Australia i Oceania

Nowa Kaledonia – 27 ciekawostek, informacji i mało znane faktów

Nowa Kaledonia

Nowa Kaledonia szybko staje się gorącym celem podróży dla podróżnych z całego świata który mają więcej niż 60 lat.

Kiedy zmęczy Cię życie na wyspie, możesz odwiedzić muzea, a kiedy słońce stało się zbyt silne, po prostu wejdź do jednej z renomowanych galerii sztuki, aby uciec przed upałem. Na tej wyspie jest tak wiele do zobaczenia i do zrobienia, a historie o tej byłej kolonii karnej z pewnością zaskakują. Oto ciekawostki o Nowej Kaledonii:

1. Nowa Kaledonia, francuskie terytorium zamorskie na Pacyfiku, doświadczyła głębokich podziałów pomiędzy rdzenną ludnością Kanaku a Europejczykami, zwłaszcza w drażliwej kwestii niepodległości.
2. W listopadzie 2018 r. wyborcy odrzucili ofertę o niepodległość od Francji gdzie głosowało za 56,4% a przeciwko 43,6%, przy frekwencji około 81%.
3. Szacuje się, że 40% ludności Nowej Kaledonii (około 270.000 mieszkańców) to rdzenni mieszkańcy, a 29% to ludność pochodzenia europejskiego.
4. Nowa Kaledonia to francuski archipelag położony na południowym Pacyfiku.
5. Językiem urzędowym jest język francuski.
6. Kiedy u nas jest godzina 14.00 31 grudnia to Nowy Rok właśnie zawitał na Nową Kaledonię.
7. Główna wyspa archipelagu Grande Terre jest otoczona przez ogromną rafę koralową i jest domem dla stolicy, Noumea.
8. Góry oddzielają bujny wschód od suchego zachodu, a terytorium to szczyci się bogactwem życia roślinnego i zwierzęcego.
9. Kolonialne budynki i piękne plaże kontrastują z infrastrukturą przemysłu niklowego.
10. Nowa Kaledonia znajduje się około 1200 km od wschodniego wybrzeża Australii.
11. Większość ludzi to katolicy rzymskokatoliccy i protestanci.
12. Nowi Kaledończycy cieszą się jednym z najwyższych PKB na mieszkańca w regionie Pacyfiku.
13. Całkowity obszar lądowy wynosi około 18 000 kilometrów kwadratowych, mniej więcej tyle samo co ma Walia.
14. 22 gatunki ptaków są endemiczne dla Nowej Kaledonii.
15. Najwyższym szczytem na lądzie stałym jest Mont Panie.
16. Nowa Kaledonia jest głównym eksportem niklu. Jest tutaj ponad 25% światowych rezerw niklu.
17. W 2016 r. Nowa Kaledonia wyeksportowała na cały świat produkty o szacunkowej wartości 1,4 mld USD. Najwyższa wartość eksportu Nowej Kaledonii to eksport żelazoniklu, rud niklu i mrożonych krewetek.
18. Ważne punkty orientacyjne: Wyspa Amedee Lighthouse, Des Lagons Nouvelle Caledonie, Centrum Kultury Tjibaou, Muzeum Wojskowe Nowej Kaledonii i Anse Vata Beach.
19. Rosnące nastroje proniepodległościowe wśród Kanaków w latach 80. doprowadziły do gwałtownych niepokojów, które osiągnęły swój szczyt w 1988 r., kiedy to 21 osób zginęło w kryzysie z zakładnikami w Oueva.
20. Nowi przywódcy Kaledonii i Francji ostatecznie podpisali porozumienie z Noumea w 1998 r., które wyznaczyło termin, w którym terytorium ma przyjąć większą odpowiedzialność rządową, i upoważniło do przeprowadzenia trzech referendów w sprawie niepodległości.
21. Gęstość zaludnienia jest znacznie bardziej skoncentrowana w stolicy Nowej Kaledonii, Nouméa, gdzie średnia gęstość zaludnienia wynosi 3900 na kilometr kwadratowy.
22. Nowa Kaledonia cieszy się subtropikalnym klimatem przez cały rok, z maksymalnymi temperaturami wynoszącymi średnio od 25°C do 30°C w sezonie letnim od września do marca oraz od 20°C do 23°C w chłodniejszych miesiącach od kwietnia do sierpnia. W
23. Walutą lokalną jest francuski frank pacyficzny (XPF), ustalany po stałym kursie wymiany w stosunku do euro.
24. Bankomaty są powszechne w całej Noumea i większych miastach.
25. Wizy nie są wymagane dla posiadaczy paszportów australijskich, nowozelandzkich, unijnych lub amerykańskich w przypadku pobytów do trzech miesięcy. Paszport z co najmniej sześciomiesięcznym okresem ważności oraz bilet lotniczy na dalszy lot lub powrotny są wymagane przy wjeździe.
26. W Nowej Kaledonii można zobaczyć wiele starożytnych rzeźb skalnych – petroglifów.
27. James Cook (1728-1779), brytyjski kapitan szkockiego pochodzenia, nazwał Nową Kaledonię po łacińskiej nazwie Szkocji.