Australia i OceaniaCiekawostki

Australia ciekawostki przyrodnicze

kangur

Australia jest jednym z najbardziej różnorodnych pod względem przyrody, kontynentów. Dla świata zwierzęcego Australii typowe są torbacze, do których należą: koala, kangury, diabeł tasmański i wiele innych.

Ich młode rodzą się niezwykle małe, a dalszy rozwój przechodzą w torbie w brzuchu mamy. Wyłącznie tutaj i na kilku sąsiednich wyspach można spotkać dziobaka i kolczatkę. Bogaty jest również świat ptaków.

Do największych należy struś emu, występuje tu też dużo papug. W tropikalnych lasach rosną wiecznie zielone drzewa, fikusy i palmy, typowe dla tego obszaru są także akacje i eukaliptusy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fascynującej australijskiej przyrody, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst przedstawiający ciekawostki dotyczące właśnie Australii.

1. Dziobak jest ssakiem, który posiada jad produkowany przez gruczoły, które znajdują się na jego nogach. Jad ten, nie może zabić człowieka, jednak wywołuje bardzo silny ból, nie ustępujący nawet po zażyciu morfiny. Czasami ból nie znika całkiem nawet przez kilka miesięcy. Według naukowców, przyczyną tego zjawiska jest to, że jad działa bezpośrednio na receptory bólu w mózgu.

2. Dingo zostały przywiezione z Azji waz z jedną z osadniczych fal, którą przybyli przodkowie Aborygenów. Było to około 3500 lat temu. Kiedy psy dingo trafiły do Australii, nie były całkowicie udomowione i przypominały azjatyckie, dzikie wilki. Dingo odżywiają się głownie gryzoniami, krabami, kolczatkami, owadami oraz owocami, natomiast te z wyspy Frasera są znane z jedzenia ryb. Dingo różnią się od domowych psów kilkoma szczegółami, np. nie potrafią szczekać.

3. W Australii jest najmniej aktywnych wulkanów na świecie. Nie odnotowano tu żadnej erupcji wulkanu od czasów kolonizacji. W południowej części kontynentu, występuje kilka wulkanów, które są jednak uśpione i prawdopodobnie wybuchały kilka tysięcy lat temu.

4. W Australii występują molochy straszliwe, czyli przerażająco wyglądające jaszczurki. Zamieszkują one pustynie zachodniej Australii i są niegroźne dla nikogo z wyjątkiem mrówek, które stanowią ich pożywienie.

5. W okolicach australijskiego miasta Darwin, schwytano ropuchę, która miała 40 centymetrów średnicy i ważyła ponad kilogram. Została ona znaleziona przez organizację FrogWatch, która tropiła zagrażające środowisku jadowite ropuchy.

6. Australia to jedyny kontynent, na którym można znaleźć stekowce, czyli ssaki składające jaja. Nie posiadają one sutków, potomstwo zlizuje mleko ze skóry na brzuchu mamy. Stekowcami są kolczatki i dziobaki.

7. Wielka Rafa Koralowa jest pozycją obowiązkową, dla wszystkich wielbicieli nurkowania. Rozciąga się na długości ponad 2 tysięcy kilometrów, jej szerokość wynosi zaś w niektórych miejscach 150 kilometrów. Żyje tam 1500 gatunków ryb, 500 gatunków wodorostów 400 gatunków koralowców, 5000 gatunków mięczaków. Pomimo tego, że jest widoczna z kosmosy, to tylko przyglądając się z bliska można odkryć całą jej różnorodność i wyjątkowość.

8. Jezioro Eyre jest połączeniem dwóch jezior – Południowego i Północnego, które łączy kanał Goyder. Eyre przez większość czasu stanowi bagienną dolinę, a tylko kilka razy w ciągu stulecia wypełniło się całkowicie wodą. Za przyczynę tego zjawiska, uznaje się niskie występowanie opadów w rejonach Południowej Australii.

9. Kangury i emu znajdują się w herbie Australii, ponieważ potrafią chodzić do tyłu. Symbolizuje to naród, który idzie do przodu.

10. W Australii występuje ponad 55 gatunków kangurów i wallabies, których waga oscyluje w przedziale od pół kilograma do 90 kilogramów. Rekordowy skok wykonany przez kangura to 9 metrów.

11. Emu występujące w Australii może biec z prędkością 45 km/h.

12. W Australii żyją dwa gatunki krokodyli: krokodyl australijski oraz różańcowy, inaczej słonowodny, który jest największym krokodylem i największym gadem na świecie.

13. Kolczatka jest posiadaczką długiego nawet na 18 centymetrów języka, pokrytego lepką śliną. Potrafi go wyciągać z pyska, a następnie wciągać około 100 razy w ciągu minuty.

14. Koala śpi dziennie około 20 godzin i schodzi na ziemię tylko po to, aby przejść na inne drzewo.

15. W Australii występują kuoki, czyli najszczęśliwsze zwierzęta na świecie. Te małe torbacze wyglądają, jakby miały cały czas uśmiechnięty pyszczek.

16. Uluru, inaczej zwane Ayers Rock to największy skalny monolit na świecie. Powstał on ponad 600 milionów lat temu i posiada 345 metrów wysokości, 3, 6 kilometra długości oraz 1, 9 kilometra szerokości.

17. Tasmania jest wyspą, która posiada najczystsze na świecie powietrze, dlatego jest idealnym rejonem, aby skorzystać z uroków australijskiej przyrody.

18. W Australii występuje więcej gadów niż w jakimkolwiek innym kraju – jest tu ponad 750 różnych gatunków gadów.

19. Występuje tu też cala masa niebezpiecznych węży, np. tajpan australijski, który może mierzyć nawet 3 metry długości, inne to tajpan pustynny, wąż tygrysi czy też nibykobra siatkowana. Żyje tu również około 1500 rodzajów pająków, 350 gatunków termitów, a także 4000 gatunków mrówek.

20. Zwierzęta występujące w Australii są jednymi z najciekawszych na świecie, głównie dlatego, że 80% z nich żyje tylko na tym obszarze.