Azja

27 ciekawostek o Mount Everest

Mount Everest

Większość z nas wpatrywałaby się w majestatyczne piękno Mount Everest i po prostu stałaby w zachwycie. Inni widzą w tym ostateczną zdobycz.

Ale aby wspiąć się na najwyższy szczyt świata nad poziomem morza, potrzeba niewyobrażalnej wytrzymałości, odwagi i siły, a także dużo pieniędzy. Oczywiście, wymaga to również chęci zaryzykowania zdrowia, a nawet życia.

1. Wysokość n.p.m.: 8 848 m
2. Pierwsze wejście: 29 maja 1953
3. Najłatwiejsza trasa: Przełęcz Południowa
4. Pasmo górskie: Himalaje, Mahalangur Himal
5. W 1955 roku zespół indyjskich inspektorów odwiedził Everest, aby dokonać oficjalnego pomiaru wysokości góry. Korzystając z najlepszego sprzętu tego dnia, ustalili, że góra wznosi się na wysokość 8848 metrów nad poziomem morza, która do dziś pozostaje oficjalną wysokością uznawaną zarówno przez rządy Nepalu, jak i Chin.
6. Jednak w 1999 roku National Geographic Team umieścił urządzenie GPS na szczycie i zarejestrował wysokość 8849 metrów. Następnie, w 2005 roku, chiński zespół użył jeszcze bardziej precyzyjnych instrumentów do pomiaru góry. Oficjalny pomiar samej skały miał miejsce na wysokości 8844 metrów.
7. W ciągu 65 lat od czasu, gdy Edmund Hillary i Tenzing Norgay stały się pierwszymi udokumentowanymi wspinaczami na himalajski szczyt na granicy Tybetu i Nepalu, zginęło tam ponad 200 alpinistów. Niektórzy z nich byli doświadczonymi weteranami.
8. W 1802 r. Brytyjczycy uruchomili tzw. Wielki Przegląd Trygonometryczny w celu mapowania subkontynentu indyjskiego. Geodeci byli w stanie wykonać zadziwiająco dokładne pomiary. Szybko udowodnili, że Himalaje – a nie Andy, jak wcześniej uważano – były najwyższym pasmem górskim świata.
9. George Mallory, brytyjski nauczyciel szkolny, uczestniczył w pierwszych trzech udokumentowanych próbach skalowania Mount Everest od 1921 do 1924 roku.
10. Inne nazwy używane w odniesieniu do góry to: Sagarmatha w języku nepalskim, Chomolungm w języku tybetańskim.
11. Góra rośnie o 4 mm każdego roku. Wzrost ten jest wynikiem stałego ruchu skał (na których stoi Everest) na północ.
12. Włoch Reinhold Messner i Peter Habler w 1978 roku jako pierwsi ludzie dotarli na szczyt Mount Everest bez pomocy tlenu z butli.
13. Około 240 osób zginęło próbując wspiąć się na Mount Everest. Lawiny, osuwiska skalne, zamiecie, upadki, choroby wysokościowe, mrozy, wyczerpanie i ich kombinacje okazały się śmiertelne, szczególnie w tak zwanej „strefie śmierci”. Większość zwłok pozostaje na swoim miejscu. Są one dobrze zachowane w śniegu i najwyraźniej służą jako szlaki dla przechodzących obok wspinaczy.
14. Najbardziej śmiertelny dzień na Mount Everest miał miejsce w maju 1996 roku, kiedy to 8 osób zginęło podczas burzy śnieżnej.
15. 18 kwietnia 2014 lawina zabiła 16 osób.
16. 4 tys.osób próbowało wspiąć się na górę, 660 odniosło sukces, 142 zginęły próbując.
17. 25 kwietnia 2015 trzęsienie ziemi o sile 7,9 doprowadziło do powstania lawiny śnieżno-lodowo-kamiennej, która zeszła na bazę główną pod Everestem zabijając 19 osób i raniąc 61.
18. Góra została nazwana imieniem Sir George’a Everest’a – brytyjskiego geodety generalnego Indii.
19. Rocznie około 800 osób, próbuje wspinać się na Mount Everest.
20. Wspinaczka Everest to nie lada wyczyn, a dotarcie na szczyt pozostaje ogromnym osiągnięciem. Ale dla niektórych osób wspinaczka na górę nie jest wystarczająca. Wspinacz o Kami Rita był na szczycie 22 razy.
21. Lhakpa Sherpa dziewięciokrotnie wspięła się na najwyższy punkt na planecie.
22. Pojedyncze czyszczenie wiosną 2011 roku usunęło ponad 8 ton śmieci z Everestu, a o wiele więcej ton pozostaje nie zebranych. Aby przeciwdziałać temu problemowi, rząd Nepalu wymaga teraz od wspinaczy, aby przywieźli z powrotem cały swój sprzęt lub ryzykują utratę depozytu w wysokości 4 tys. dolarów.
23. Marco Siffredi zginął próbując jeździć na snowboardzie na Mount Everest w 2002 roku.
24. Koszt pozwolenia wejścia wynosi 11 000 tys., a cały koszt wyprawy może wynieść 35 tys. dolarów.
25. Najczęstszą przyczyną śmierci alpinistów jest lawina.
26. Najmłodsza osoba która wspięła się na szczyt miała 13 lat, a najstarsza 80.
27. Everest powstał około 60 milionów lat temu.