Ciekawostki

34 Szokujące Informacje i Ciekawostki o Rekinach

rekin

Trudno myśleć o stworzeniu bardziej niesamowitym niż rekin. Władcy oceanu, gwiazdy filmowych hitów i przedmioty fascynacji dla człowieka. Poznajcie fascynujące ciekawostki i mało znane informacje o rekinach.

1. Rekiny zabijają około sześciu ludzi rocznie na całym świecie, podczas gdy ludzie zabijają od 75 do 100 milionów rekinów rocznie.

2. Rekiny nie mają kości. Rekiny używają swoich skrzeli do odfiltrowywania tlenu z wody. Są one specjalnym rodzajem ryby znanym jako „elasmobranch”, co przekłada się na ryby zbudowane z chrząstek chrzęstnych – przezroczystych chrząstek, z których wykonane są uszy i czubek nosa. Kategoria ta obejmuje również płaszczki czy ryby piły . Ich chrząstkowe szkielety są o wiele lżejsze od prawdziwej kości, a ich duże wątroby są pełne olejów o niskiej gęstości, co pomaga im zachować pływalność.

3. Oczy rekinów są umieszczone po bokach ich głów, aby zapewnić im szerszy widok na otoczenie.

4. Niektóre rekiny żyjące w mroźnych wodach mogą ogrzewać swoje oczy za pomocą specjalnego organu w gnieździe oka, dzięki czemu mogą skuteczniej polować niezależnie od temperatury.

5. Wielkie żarłacze białe są szare, z białym podbrzuszem, skąd mają swoją nazwę. Mają opływowy kształt i potężne ogony. Pływają z prędkością 60 km na godzinę. Pysk tej bestii jest wyposażony w zestaw 300 ostrych, trójkątnych zębów ułożonych w maksymalnie siedmiu rzędach.

6. Tylko trzy gatunki rekinów są odpowiedzialne za większość ataków rekinów.

7. Nie wszystkie rekiny są duże, jak te, które widzimy w filmach. W rzeczywistości istnieje ponad 400 różnych gatunków rekinów i występują one w różnych kształtach i rozmiarach, od małych 2 metrowych rekinów głębokowodnych po masywne rekiny wielorybie o długości 12 metrów. Żarłacz olbrzymi ma malutkie zęby, których nawet nie używa do żerowania.

rekin wielorybi

8. W oparciu o skamieniałe łuski znalezione w Australii i Stanach Zjednoczonych, naukowcy myślą, że rekiny po raz pierwszy pojawiły się w oceanie około 455 milionów lat temu.

9. Rekiny mają niesamowity zmysł słuchu. Słyszą ofiary w odległości do 900 metrów od nich. Ich uszy faktycznie znajdują się wewnątrz ich głów.

10. Naukowcy uważają, że rekiny mogą być ślepe na kolor. Mają jednak oczy podobne do kotów i potrafią lepiej widzieć w ciemnych wodach niż inne ryby.

11. Rekiny żyjące głęboko w wodzie mają zazwyczaj oczy jasnego koloru, aby pomóc im przyciągnąć więcej światła, podczas gdy rekiny żyjące bliżej powierzchni mają ciemniejsze oczy koloru, aby osłonić je przed światłem.

12. Ludzie nie są pokarmem dla rekinów. Rekiny biorące udział w incydentach z udziałem ludzi często polują na zdobycz podobnej wielkości jak ludzie, taką jak foki czy delfiny. Większość gatunków rekinów faktycznie żywi się rybami lub bezkręgowcami, takimi jak kałamarnice lub małże.

13. Wielkie żarłacze białe można spotkać w oceanach całego świata, głównie w chłodnych wodach w pobliżu wybrzeża.

14. Ich embriony są znane z tego, że atakują siebie nawzajem. Największy zarodek w miocie rekina jest znany z tego, że zjada swoje zarodki, w akcie znanym jako wewnątrzmaciczny kanibalizm.

15. Większość rekinów dobrze widzi w ciemnych, oświetlonych miejscach, ma fantastyczny wzrok w nocy i widzi kolory.

akwarium

16. Rekiny mają małe czarne plamki w pobliżu nosa, oczu i ust. Te plamki to ampułki Lorenziniego – specjalne organy elektroreceptora, które pozwalają rekinowi wyczuwać pola elektromagnetyczne i zmiany temperatury w oceanie.

17. Skóra rekina wydaje się w dotyku dokładnie tak samo jak papier ścierny, ponieważ składa się z maleńkich, przypominających zęby struktur zwanymi łuskami plackowatymi. Łuski te skierowane są w stronę ogona i pomagają zmniejszyć tarcie w wodzie.

18. Rekiny mają największe mózgi spośród wszystkich ryb.

19. Rekiny komunikują się poprzez język ciała. Niektóre powszechne sposoby porozumiewania się obejmują pływanie zygzakiem, ruszanie głową, czy kulenie grzbietu.

20. Oprócz zabójczego zmysłu węchu, rekiny mogą również wykrywać ofiary poprzez stukanie w małe pola elektryczne, które inne zwierzęta generują za pomocą malutkich organów zwanych ampułkami Lorenziniego.

21. Rekiny żyją w każdym oceanie na planecie.

groźna ryba

22. Rekiny nie mają strun głosowych, więc nie wydają żadnych dźwięków. Dlatego są znane jako „cisi zabójcy”.

23. Duże rekiny żyją dłużej niż mniejsze rekiny.

24. Żarłacze błękitne są naprawdę niebieskie. Żarłacz błękitny ma jaskrawo niebieski kolor na górnej części ciała i jest zwykle śnieżnobiały pod spodem.

25. Rekiny mają osiem rzędów klasyfikacji w zależności od ich cech fizycznych.

26. Wielkość określa również miejsce polowania rekina. Mniejsze rekiny mają tendencję do polowania wzdłuż dna oceanu, podczas gdy większe polują w środku i przy powierzchni.

27. Rekiny mają niewiele naturalnych drapieżników. Wieloryby, foki, krokodyle i większe rekiny czasami pożerają rekiny. Największym zagrożeniem dla rekinów jest człowiek.

ostre zęby

28. Wraz z wiekiem większość rekinów odkłada sole wapnia w swojej chrząstce szkieletowej, aby ją wzmocnić. Suszone szczęki rekina wydają się być ciężkie i solidne, podobnie jak kości. Te same minerały pozwalają większości systemów szkieletowych rekinów dość ładnie się skostnieć.

29. Jednym z najczęstszych sposobów kojarzenia się rekinów jest ich gryzienie.

30. Rekin wielorybi, osiągający długość 12 metrów, jest naprawdę ogromny i posiada tytuł największej ryby w morzu.

31. Rekiny różnią się od ryb kościstych również tym, że mają powieki.

32. Rekiny są jajożyworodne.

33. W przeciwieństwie do ryb, rekiny mogą pływać tylko do przodu. Dzieje się tak, ponieważ ich płetwy są sztywne i nie mogą być kontrolowane przez mięśnie.

34. Większość rekinów nigdy nie śpi, ponieważ muszą stale pompować wodę przez usta nad skrzelami, aby móc oddychać.