Australia i OceaniaCiekawostki

Tasmania – Ciekawostki, Informacje i Ważne Fakty

Tasmania w Australii

Tasmania to wyspiarski stan Australii. Tasmania położona jest 240 kilometrów na południe od australijskiego lądu stałego i oddzielona jest cieśniną Bassa. Poznajcie ciekawostki i ważne informacje o Tasmanii.

1. Wyspa jest mniej więcej tej samej wielkości co Irlandia czy Sri Lanka.

2. Jest to jedyny stan Australii, który nie znajduje się na australijskim lądzie stałym.

3. Tasmania jest bardzo górzysta, a jej najwyższą górą jest Góra Ossa o wysokości 1617 metrów nad poziomem morza.

4. Linia brzegowa Tasmanii mierzy około 4500 km.

5. Tasmania posiada najczystsze powietrze na świecie. Brak zanieczyszczeń wynika z położenia Tasmanii na Oceanie Południowym, z dala od innych mas lądowych.

6. Astacopsis Gouldi, inaczej znany jako tasmański gigantyczny rak, żyje w słodkowodnych rzekach w pobliżu południowego dorzecza Murray-Darling. Jest to największy gatunek raka na świecie rosnący do 80cm długości i 5 kg wagi.

7. Dopiero w 1798 roku potwierdzono, że Tasmania to wyspa.

8. Stan Tasmanii obejmuje również 334 inne małe wyspy.

9. Diabeł tasmański” występuje tylko w Tasmanii i jest największym na świecie ocalałym mięsożernym torbaczem. Oficjalnie wymieniony jako gatunek zagrożony.

10. Co ciekawe, Tasmania jest położona bliżej równika niż Rzym czy Chicago.

11. Tasmania jest 26 największą wyspą świata.

12. Tasmania została po raz pierwszy odkryta 24 listopada 1642 roku przez Abla Tasmana. Chociaż Aborygenowie mieszkają w Tasmanii od co najmniej 35000 lat, Abel Tasman, holenderski odkrywca, był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Tasmanię.

13. Zarówno National Geographic jak i Lonely Planet wymieniły Overland Track położony na Cradle Mountain jako jeden z najlepszych szlaków turystycznych na świecie. Wycieczka może trwać nawet 6 dni.

14. Tasmania ma dużo gęstej roślinności. Niektóre z gatunków występujących w lasach deszczowych to Eukaliptusy królewskie, które są najwyższymi drzewami na półkuli południowej i największymi na świecie. Są one wysokie na ponad 80 metrów i szerokie na 10 metrów.

15. Dzięki chłodniejszemu klimatowi, Tasmania ma potencjał, aby produkować wino wyraźnie inne i bardziej eleganckie niż reszta kraju. Sukces branży winiarskiej w zakresie „chłodnego klimatu” przybrał formę ekspansji ponad 100 winnic, czyniąc Tasmanię jednym z najbardziej dochodowych regionów uprawy winorośli w całej Australii.

16. Hobart jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem Tasmanii.

17. Ostatnia osada karna w Tasmanii została zamknięta w 1877 roku.

18. Tasmania posiada prawie 70 pól golfowych – więcej w przeliczeniu na mieszkańca niż jakikolwiek inny stan w Australii. Posiada również najstarsze pole golfowe na półkuli południowej.

19. Tasmańczycy pokonują najkrótsze spośród wszystkich australijskich pracowników odległości pomiędzy swoim domem, a miejscem pracy.

20. W sumie wysłano tutaj 40 procent wszystkich skazańców których wysłanych do Australii.

21. Sosna Huon położona w zachodniej Tasmanii jest jednym z najstarszych drzew na ziemi. Sosna Huon rośnie bardzo powoli. 20-metrowe drzewo może mieć tysiące lat.

22. W XIX wieku była to główna brytyjska kolonia karna, do której wysłano około 75 000 skazanych.

23. Zakładając, że Holandia jest ojczyzną tulipanów, to jednak w rzeczywistości importuje tulipany w dużych ilościach z Tasmanii.

24. Tasmania ma ponad 2000 km ścieżek spacerowych.

25. Około 2500 kilometrów na południe od wyspy Tasmania leży Antarktyda.

26. Hobart jest stolicą Tasmanii, położoną na południu wyspy. Choć Tasmania jest znana jako jeden z najbardziej mokrych stanów w Australii, to może zaskoczyć niektórych, że Hobart jest rzeczywiście drugą najsuchszą stolicą stanu w Australii.

27. W 2019 roku Tasmania liczyła około 530 000 mieszkańców.

28. To miejsce gdzie możemy znaleźć jedno z najlepszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Należące do miliardera, który założył to ekstrawaganckie muzeum, aby oddać je mieszkańcom. Do znanego na całym świecie muzeum można dostać się za pośrednictwem jednego z jego dwóch nowoczesnych promów. Prom ten, o zabawnym i kolorowym wnętrzu tematycznym, nadaje ton interaktywnym i wciągającym przeżyciom, które można znaleźć wewnątrz galerii.

29. Tasmania jest w rzeczywistości geograficznie bliżej Antarktydy niż do części północnej części kontynentu australijskiego.

30. Ponad 20% Tasmanii to Obszar Światowego Dziedzictwa. Obszar, który obejmuje 1,58 miliona hektarów, obejmuje parki narodowe, rezerwaty morskie i leśne.