Australia i OceaniaCiekawostki

Informacje, fakty i ciekawostki o Fidżi

palmy na Fidżi

Fidżi jest jednym z najbardziej popularnych krajów w regionie. Oto fakty, informacje i ciekawostki o Fidżi, których być może nie znasz.

Lokalni mieszkańcy są jednymi z najbardziej przyjaznych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkaliśmy. Są bardzo gościnni.

Około 75% z ponad 800 tys. ludzi żyje na największej wyspie Viti Levu. Znajduje się tu również stolica Suva.

Praktyka chodzenia na gorących kamieniach rozpoczęła się na Fidżi. Prawie pięć wieków temu na wyspie Bega, plemię Sawau wprowadziło ceremonię chodzenia po gorących kamieniach, która później stała się jedną z najbardziej popularnych aktywności na Fidżi.

W 1643 roku Holender Abel Tasman, znany z eksploracji Australii i Nowej Zelandii, zobaczył Vanua Levu, drugą co do wielkości wyspę Fidżi, ale na niej nie wylądował.

Holendrzy i Brytyjczycy zaczęli badać wyspy w XVII i XVIII wieku. W 1874 roku Brytyjczycy podporządkowali sobie Fidżi jako kolonię i w latach osiemdziesiątych XIX wieku rozpoczęli tam uprawę trzciny cukrowej na wielką skalę.

W 1987 roku dyktatura wojskowa przejęła władzę nad krajem, aby uniemożliwić zdominowanej przez Indie partii kontrolowanie rządu.

Wyspy są w większości górskie z lasami deszczowymi i pięknymi plażami.

Dwie główne wyspy, Viti Levu i Vanua Levu, stanowią 87% populacji.

Stolica, Suva na Viti Levu, jest również głównym portem na Fidżi.

Wody Fidżi są domem dla ponad 1500 gatunków morskich.

Rugby jest najważniejszym sportem na Fidżi. Brytyjczykom przypisuje się wprowadzenie rugby na Fidżi w okresie, gdy Fidżi było pod ich rządami. Do osiągnięć fidżyjskiej reprezentacji narodowej w rugby należy zaliczyć zdobycie złota na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.

Fidżi lub Republika Fidżi jest właściwie krajem wyspiarskim z około 333 wyspami, a tylko 110 z nich jest zamieszkanych.

Fidżijczycy byli potężnymi wojownikami, którzy zbudowali jedne z najlepszych łodzi na Pacyfiku.

Około 57% ludności Fidżi to rdzenni Melanezyjczycy lub Polinezyjczycy, podczas gdy 37% pochodzi od Hindusów którzy przyjechali na wyspy pod koniec XIX wieku przez Brytyjczyków w celu uprawy plantacji trzciny cukrowej.

Fidżi odwiedza od 400 tys. do 500 tys. turystów rocznie.

Na Fidżi jest 28 lotnisk, ale tylko cztery z nich mają wybrukowany pas startowy.

Fidżi było kolonią brytyjską przez 96 lat i ostatecznie uzyskało niepodległość w 1970 roku.

Hindusi stanowią ponad 40% ludności Fidżi. Większość z nich znajduje się na głównej wyspie Viti Levu. Robotnicy z Indii przybyli do pracy na plantacjach trzciny cukrowej w okresie rządów brytyjskich w latach 1879-1916.

Fidżi ma trzy oficjalne języki – angielski, fijski z ponad 200 różnymi dialektami i hinduski. Angielskiego nauczano w szkołach, więc większość ludności mówi po angielsku.

Większość wysp i wysepek na Fidżi zawdzięcza swoje powstanie aktywności wulkanicznej, która rozpoczęła się w tym regionie około 150 milionów lat temu.

Fidżi znajdowało się kiedyś pod panowaniem brytyjskim. Przez prawie sto lat, począwszy od 1874 roku, rząd brytyjski rządził terytorium Fidżi.

Jeden z najbardziej charakterystycznych napojów z Fidżi nazywany jest Kavą i jest to napój narodowy.

Mieszkańcy Fidżi wierzą, że napój ten ma wiele właściwości leczniczych. Leczy on bezsenność, bóle głowy i redukuje stres. Podczas picia Kavy zwykle odbywa się dość skomplikowana ceremonia.

Fidżi było kolonią brytyjską od 1874 do 1970 roku. Fidżi uzyskało niepodległość 10 października 1970 roku i jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Fidżianie uprawiali kanibalizm. Znani byli z praktyki jedzenia swoich wrogów i składania ofiar ludzkich. Gwałtowność ich stylu życia odstraszała europejskich żeglarzy od wybierania się gdziekolwiek w pobliżu ich wód przybrzeżnych. Wraz z przybyciem chrześcijańskich misjonarzy kanibalizm zaczął słabnąć. Ostatnią znaną ofiarą był misjonarz który Thomas Baker popełnił błąd, przypadkowo dotykając głowy wodza, co było obrazą.