Zelandii.

2. Pijany pilot Tommy Fitz ukradł kiedyś samolot i wylądował tuż przed barem, w którym pił, na ulicach Nowego Jorku. Stało się to w 1956 roku, kiedy ruch był niewielki. Zrobił to ponownie kilka lat później, aby udowodnić, że zrobił to za pierwszym razem.

3. Kiedy wyspa została zakupiona to nie był to dziki obszar po którym chodziły zwierzęta. Manhattan, podobnie jak większość tego obszaru, był dość mocno skolonizowany przez Indian z Lenape, którzy używali technik rolniczych.

4. Empire State Building to 102-piętrowy wieżowiec Art Deco w Midtown Manhattan w Nowym Jorku. Budynek ma wysokość wysokości 443,2 m, łącznie z anteną.

5. Central Park, który został otwarty dla publiczności w 1858 roku, stał się pierwszym publicznym parkiem krajobrazowym w amerykańskim mieście. – Źródło

6. Manhattan był centrum wielu kampanii, bitew i spotkań podczas Rewolucji Amerykańskiej. W 1765 r. wszystkie kolonie pracowały razem na rzecz jednolitego celu politycznego, gdy w Nowym Jorku odbył się Kongres Stamp Act (spotkanie) przedstawicieli trzynastu kolonii w celu napisania Deklaracji Praw i Żale.

7. W dniu 11 września, kiedy cały transport miasta został zamknięty, właściciele łodzi cywilnych zdołali przewieźć ponad 500 tys. osób z wyspy Manhattan w niesamowitym akcie znanym jako „9/11 Boatlift”.

8. Pierwszy hydrant przeciwpożarowy w Nowym Jorku został zainstalowany w 1808 roku na rogu ulic Williama i Liberty. Hydrant ten, według większości źródeł, był hydrantem drewnianym.

9. World Trade Center One jest jednym z najbezpieczniejszych budynków w kraju z centralnym rdzeniem otoczonym betonem. W rdzeniu znajdują się klatki schodowe, windy, linie gazowe i wodne, systemy łączności oraz winda awaryjna dla strażaków.

10. Gęstość zaludnienia Manhattanu jest dziś znacznie niższa niż 100 lat temu, a całkowita liczba ludności spadła o około 25%.

11. Tutaj znajduje się najbogatsza na świecie indywidualna parafia kościelna, której wartość szacuje się na 2 miliardy dolarów. Kościół Trójcy Świętej, który został założony w 1696 r., posiada 14 akrów Manhattanu i osiąga dochód netto w wysokości 38 milionów dolarów z posiadanych przez siebie nieruchomości.

12. Miasto Tianjin w Chinach marzyło o tym, by stać się największym sektorem finansowym na świecie. W pogoni za chwałą, rządzący miastem opracowali szczegółowy plan stworzenia miasta, które było repliką Manhattanu, w obrębie Tianjin. Niestety, fundusze się wyczerpały przed realizacją, a dziś pozostał tylko post-apokaliptyczny wizerunek Manhattanu.

replika Manhattanu w Tianjin
źródło: Giulia Marchi for The New York Times / nytimes.com

13. Najpopularniejsza kanapka w metrze, włoska BMT, nosi nazwę 'Brooklyn Manhattan Transit’, dosłownie Subway.

14. Manhattan jest unikalny w Stanach Zjednoczonych ze względu na intensywne korzystanie z transportu publicznego i brak prywatnych samochodów. Podczas gdy 88% Amerykanów w całym kraju jedzie do pracy, a tylko 5% korzysta z transportu publicznego, transport zbiorowy jest dominującą formą podróżowania dla mieszkańców Manhattanu, 72% mieszkańców dzielnicy korzysta z transportu publicznego w celu dojazdu do pracy, podczas gdy tylko 18% jeździło samochodem.

15. Zakupione przez holenderskich kolonistów od rdzennych Amerykanów w 1626 r. za równowartość dzisiejszych 1050 USD, nieruchomości na Manhattanie stały się od tego czasu jednymi z najdroższych na świecie, a wartość wyspy Manhattan, w tym nieruchomości, szacowało się na ponad 3 bln USD w 2013 r.

16. Zakotwiczony przez Wall Street w dzielnicy finansowej Dolnego Manhattanu, Nowy Jork został nazwany zarówno najpotężniejszym ekonomicznie miastem i wiodącym centrum finansowym świata. Manhattan jest domem dla dwóch największych światowych giełd papierów wartościowych pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej: New York Stock Exchange i NASDAQ.

17. Central Park wygląda naturalnie, ale jest prawie w całości zagospodarowany i zawiera kilka sztucznych jezior. Budowa Central Parku w latach 50-tych XIX wieku była jednym z największych projektów publicznych w tamtych czasach. Około 20 000 robotników wykonało topografię w celu stworzenia pasterskiego krajobrazu w stylu angielskim.

18. Wieże World Trade Center były częścią siedmio-budynkowego kompleksu na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, który oficjalnie otwarto 4 kwietnia 1973 roku i istniały do czasu ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, które je zniszczyły.

19. Sprzedawcy hot-dogów muszą płacić 289 500 dolarów do miasta rocznie, aby móc obsługiwać jeden wózek w Central Parku.

20. Prosto z planów futurystycznego filmu science fiction ten kosmiczny, górujący budynek przy 33 Thomas Street, który nie ma okien. Projekt został celowo stworzony, aby pomieścić sprzęt telefoniczny, ponieważ był to były budynek AT&T Long Lines.

źródło: W.marsh / Wikipedia

21. 16 września 1920 r. o godzinie 12:01, zaparkowany przed budynkiem J.P. Morgan wóz eksplodował wypchany dynamitem. 30 osób zginęło, a osiem zostało rannych. Winowajców nigdy nie znaleziono. Do dziś można zobaczyć ślady wybuchu – stary budynek J.P. Morgana przy Wall Street 23 nadal nosi w marmurowych ścianach blizny po latającym metalu.

22. Nowy Jork posiada 468 stacji metra. Na Manhattanie jest 147 stacji metra i cztery w budowie.

23. W 2018 roku odbyła się nawet „Parada Topless”, podczas której ludzie chodzili po topless w mieście.

24. Rockefeller Center Christmas Tree to ogromna choinka bożonarodzeniowa wznoszona co roku w Rockefeller Center na Manhattanie. Jest to co roku świerk norweski, a wysokość choinki może wynosić od 18 do 30 metrów. Centrum Rockefellera kontynuuje tę świąteczną tradycję od 1933 roku.

25. W 1776 roku, krótko po ewakuacji Manhattanu przez armię kontynentalną i pozostawieniu go Brytyjczykom, wybuchł potężny pożar, który zniszczył jedną trzecią miasta i około 500 domów.

26. Jednym z najbardziej znanych amerykańskich zabytków, Statua Wolności, jest ogromnym pomnikiem znajdującym się na Liberty Island w Manhattanie. Statua Wolności ma 93 metry wysokości. Rzeźba składa się z przebranej kobiety, która reprezentuje rzymską boginię Libertas.

27. Ceny sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na Manhattanie zazwyczaj przekraczały 15000 dolarów/m2 w 2017 roku.

28. W połowie XIX wieku Manhattan – wtedy, jak i teraz – był w dużej mierze uzależniony od pociągów. Z powodu hałasu w 1854 roku miasto zakazało ruchu lokomotyw na południe od 42 ulicy.

29. Manhattan może mieć 25 procent światowych rezerw złota. Rezerwy są własnością rządów z całego świata, ale właśnie trzymają je w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

30. Właścicielami Empire State Building jest 2800 inwestorów.

31. Słowo „Manhattan” zostało przetłumaczone jako „wyspa wielu wzgórz” w języku algonquian, języku, którym posługiwali się Indianie, dawniej mieszkańcy tego obszaru.

32. Wiele międzynarodowych konglomeratów medialnych ma swoje siedziby w dzielnicy.

33. Manhattan jest jest siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych.