Australia i OceaniaCiekawostki

Samoa – ciekawostki, informacje, fakty

resort

Samoa, oficjalnie Niezależne Państwo Samoa i do 4 lipca 1997 roku, znane jako Samoa Zachodnie, jest krajem składającym się z dwóch głównych wysp Savai’i i Upolu oraz czterech mniejszych wysp otaczających lądy. Stolicą jest Apia. Ludność Lapity odkryła i osiedliła Wyspy Samoa około 3500 lat temu.

Samoa to grupa wysp w Oceanii, położonych na południowym Pacyfiku. Znajduje się w przybliżeniu w połowie drogi między Hawajami i Nową Zelandią.

Apia jest stolicą i największym miastem Samoa, liczącym 37708 mieszkańców. Miasto położone jest na środkowo-północnym wybrzeżu Upolu, drugiej co do wielkości wyspie Samoa.

Samoa jest jednolitą demokracją parlamentarną z jedenastoma podziałami administracyjnymi. Kraj ten jest członkiem Wspólnoty Narodów. Zachodnie Samoa zostało przyjęte do Organizacji Narodów Zjednoczonych 15 grudnia 1976 r.

Pierwszy czerwiec to Dzień Niepodległości Samoa i czas, aby uczcić tę dumną polinezyjską kulturę i dziedzictwo narodowe. Samoa jest jednym z najbardziej unikalnych miejsc dla miłośników wysp Pacyfiku, rajem, w którym podróżni odkryją nie tylko przepiękne białe piaszczyste plaże i krystalicznie czyste laguny.

Kraj składa się z dziewięciu wysp wulkanicznych, z których dwie – Savai’i i i Upolu – stanowią ponad 99% powierzchni kraju.

Apia jest stolicą i największym miastem Samoa. Miasto położone jest na środkowo-północnym wybrzeżu Upolu, drugiej co do wielkości wyspy Samoa. Apia jest jedynym miastem w Samoa.

Kraj leży w obszarze „Pierścienia Pożaru”, głównego obszaru w basenie Oceanu Spokojnego, gdzie występuje duża liczba trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

Najwyższym punktem Samoa jest góra Silisili, na wysokości 1858 metrów.

Długość linii brzegowej wysp wynosi 403 kilometry.

Lalomanu Beach jest najbardziej popularną plażą w Samoa z pochylonymi palmami, pięknym białym piaskiem i widokami na mniejsze wyspy zewnętrzne Samoa.

Wodospad Afu Aau znany również jako Wodospad Olemoe, jest wodospadem w południowo-wschodniej części Savai’i, który wynurza się z lasu deszczowego.

W 1882 roku szkocki pisarz Robert Louis Stevenson opublikował „Wyspę skarbów”, powieść, która do dziś pobudza wyobraźnię. Nękany gruźlicą Stevenson osiadł w Samoa w 1890 roku z nadzieją, że jego tropikalny klimat może złagodzić jego cierpienia.

Najważniejszym produktem eksportowym jest tuńczyk w puszkach. Stany Zjednoczone są głównym partnerem handlowym Samoa. Produkty eksportowane z terytorium do USA są bezcłowe.