Ciekawostki

100 Ciekawostek o Nowej Zelandii

Queenstown Hill

Nowa Zelandia to wyspiarskie państwo położone na Oceanie Spokojnym, na południowo-zachodnim Pacyfiku. Jest to jeden z najbardziej malowniczych i najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Nowa Zelandia jest znana z pięknych krajobrazów, w tym gór, jezior, rzek, plaż i lasów. Pisaliśmy też o ciekawostkach o Australii dla dzieci oraz o przyrodniczych ciekawostkach na temat Australii. Teraz czas na Nową Zelandię.

Wiele z gatunków zwierząt jest endemicznych, co oznacza, że występują tylko w Nowej Zelandii. Kraj ten jest też domem dla wielu rdzennych ludów, w tym Maorysów. Oto interesujące ciekawostki o Nowej Zelandii.

1. Chociaż Nowa Zelandia jest mniej więcej wielkości Japonii, jej populacja wynosi nieco ponad 5 milionów mieszkańców. Jest to jeden z najsłabiej zaludnionych krajów świata. Dla porównania: w Japonii mieszka 125 milinów ludzi.

2. W Nowej Zelandii znajdują się dwie główne wyspy oraz liczne mniejsze. Główne wyspy nazywają się Wyspa Północna i Wyspa Południowa. Mniejsze wyspy są liczne i wiele z nich jest niezamieszkanych do dnia dzisiejszego. Niektóre z najbardziej znanych mniejszych wysp to Stewart Island, Waiheke Island, Chatham Island i Great Barrier Island.

3. Wyspiarski kraj Nowa Zelandia znajduje się na południowym Pacyfiku, w południowo-zachodniej części Polinezji.

4. Największym miastem w Nowej Zelandii jest Auckland, natomiast stolicą jest Wellington. Oba znajdują się na Wyspie Północnej.

5. Owoc kiwi nie pochodzi z Nowej Zelandii. W rzeczywistości pochodzi z Chin, ale został nazwany na cześć ptaka kiwi.

6. Nowa Zelandia jest częścią kontynentu zwanego Oceania.

7. Delfin Hektora, najmniejszy na świecie delfin morski, który dorasta do maksymalnej długości 1,5 metra, nie występuje nigdzie indziej na świecie, tylko w wodach Nowej Zelandii.

8. Pierwszy komercyjny skok na bungee został wykonany przez AJ Hackett na moście Kawarau w Queenstown w 1988 roku.

9. Najwyższą górą Nowej Zelandii jest Góra Cooka (Aoraki), której wysokość wynosi 3 724 m n.p.m.

10. Największym jeziorem Nowej Zelandii jest jezioro Taupo, które ma powierzchnię 616 km², czyli jest większe niż Warszawa (517,2 km²), czy największe jezioro w Polsce, Śniardwy (113,8 km²). Taupo znajduje się na wyspie Północnej i jest czwartym co do wielkości jeziorem w Oceanii.

Jezioro Tekapo

11. W Nowej Zelandii na jedną osobę przypada 5 owiec, co czyni ten wskaźnik najwyższym na świecie.

12. Ludzie po raz pierwszy zamieszkali w Nowej Zelandii pomiędzy 800 a 1300 rokiem. Był to lud Maorysów. Pierwszym Europejczykiem, który odkrył Nową Zelandię był holenderski żeglarz Abel Tasman w 1642 roku.

13. Ze względu na swoje położenie i ukształtowanie, w Nowej Zelandii panuje klimat morski. Przez cały rok temperatury w tym kraju wahają się od 10°C do 16°C. Zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej jest również zazwyczaj bardziej wilgotne i zimne.

14. Samce i samice kiwi łączą się w pary na całe życie, choć spotykają się tylko raz na trzy noce, by wspólnie nocować. Samice składają największe jaja w stosunku do wielkości ciała spośród wszystkich gatunków ptaków. Jaja są wielkości do jednej czwartej ich masy. Nowo narodzone kiwi rodzą się na tyle duże, że mogą od razu biegać i nie potrzebują karmienia przez pierwsze 2 tygodnie życia.

15. Nowa Zelandia ma więcej gatunków pingwinów niż jakikolwiek inny naród.

16. PKB kraju wynosił 249,9 miliarda USD (2021), a dla porównania PKB Polski wynosiło 679,4 miliarda USD (2021)

17. Trzęsienia ziemi i znaczna aktywność wulkaniczna charakteryzują ten kraj. Podczas gdy Wyspa Północna i zachodnia Wyspa Południowa leżą na płycie indyjsko-australijskiej, reszta Wyspy Południowej spoczywa na płycie pacyficznej.

18. Nowa Zelandia należy do zaledwie trzech państw Oceanii.

19. Fiordy można spotkać w Nowej Zelandii. Na szlaku milford sound fiordy biegną przez 19 kilometrów.

20. W Dunedin znajduje się najbardziej stroma ulica na świecie. Ma ona aż 35% nachylenia.

owce

21. W przeszłości Nowa Zelandia była administracyjnie częścią Nowej Południowej Walii. Australia utworzyła swoją federację w 1901 roku, a Nowej Zelandii zaproponowano, by została jednym z jej stanów, ale odmówiła i stała się niezależnym krajem.

22. Znani nowozelandzcy filmowcy to między innymi reżyserka i zdobywczyni dwóch Oscarów Jane Campion  i Peter Jackson, który stworzył King Konga i trylogię Władca Pierścieni.

23. Nowa Zelandia jest 3 najbliższym krajem do Antarktydy, zaraz po Chile i Argentynie.

24. Kraj ten posiada więcej pól golfowych na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej na świecie.

25. Drzewo kauri potrzebuje około 200 lat, aby dojrzeć. Największym tego typu drzewem na świecie jest Tāne Mahuta, co tłumaczy się jako „Władca Lasu”. Stojące w lesie Waipoua, liczące 2,100 lat drzewo ma obwód 13 metrów i wysokość 51,5 metra.

26. Przez jakiś czas w 2006 roku, wszystkie najważniejsze funkcje państwowe były sprawowane przez kobiety: gubernator generalny, premier, spiker Izby Reprezentantów, prezes Sądu Najwyższego oraz królowa. Jest to jedyny kraj w którym taka rzecz miała miejsca.

27. W Nowej Zelandii parki narodowe i inne chronione terytoria stanowią około jednej trzeciej kraju.

28. Kraj ten zamieszkuje około 6 tysięcy Polaków.

29. Mince pie to ciastko, o wielkości dłoni, które jest wypełnione różnymi nadzieniami. Nie powinno one być pominięte podczas wizyty w Nowej Zelandii.

30. Do najpopularniejszych potraw z Nowej Zelandii należą owoce kiwi, lody Hokey Pokey i kotlet jagnięcy.

Hobbiton

31. Nowa Zelandia  jest jednym z najbardziej niezależnych krajów na świecie, z najniższym poziomem korupcji.

32. Mimo że ptaki kiwi są aktywne w nocy, nie widzą zbyt dobrze w ciemności. Zamiast tego polegają bardziej na swoim zmyśle węchu. W przeciwieństwie do innych ptaków, nozdrza kiwi znajdują się na końcu dzioba, a nie u jego podstawy. To pomaga im grzebać w glebie i wyczuwać robaki i inne owady.

33. Jezioro Frying Pan jest największym na świecie źródłem gorącej wody. W najgłębszym punkcie woda osiąga temperaturę 200° C. Jezioro zajmuje powierzchnię 38 000 metrów kwadratowych i znajduje się w części krateru wulkanicznego. Co 24 godziny ponad 2 milionów litrów słodkiej wody wypływa z ziemi przez pęknięcia w wapieniu.

34. Na wyspie północnej, w małym miasteczku o nazwie Taihape, co roku odbywa się festiwal, który celebruje się sport dotyczący rzucania gumofilcami.

35. Nowa Zelandia jest domem dla jedynej na świecie nie umiejącej latać papugi – Kakapo.

36. 4,5 miliona samochodów przypada na 5,1 milionów ludzi. Wskaźnik posiadania samochodów w Nowej Zelandii jest jednym z najwyższych na świecie.

37. Ponad jedna trzecia całego kraju Nowej Zelandii składa się z chronionych obszarów lądowych i morskich.

38. Przez znajdujący się na lotnisku w Gisborne pas startowy przebiega czynna linia kolejowa Palmerston North-Gisborne Line.

39. Nowa Zelandia to jedno z trzech państw, które posiada dwa oficjalne hymny narodowe. Jeden z nich to pochodzący z Wielkiej Brytanii “God Save the Queen”, a drugi to “God Defend New Zealand”.

40. W 1893 roku Nowa Zelandia stała się pierwszym narodem, który przyznał kobietom prawo do głosowania.

miasto Auckland

41. Kraj ten posiada jedną z najlepszych drużyn rugby na świecie. Nowa Zelandia jest na szczycie tabeli już od wielu lat.

42. Hodowcy bydła mlecznego produkują rocznie 100 kg masła i 65 kg sera na każdą osobę mieszkającą w Nowej Zelandii.

43. Wyspa Północna Nowej Zelandii zajmuje 14 miejsce wśród największych wysp świata.

44. Nowa Zelandia posiada ponad 50 wulkanów, a wiele z nich jest nadal aktywnych.

45. Maorysi słyną z tego, że są wyjątkowymi rzeźbiarzami i potrafią stworzyć piękne dzieła sztuki. Jeśli będziesz miał okazję zajrzeć do marae, czyli lokalnego domu spotkań, zauważysz rzeźby wewnątrz i na zewnątrz budynku. Każda rzeźba ma swoje specjalne znaczenie i historię.

46. Flagi Australii i Nowej Zelandii są tak do siebie podobne, że podczas wizyty premiera Australii, Boba Hawke’a w Ottawie w Kanadzie powitano go flagami nowozelandzkimi. Miało to miejsce w 1984 roku.

47. Kraj ten jest członkiem Forum Wysp Pacyfiku. Organizacja ta ma na celu zgromadzenie suwerennych narodów zamieszkujących wyspy na całym Oceanie Spokojnym.

48. Baron Ernest Rutherford, pierwsza osoba na świecie, która rozszczepiła atom w 1919 roku, był Nowozelandczykiem.

49. Mimo że kraj jest dość mały, istnieje kilka różnych akcentów, które mogą określić, gdzie mieszkasz. Najbardziej zauważalne są te Auckland i akcent południowy.

50. W kraju nie ma żadnych węży. Nie ma ich na wolności i nie wolno ich posiadać u siebie w domu.

góra w Nowej Zelandii

51. Cardrona Bra Fence to płot pełen staników. W 1999 roku przejeżdżający zaczęli wieszać na ogrodzeniu staniki. Ich liczba urosła do kilkuset, a atrakcja stała się dość popularna.

52. Nowa Zelandia ma jedne z lepszych winiarni na świecie. Niektóre to Waiheke Island, Hawkes Bay, Nelson i Marlborough, czy Martinborough.

53. Kraj ten zalegalizował małżeństwa tej samej płci w 2013 roku.

54. Najczystsze jezioro na świecie to Nelson’s Blue, którego widoczność sięga 80 metrów głębokości.

55. W kraju żyje 5,1 milionów ludzi i aż 34 miliony owiec.

56. Nowozelandzka wszystkożerna i drapieżna papuga nestor kea znana jest z tego, że zjada uszczelki z okien i wycieraczki z samochodów.

57. Nowa Zelandia jest najmniej skorumpowanym krajem na świecie na równi z Danią, w oparciu o Indeks Percepcji Korupcji.

58. Najbardziej suchym miastem w Nowej Zelandii jest Christchurch, a najbardziej mokrym Wellington.

59. Orzeł Haasta to gatunek dużego, wymarłego ptaka drapieżnego, zamieszkujący niegdyś Nową Zelandię. Jest to najcięższy znany orzeł, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi.

60. Źródła Te Waikoropupū, znane również jako Pupu Springs, znajdują się w Golden Bay, na nowozelandzkiej Wyspie Południowej. Źródła są blisko miasta Nelson i zawierają jedną z najczystszych wód źródlanych na świecie.

Nowa Zelandia - piękne widoki

61. Prawny limit dla nazwisk w Nowej Zelandii wynosi 100 znaków.

62. Rząd Nowej Zelandii jest monarchią konstytucyjną. Oznacza to, że w kraju funkcjonuje demokracja parlamentarna. Głową państwa jest monarcha, natomiast szefem rządu jest premier.

63. Wybory powszechne odbywają się co trzy lata. Tworzący Izbę Reprezentantów to król Karol III i niższa izba dwuizbowego parlamentu. Ponadto to oni sprawują władzę ustawodawczą rządu.

64. Nowa Zelandia jest pierwszym krajem, który wita każdy nowy dzień.

65. Najniższy nominał w nowozelandzkiej walucie to 10 centów.

66. W Nowej Zelandii nie posiada elektrowni atomowych.

67. W Auckland jedno na trzy gospodarstwa domowe posiada swoją łódź.

68. Na lotnisku w Wellington znajduje się rzeźba głowy Smauga – smoka znanego z filmu „Hobbit”.

69. Słowo „tabu” pochodzi od języków polinezyjskich, w których jego liczne warianty oznaczają coś zakazanego na głębokim poziomie kulturowym. Pierwszym Europejczykiem, który opisał to zjawisko, był kapitan James Cook w swojej relacji z pobytu na Tondze.

70. Na wyspie Niue wprowadzono do obiegu monety z wizerunkami Pokemonów.

Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45

71. Pewien rodzaj muchówki żyjącej w grocie jaskini Waitamo powoduje, że jaskinia jarzy się tak mocno, że można bez problemu w środku niej przykładowo przeczytać książkę.

72. Jeśli przyjedziesz do Nowej Zelandii to zauważysz, że możesz się opalić o wiele łatwiej niż w swoim rodzinnym kraju. To dlatego, że nad krajem jest zubożającą się warstwę ozonową. Stało się to niestety z powodu zanieczyszczeń pochodzących od ludzi. Ozon jest naturalną formą gazu, który znajduje się na górnej warstwie ziemi i chroni ją przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jest to jeden z najbardziej niszczących faktów przyrodniczych Nowej Zelandii. Całe szczęście ozon powoli sam się naprawia, dzięki zmianom w energetyce.

73. Pył z wybuchu wulkanu na jeziorze Taupo można było zobaczyć we współczesnych Chinach.

74. Nowa Zelandia posiada oficjalnie swojego czarodzieja uprawnionego do noszenia szat czarodziejskich. Jego zadaniem jest chronić rząd i odganiać złe duchy.

75. Rząd kraju w pewnym momencie stworzył ministra ds. Władcy Pierścieni, aby zapewnić korzyści z filmów dla lokalnej gospodarki.

76. Najdłuższą rzeką w tym państwie jest Waikato która ma 434 km długości.

77. Z gęstością zaludnienia na poziomie tej, jaka jest na Manhattanie (26 821 osób/km²), cała ludzkość zmieściłaby się na wyspach Nowej Zelandii.

78. Wellington jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą świata.

79. Najpopularniejsze sporty które się uprawia w tym państwie to piłka nożna, golfl i krykiet. Jednak najpopularniejszym sportem w telewizji są rugby.

80. Erupcja wulkanu Ngauruhoe miała miejsca w 1926 roku. W filmie „Władca Pierścieni” wulkan ten był Górą Przeznaczenia.

Kokatahi

81. Nowa Zelandia lubi utrzymywać swój wizerunek zielonej i czystej wyspy, dlatego większość Nowozelandczyków ma prawdziwą pasję do utrzymywania kraju w czystości. Utrzymywanie środowiska w czystości jest też ważne dla ptaka kiwi. Pewna Irlandzka rodzina zostawiła liczne śmieci na plaży i cały kraj zwrócił się przeciwko nim. W końcu zostali deportowani.

82. Symbolem Sił Powietrznych Nowej Zelandii jest kiwi, czyli ptak nielot.

83. Na granicach Nowej Zelandii znajdują się Południowy Pacyfik i Morze Tasmana.

84. W 2001 roku na całym świecie odbyła się kampania e-mailowa. Zachęcała ona ludzi do wpisywania „Jedi” w spisie powszechnym jako odpowiedzi na to, jakiej religii są wyznawcami. W samej Nowej Zelandii ponad 53 tysięcy mieszkańców zidentyfikowało się jako Jedi. Oznaczało, że Jediizm był bardziej popularny niż buddyzm czy hinduizm. W 2018 roku liczba ta spadła do 20 tysięcy wyznawców.

85. Zelandia to mikro kontynent znajdujący się na wschód od Australii. Tylko 6% jego powierzchni znajduje się ponad poziomem morza. Jego lądy stanowią przede głównie archipelag Nowa Zelandia i Nowa Kaledonia wraz z pobliskimi wyspami.

86. Nowa Zelandia powstała około 23 milionów lat temu w wyniku aktywności wulkanicznej.

87. Maoryska nazwa Nowej Zelandii to „Aotearoa”. Oznacza ona „krainę długiej białej chmury”.

88. Nowa Zelandia ma trzy języki urzędowe: Angielski, Maori i od kwietnia 2006 roku również nowozelandzki język migowy.

89. W 2014 roku mężczyzna został zaatakowany przez rekina. Za pomocą noża odgonił go, dopłynął do brzegu, zszył sobie ranę i poszedł na piwo do pobliskiego pubu.

90. W święta, takie jak Boże Narodzenie i Nowy Rok, pojawiają się bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące prędkości. Jeśli zostaniesz złapany na przekroczeniu prędkości o zaledwie 3-4 km, zostaniesz ukarany mandatem.

Auckland

91. W 1996 roku mężczyzna włamał się do stacji radiowej w Wanganui i wziął kierownika jako zakładnika. Jego żądaniem było, aby stacja grała piosenkę z Muppetów „The Rainbow Connection”.

92. Nowa Zelandia ma dziewiątą najdłuższą linię brzegową na świecie, o długości 15 134 km.

93. Najbardziej stroma ulica mieszkalna na świecie nazywa się Baldwin Street i znajduje się w Dunedin. Jej nachylenie wynosi 38 stopni.

94. Żadna część kraju nie jest oddalona od morza o więcej niż 128 km.

95. Wszystkie oprócz jednej sceny w filmach Władcy Pierścieni zostały nakręcone w Nowej Zelandii. To sprawia, że wielu miłośników książek i filmów przylatuje do tego kraju. Turystyka związana z filmami przynosi miliony dolarów przychodu każdego roku.

96. Turystka z Nowej Zelandii została zatrzymana przez służby graniczne w Kazachstanie, które twierdziły, że Nowa Zelandia to jedna z prowincji Australii, a nie samodzielny kraj. Miało to miejsce w 2016 roku.

97. Nelson był pierwszym miastem na świecie, gdzie wprowadzono 8 godzinny dzień pracy.

98. W Nowej Zelandii znajduje się zaprojektowana przez Neila Dawsona rzeźba, która z daleka wygląda jakby pochodziła z bajki.

99. Z całej populacji kraju tylko 5% to ludzie. Reszta to zwierzęta, co sprawia, że kraj ten ma najwyższy na świecie stosunek liczby zwierząt w stosunku do liczby ludzi.

100. Pierwszy człowiek, który wszedł na Mt. Everest, to był Sir Edmund Hillary. Pochodził on z Nowej Zelandii.

Znacie jeszcze jakieś ciekawostki na temat Nowej Zelandii? Napisz w komentarzu na dole!

Czytaj dalej: Ciekawostki o o Nowej Zelandii dla Dzieci